Festiwal Nauki Dzieci: Najmłodsi izolowali DNA z cebuli...

  Festiwal Nauki Dzieci: Najmłodsi izolowali DNA z cebuli (ZDJĘCIA)

  Agata Bociek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Festiwal Nauki Dzieci 2016 w Humanitarium
  1/26
  przejdź do galerii

  Festiwal Nauki Dzieci 2016 w Humanitarium ©Agata Bociek

  Ruszył Festiwal Nauki Uniwersytetu Dzieci w Humanitarium. Mali studenci opanowali miasto – hasło imprezy to "Wystrzel ferie w kosmos!". Głównym motywem wydarzenia jest przestrzeń pozaziemska, ale organizatorzy przygotowali też warsztaty dla dzieci zainteresowanych naukami społecznymi i humanistycznymi. Festiwal nauki przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Imprezę organizuje Fundacja Uniwersytet dzieci. Jej celem jest rozbudzenie u dzieci ciekawości i potrzeby zdobywania wiedzy poprzez naukowe doświadczenia.
  Uczestnicy warsztatów mogą dowiedzieć się m.in. jak skonstruować rakietę kosmiczną. Zajęcia, prowadzone przez naukowców i artystów z wyższych uczelni przyciągnęły wielu dociekliwych. Przed pierwszymi warsztatami Jędrzej Cymanek - 10 letni uczeń szkoły podstawowej nr 17 - wyznał nam, że ciekawi go wiele tematów i chciałby się nauczyć podejmować racjonalne decyzje.

  – Jędruś to filozof, ma w klasie bliźniaków i zastanawia się, czy mają to samo DNA, chce się tego dowiedzieć na festiwalu – dodaje jego mama, nauczycielka, Zuzanna Cymanek.
  – Podoba mi się, że warsztaty są w formie pytań. Jesteśmy społeczeństwem, któremu podawano kiedyś wiedzę "na tacy", teraz dzieci same mają do niej dojść. Nauka jest nastawiona na odkrywanie, eksperymenty. Nowe pokolenie będzie się zbliżać do ideału.

  Impreza rozpoczęła się o godz. 11 od zajęć "Jak wygląda DNA?". Dzieci z zaciekawieniem słuchały Evy Krzyżewskiej prowadzącej wykład, zadawały wiele pytań, izolowały DNA z cebuli i dzieliły się swoją wiedzą. Znały odpowiedź na zadane przez prowadzącą pytanie "Co to jest DNA?".

  – DNA to kod genetyczny, w którym zawarte są wszystkie informacje na temat naszego ciała – odpowiedziała 10 letnia Rozalia Lazanowicz, na co dzień uczennica SP nr 51. Wyznała, że lubi się uczyć, ale tylko tego, co ją naprawdę interesuje czyli astronomii i historii.

  Organizatorzy z Fundacji Uniwersytet dzieci przygotowali dla małych studentów w sumie pięć bloków warsztatów z różnych dziedzin nauki. Festiwal nauki potrwa do godziny 16.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama