Pipes: Dla Niemców Polska nadal jest przeszkodą w kontaktach...

  Pipes: Dla Niemców Polska nadal jest przeszkodą w kontaktach z Rosją. To się od lat nie zmienia

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. Richard Pipes
  1/2
  przejdź do galerii

  Prof. Richard Pipes ©Fot. Bartek Syta/Polska Press

  - Polska jest za małym krajem, żeby być strategicznym partnerem Niemiec. Mieszka w niej za mało osób, polska gospodarka jest niewielka w porównaniu z rosyjską, a armia nie dość silna - mówi prof. Richard Pipes, historyk i sowietolog, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  W Sejmie minister spraw zagranicznych wygłosi przemówienie o sytuacji Polski na świecie. A gdyby Pan miał wskazać największe globalne wyzwanie przed jakim stoi Polska, to co by Pan wymienił?
  Polska leży między Rosją i Niemcami, a to od zawsze oznacza duże wyzwanie. Dziś Polska ma wiele związków z Europą Zachodnią, Stanami Zjednoczonymi, ale jednocześnie musi szukać dla siebie miejsce między tymi dwoma państwami, które za członków Europy Zachodniej trudno uznać. Nie jest to sytuacja godna pozazdroszczenia.

  Niepokój budzi Rosja, która aneksją Krymu pokazała, że nie boi się naruszać granic międzynarodowych i nie ma oporów przed agresywnym zachowaniem. Putina należy się bać, czy raczej traktować jako ekscentrycznego przywódcę, mającego specyficzny styl uprawiania polityki?
  Na Rosję najlepiej patrzeć przez pryzmat przyszłości, która ją czeka. Już dziś widać, że nie rysuje się ona w kolorowych barwach. Przede wszystkim z powodu rosyjskiej gospodarki, która znajduje się w bardzo złym stanie. Rubel ciągle traci na wartości, dziś trzeba płacić 80 rubli za jednego dolara, podczas gdy jeszcze niedawno jego wartość wahała się w okolicach 30 rubli.

  Wielu analityków twierdzi, że niedługo jeden dolar będzie wart 100 rubli.
  Bo trudno będzie zahamować spadek wartości rubla. Putin to wie, dlatego stara się odwrócić uwagę Rosjan od problemów ekonomicznych kraju, odwołując się do nacjonalizmu i imperializmu.

  I to okazuje się być skuteczną metodą - przynajmniej do pewnego stopnia.

  Czy te odwołania do nacjonalizmu i imperializmu będą jedynie elementem propagandy, czy też Putin planuje poprzeć słowa czynem?
  Nie, to nie będzie tylko retoryka - przecież to, co się wydarzyło na Krymie, to były fakty. Nie sądzę, żeby Putin posunął się do tego, żeby grozić Zachodowi. Natomiast państwa będące jego bezpośrednimi sąsiadami powinny się czuć zagrożone. Dotyczy to przede wszystkim krajów, które kiedyś wchodziły w skład Związku Radzieckiego.

  Mówi Pan teraz także o Litwie?
  Na pewno dotyczy to Ukrainy, krajów kaukaskich, ale również krajów bałtyckich.

  One należą do NATO. Putin zdecyduje się zadrzeć z Sojuszem?
  Podejrzewam, że Putin w jakiś sposób będzie próbował im zaszkodzić, wywrzeć na nie presję. Choć będzie bardzo ostrożny, bowiem konflikt z NATO nie jest mu na rękę.

  Czyli jedyna siła, przed którą Władimir Putin się zatrzyma, który budzi jakikolwiek respekt - to jest NATO?
  Owszem, on nie zdecyduje się na konflikt z nim.

  Wspomniał Pan przed chwilą, że Rosję najlepiej oceniać patrząc na przyszłość, jaka ją czeka. Ale co ją właściwie czeka? Będziemy obserwować jak to państwo powoli się zapada do środka, czy Putin jest w stanie uratować sytuację?
  Nie widzę specjalnie narzędzi, jakich mógłby użyć, także spodziewam się wielkiego kryzysu w Rosji za rok lub dwa. Nie wiem, jak Putin mógłby z niego wybrnąć. To będzie szalenie trudna sytuacja dla niego, bowiem on ma bardzo ograniczone pole manewru w polityce wewnętrznej.

  Rozumiem, że Rosja może wpaść w podobne problemy, w jakich była w latach 90. po rozpadzie ZSRR. Wtedy było wiele zastrzeżeń wobec polityki USA, które nie pomagały amortyzować upadku gospodarczego tego kraju, co doprowadziło do przejęcia władzy przez Putina. Jak teraz powinien zachować się Zachód?
  Najwięcej będzie zależeć od decyzji, które będzie podejmował nowy prezydent amerykański - ale dopiero za rok dowiemy się, kto nim będzie. Zresztą w 2018 r. czekają nas także wybory prezydenckie w Rosji i w ogóle bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że w ich wyniku władzę straci Putin.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   broń

   tuituja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Powiem wam, jaką Żydy mają broń. Mówił o tym Max Kolonko, ale już dawno temu. Możliwe, że one już jej używają. Prześwietlają podobno budynki mieszkalne i kierują promień uszkadzający w śpiących...rozwiń całość

   Powiem wam, jaką Żydy mają broń. Mówił o tym Max Kolonko, ale już dawno temu. Możliwe, że one już jej używają. Prześwietlają podobno budynki mieszkalne i kierują promień uszkadzający w śpiących ludzi. Śpiącym może wydawać się, że są podnoszeni i unoszą się, lub że coś im się wyciąga. Ofiary mogą być osłabione, a przez to bardziej bezwolne i obojętne, mogą pojawiać się różne choroby, bóle w kręgoslupie, zawroty głowy... Przy odpowiednim podejściu (właściwe rozluźnienie i opadanie) można zmniejszać negatywne działanie tych ataków. Rozumiem, że to brzmi nieprawdopodobnie, ale dlatego, że jeszcze o tym się nie mówi powszechnie. Mówił o tym Max Kolonko, poszukajcie tego filmiku.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inne możliwe objawy

   tuituja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Problemy z koncentracją, mdłości, rozkojarzenie, podenerwowanie, zapominanie, o czym się myślało, przerwanie dotychczasowych czynności i rezygnacja z zamiarów, szum i piszczenie w uszach, obrzęki,...rozwiń całość

   Problemy z koncentracją, mdłości, rozkojarzenie, podenerwowanie, zapominanie, o czym się myślało, przerwanie dotychczasowych czynności i rezygnacja z zamiarów, szum i piszczenie w uszach, obrzęki, bóle głowy. Uważam, że one to już stosują na niektórych Polakach. Uważam, że jest to powód do m.in. oziębienia stosunków dyplomatycznych i przerwania współpracy, kontrola działań Amerykanów i Żydów, zwłaszcza na terenie Polski, zmniejszanie aż do wykluczenia obecności wojsk i obywateli tych krajów oraz ludzi mających tylko narodowość bez obywatelstwa tych krajów, w tym z fałszywymi nazwiskami, tzn. Żydów z Polskim obywatelstwem przebywających w Polsce, wprowadzenia konieczności uzyskania wizy do ich wjazdu do naszego kraju, rezygnacji z wpuszcania ich wojsk w naszym kraju, a w dalszej kolejności - wykluczenia USA z NATO. Tak, jest to powód do wykluczenia USA z NATO, keśli stosują taką broń na Polakach. Jeśli chociaż jeden budynek prywatny został prześwietlony, już szpiegostwo komputerowe instytucji amerykańskich i żydowskich na prywatnych komputerach Polaków jest powodem do zamrożenia stosunków dyplomatycznych z tymi krajami i usunięcia ich ambasad z terenu naszego kraju, a co dopiero prześwietlanie mieszkań. A także stosowanie w.w. broni na Polakach. Trzeba to zrobić i sprawę ujawnić jak najszybciej, nie ma co stać z otwartą buzią i drapać się po głowie. Taki brak reakcji to może być skutek zastosowania w.w. broni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   link

   tuituja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   https://www.youtube.com/watch?v=B0ada5-QDRY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żyd mówi...

   tuituja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak mówi Żyd, to znaczy że jest odwrotnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pipesa lepiej posluchac

   acton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Mozemy lubic, lub nie to co powiedzial Pipes, ale w jednym jego osąd był zdecydowanie trafny: z punktu widzenia Niemiec i Rosji, Polska jest zawadą. Mogą tolerowac nas jako satelitę, ale nie jako...rozwiń całość

   Mozemy lubic, lub nie to co powiedzial Pipes, ale w jednym jego osąd był zdecydowanie trafny: z punktu widzenia Niemiec i Rosji, Polska jest zawadą. Mogą tolerowac nas jako satelitę, ale nie jako samodzielny podmiot. I wlasnie dlatego MUSIMY budowac sojusz międzymorza. Albo zdobedziemy sie na samodzielnosc, albu znow wyladujemy pod butem albo Niemcow, albo Rosji. Swiętego spokoju, o czym marzy z nas tak wielu, nie bedzie--ten luksus nie dostepny jest dla Polakow.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy ten Pipes ma z racji swojego wieku prawo do takich opinii i to o Polsce.

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dziadziuś zamilcz wreszcie, bo od Polski już nic nie dostaniesz. Tobie już czas odpocząć na emeryturze przymusowej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nick

   Nick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Halo Jestem Rosjaninem. Proszę mi wybaczyć.

   1) Dlaczego ten pan ignoruje opinię ludzi mieszkających na Krymie?

   2) On również nie zna geografii. Polska nie jest na granicy z Rosją.

   3) nie tylko...rozwiń całość

   Halo Jestem Rosjaninem. Proszę mi wybaczyć.

   1) Dlaczego ten pan ignoruje opinię ludzi mieszkających na Krymie?

   2) On również nie zna geografii. Polska nie jest na granicy z Rosją.

   3) nie tylko przeczytać opinie rosyjskich gazet i analitycznych, z prasy zagranicznej, też. On kłamie, jawnie i otwarcie. Rosyjski bardzo informowanie.

   4) Rosja nie zawali. Istnieją inne osoby w duchu. Wstyd w 1991 roku nie będzie już Rosyjski komunizm nigdy nie powróci. To jest historia.

   5) Niemcy już nie jest tym, że straciła do Stanów Zjednoczonych. Teraz biega na posyłki, wkrótce wszystko zrozumiesz.

   6) przestrzeganie Rosyjska prawda, moralność, sumienie i otwartość. Jest to wartość wszystkich ludzi na świecie.

   7) Putin rosyjskiej wielkiego człowieka. Kryzys stworzył zachodni kraj, ludzi takich jak ten pan emigranta. Jest zrozumiałe dla wszystkich.

   8) Rosja częścią Europy, i tak będzie. Ale do tego czasu nie będzie UE. Uruchomione procesy w USA UE widział już wszystko.

   Przepraszam, jeśli obraziłem, przedstawiłem swój punkt widzenia. Rosyjski punkt widzenia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   granica

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Obwód kaliningradzki graniczy jednak z Polską. Trzeba jednak mieć dużo złej woli opiniując Polskę jako jakąś tam przeszkodę dla interesów niemiecko rosyjskich. No tak ale ta nacja tak ma, bo im...rozwiń całość

   Obwód kaliningradzki graniczy jednak z Polską. Trzeba jednak mieć dużo złej woli opiniując Polskę jako jakąś tam przeszkodę dla interesów niemiecko rosyjskich. No tak ale ta nacja tak ma, bo im żydom wszyscy przeszkadzają. Wyjątkowo bezczelny Żyd. Do dzisiaj nie byłem antysemitą ale jak wydać oni bardzo zabiegają o to aby mieć wrogówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oleg

   krym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Poziom wiedzy na podłogę. Okazuje się, że Niemcy nie kraj dość europejskiej. Okazuje się, że Niemcy mieli ponad dwa tysiąclecia nie tylko trzon Europy, ale całego twórczej mocy europejskiego umysłu...rozwiń całość

   Poziom wiedzy na podłogę. Okazuje się, że Niemcy nie kraj dość europejskiej. Okazuje się, że Niemcy mieli ponad dwa tysiąclecia nie tylko trzon Europy, ale całego twórczej mocy europejskiego umysłu i ducha, i tak, ich stan nie jest całkiem Europejskiej. A Polska - dość Europejskiej. Jak mówią, marasmus był intensywny. U podstaw cywilizacji europejskiej jest niemiecki duch i umysł, ale nie Polski szaleństwo wieczne.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paweł

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Olek, a ja ci mówię, że Rosjanie nie są mniej szaleni od nas. To jest taka nasza słowiańska natura!
   Niemcy w latach 1939-1945 przebili nas wszystkich swoim szaleństwem!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oleg

   krym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   w 1939 roku, Richard Pipes uciekł z rodzinnej Polski do Ameryki, bo jak Żyd przez nazistów i zdołał go wcześniej w swoim życiu - i Polski, aby bronić z bronią drugi nie miał i talkerów i patriotów...rozwiń całość

   w 1939 roku, Richard Pipes uciekł z rodzinnej Polski do Ameryki, bo jak Żyd przez nazistów i zdołał go wcześniej w swoim życiu - i Polski, aby bronić z bronią drugi nie miał i talkerów i patriotów sowietolodzy ich kraju!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba coś kiełbasicie

   Znafca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   "Niepokój budzi Rosja, która aneksją Krymu pokazała, że nie boi się naruszać granic międzynarodowych i nie ma oporów przed agresywnym zachowaniem

   Czytaj więcej:...rozwiń całość

   "Niepokój budzi Rosja, która aneksją Krymu pokazała, że nie boi się naruszać granic międzynarodowych i nie ma oporów przed agresywnym zachowaniem

   Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/9342190,pipes-dla-niemcow-polska-nadal-jest-przeszkoda-w-kontaktach-z-rosja-to-sie-od-lat-nie-zmienia,id,t.html#komentarze"
   Podobno typ z onz stwierdził że Ukraina nie ma zarejestrowanych granic.To jakim cudem ktoś by miał je naruszać??????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanko

   Znafca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   "Czyli jedyna siła, przed którą Władimir Putin się zatrzyma, który budzi jakikolwiek respekt - to jest NATO? Owszem, on nie zdecyduje się na konflikt z nim.

   Czytaj więcej:...rozwiń całość

   "Czyli jedyna siła, przed którą Władimir Putin się zatrzyma, który budzi jakikolwiek respekt - to jest NATO? Owszem, on nie zdecyduje się na konflikt z nim.

   Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/9342190,pipes-dla-niemcow-polska-nadal-jest-przeszkoda-w-kontaktach-z-rosja-to-sie-od-lat-nie-zmienia,id,t.html#komentarze"
   A czy jedyna siła co powstrzyma nato to Rosja?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sytuacja się zmieni

   Znafca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Dla Niemiec największym problemem z kontaktami z Rosją może stać się obecność w Niemczech "pośredników"muzułmańskich.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama