Ziemkiewicz: Ogarnia nas "bydlęcość wszech-ogólna”....

  Ziemkiewicz: Ogarnia nas "bydlęcość wszech-ogólna”. Antypisowską histerię nakręcają schamiałe elity

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rafał Ziemkiewicz
  1/2
  przejdź do galerii

  Rafał Ziemkiewicz ©Bartek Syta

  - To na pewno największa słabość PiS - jest Komendant, który jako jedyny wszystko wie i ogarnia, a hierarchia zależy od wierności Komendantowi - mówi Rafał A. Ziemkiewicz, publicysta, w rozmowie z Anitą Czupryn.
  Dobrze się Pan bawił na Balu Dziennikarzy?
  Jak co roku świetnie. Choć nazwałbym go raczej balem „u dziennikarzy”, bo tradycyjnie większość na sali stanowią biznesmeni, politycy i pijarowcy. Fundacji udało się zorganizować całkiem niezłe targowisko próżności.

  A Pan ma w sobie próżność?
  W odpowiedniej dozie, mam nadzieję. Lubię się chwalić swoją żoną, jest piękna, ma klasę i wszystko to, czego mi brakuje, i jest pod każdym względem godna tego, żeby mi jej zazdrościć.
  Ale obecność na balu nie oznacza, jak ciska na mnie gromy prawicowy hardkor, „bratania się z Targowicą”. Aula Politechniki Warszawskiej jest duża. Można się omijać z daleka. Mnie w każdym razie nikt z ludzi starego porządku nie próbował wchodzić w drogę.

  Szczerze mówiąc, mnie to nie dziwi (śmiech).
  Podział był taki, że oni raczej siedzieli przy stolikach i popijali, a myśmy głownie tańczyli.

  Chyba nie tylko popijali, bo miałam wrażenie, że tegorocznemu balowi towarzyszył inny klimat. Podobno dziennikarze witali się słowami: „Jesteś przed dobrą zmianą, czy już po dobrej zmianie?”
  W moim środowisku nie bardzo się to dostrzega, myśmy swoje zmiany przeszli kilka lat temu. Właśnie obchodzimy trzecią rocznicę powstania tygodnika „Do Rzeczy”. Niemal bez pieniędzy, „nadludzkim wysiłkiem woli”, by użyć zwrotu ze starej pisarskiej anegdoty, udało nam się odbudować najpoczytniejszy swego czasu tygodnik opinii, zniszczony przez paru aparatczyków PO na czele z ministrem Gradem, drugim ministrem Grasiem, jego kolesiem spod śmietnika Hajdarowiczem i bankierem spod esbeckiej gwiazdy, Czarneckim. A musieliśmy walczyć nie tylko z władzą, ale i z frondą braci Karnowskich, wykorzystujących zaplecze finansowe SKOK-ów do bezlitosnego dumpingu i agresywnie grających na prawicowych emocjach. Dziś mamy stabilną pozycję, wzrost sprzedaży rok do roku 10 proc. i wszystko to udało się bez odstępstwa od idei merytorycznego, rzetelnego dziennikarstwa, wolnego od politycznej histerii. Rozumie pani, że z tym doświadczeniem na lamenty zwalnianych z państwowych mediów „gwiazdorów”, którzy kariery zawdzięczają „podwieszeniu”, patrzy się z niesmakiem i zażenowaniem. No, może i z odrobiną zdrowej schadenfraude, pamiętając, jak kibicowali oni swojej władzuni przy niszczeniu presspubliki i innych jej draństwach.

  Pan się w tę „dobrą zmianę” włącza?
  Dementuję hurtem wszystkie plotki, że mam gdzieś być dyrektorem czy prezesem. Ani mi nikt tego nie proponuje, ani ja się nie ubiegam. Tak jak, o ile wiem, większość dziennikarzy, którzy w ostatnich latach budowali opozycyjne media. Nie rzuca się tego, co z trudem się stworzyło, dla państwowej posadki.

  No, to w jaki sposób patrzy Pan na to, co się w mediach dzieje? Zwolnienia w telewizji, część postanowiła zbojkotować media publiczne. Pan Wojciech Czuchnowski, który zaproszony jako ekspert, odczytuje oświadczenie, pani Dominika Wielowieyska też oświadcza, że do telewizji publicznej chodzić nie będzie.
  Nie będzie prowadzić autorskiego programu, który nowy zarząd chciał pozostawić na antenie, co samo w sobie pokazuje, że to przywoływanie peerelowskich klimatów, profanowanie oporników i „Murów” Kaczmarskiego, to kabotyństwo i idiotyzm. Jak można porównywać kazuistyczny spór o wybór kilku sędziów ze stanem wojennym? I operetkowe protesty tłustych kotów z podziemną „Solidarnością”? Witkacy miał takie określenie: „bydlęcość wszech-ogólna”. Naprawdę to, co wyrabiają niektórzy ludzie by nakręcić antypisowską histerię sprawia, że ona właśnie nas ogarnia.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (131)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   japolak

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Chciał pan powiedzieć ; chetyniałe elity.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobra zmiana!

   dzinia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Może i czytalabym Ziemkiewicza,gdyby nie okazał się zwykłym chamem,który obraża i pluje na tych,którzy się z nim nie zgadzają!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ci z którymi się Ziemkiewicz nie zgadza nazywają Prezydenta RP D..ą (Frasyniuk), chamem i śmieciem (L. Wałęsa do G. Brauna), Prezydenta RP jedzącego z koryta (KOD - Kukieła) - popierających to...rozwiń całość

   Ci z którymi się Ziemkiewicz nie zgadza nazywają Prezydenta RP D..ą (Frasyniuk), chamem i śmieciem (L. Wałęsa do G. Brauna), Prezydenta RP jedzącego z koryta (KOD - Kukieła) - popierających to chamstwo: L.Balcerowicz, M.Kijewski. Niestety, czasami żeby do chama dotrzeć trzeba mówić jego językiem - innego nie rozumie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chamy?

   tuituja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Spytajmy, jakiej narodowości są chamy? Nie obrażajmy Polaków, bo to nie z nimi jest nawiększy problem. To Żydy to chamy! Tak właśnie, jestem świadkiem, że Żydy to chamy. Zwłaszcza w Internecie,...rozwiń całość

   Spytajmy, jakiej narodowości są chamy? Nie obrażajmy Polaków, bo to nie z nimi jest nawiększy problem. To Żydy to chamy! Tak właśnie, jestem świadkiem, że Żydy to chamy. Zwłaszcza w Internecie, Żydy piszą prymitywnie, bezrozumnie, chamsko, posługują się obelgami, kłamstwami, atakują, zaczepiają, wyzywają, obrażają Polaków na różne sposoby, nie potrafią normalnie rozmawiać, reagują jak zwierzęta, niemal dzikim skowytem i stekiem obelg. Może im nasz klimat nie służy, lepiej by im było chyba w ich słonecznym Izraelu, to może jakaś depresja z braku światła, a może to jakiś gen choroby psychicznej? Już ich Abraham słyszał głosy, które kazały mu zabić syna... Pomyślał, że to Bóg, ale Bóg nie kazałby zabijać syna, wg mnie to to ich poplątanie. Znając Żydów, nie wierzę do końca w historie opisane w Starym Testamencie, chociaż jestem Katoliczką. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po cos pan tam

   polazl ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jestem pewien ze redaktora Michalkiewicza tam nie bylo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opada mi szczęka

   Batavus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Nie wierzę! Panie Rafale ! K**** nie wierzę!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I operetkowe protesty tłustych kotów z podziemną „Solidarnością”? Witkacy miał takie określenie:

   „bydlęcość wszech-ogólna” (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Nic dodać, Nic ująć, prawdziwy akcent obecnej polityki ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIS

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   A moze volksdeutsche ze Slaska beda lepsi???Czy Ziemkiewicz jest slepy ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   techniczne

   Shamick P. Gaworski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   "Drukuj" powinno dawac opcje drukowania CALEGO artykulu a nie jednej z stron ... "Annoying" ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odezwał się kreator chamstwa !

   Galicjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 36

   Przecież ten gość przez całe lata nic nie robił tylko nakręcał spiralę niegodziwości w relacjach społecznych. Nie było absolutnie w jego artykułach tonu poszanowania dla ludzi inaczej myślących niż...rozwiń całość

   Przecież ten gość przez całe lata nic nie robił tylko nakręcał spiralę niegodziwości w relacjach społecznych. Nie było absolutnie w jego artykułach tonu poszanowania dla ludzi inaczej myślących niż on, przeciwnie manifestował arogancję i pyszałkowatość. A teraz zdziwko ... ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w jednym się zgadzam

   henio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

   w charakterystyce obozu patriotycznego: wbić nóż w plecy swemu przyjacielowi. No i jeszcze z "headhunterskim" talentem pierwszego sekretarza.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale żeby nie wiem jak się napinali, to Tuska nie przebiją

   January (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Pamiętamy i trzech tenorów (ilu zostało?), premiera z Krakowa (Niemcy go pobili), "siostrę" Zytę, mieszkańca "dzikiego kraju", Grzesia "no mercy" i wielu pomniejszych z zardzewiałym nożem w plecach.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama