Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidują ostatnie wrocławskie targowiska. Tak handlowaliśmy (GALERIA ZDJĘĆ)

Marcin Torz
Wrocław, plac Wolności - luty 1990 rok
Wrocław, plac Wolności - luty 1990 rok fot. Tadeusz Szwed
Czy we Wrocławiu nie będzie targowisk pod gołym niebem? Wiele na to wskazuje. W sobotę ostatni dzień działał targ na tzw. placu Zielińskiego. W urzędzie miasta nie ukrywają, że siedem pozostałych, istniejących na gminnym terenie, podzieli los Zielińskiego. Zobacz jak kiedyś handlowano we Wrocławiu (GALERIA ZDJĘĆ).

Prezydent Rafał Dutkiewicz już kilka lat temu mówił, że nie chce takich targowisk we Wrocławiu, a handel - jego zdaniem - powinien zostać przeniesiony do hal.

Teraz na terenach podległych urzędowi działa siedem targowisk. Przedstawiamy ich listę wraz z datami, kiedy kończy się umowa na handel. W urzędzie podkreślają, że nie oznacza to, że z chwilą wygaśnięcia umowy, dany kiermasz zostanie zlikwidowany. - Decyzje o likwidacji nie oznaczają konieczności zamknięcia targowiska z dnia na dzień. Pomożemy w znalezieniu lokalizacji zastępczej - mówi Małgorzata Krajewska z biura prasowego magistratu.

Siedem targowisk we Wrocławiu

  • Ulica Lotnicza - obok DH "Astra". Działa tam niewielkie targowisko. W planach urzędu jest wybudowanie tam drogi. Umowa wygasa z końcem tego roku.
  • Żmigrodzka/Broniewskiego. Plany urzędu zakładają, że w tym miejscu powstanie jezdnia. Dotychczasowa umowa wygasa ostatniego dnia tego roku.
  • Komandorska/Radosna. Tu również ma w przyszłości powstać droga. Jak na razie, pewne jest, że kiermasz będzie działał do końca przyszłego roku.
  • Legnicka/Niedźwiedzia. W tym miejscu plany zakładają "prestiżową budowę". Szczegółów jeszcze nie ma. Targ na pewno nie zostanie zlikwidowany przed końcem 2014 roku.
  • Ptasia 12. Na razie kupcy handlują, bo umowa wygaśnie dopiero z końcem przyszłego roku. Jednak miasto chce, aby okolica wyglądała ładniej niż obecnie. Dlatego też urzędnicy zaproszą artystów, by zaprojektowali ten teren od nowa. Najpewniej funkcja handlowa pozostanie. Ale czy również stoiska? Wiadomo będzie pod koniec roku, gdy gotowa będzie koncepcja.
  • Żernicka/Rogowska. W miejscu obecnego targu ma powstać hala. Umowa zapewnia handel w obecnych warunkach do końca przyszłego roku.
  • Skoczylasa. Ten kiermasz ma umowę na funkcjonowanie do końca 2015 roku. Miasto nie ma też żadnych planów, jeśli chodzi o działkę, na której działa.

Przenoszenie handlu do hal niekoniecznie musi przynieść sukces. Ostatnio wielką klapą skończyła się próba stworzenia targu pod dachem w hali Grafit przy ul. Namysłowskiej. Pierwotnie mieli tram trafić kupcy, którzy dawniej handlowali na placu Grunwaldzkim. Miasto zapewniało, że wszystko pięknie się rozwinie, tymczasem w hali (szumnie nazywanej kupiecką) na dobra sprawę kupców już nie ma. Zrezygnowali, bo do Grafitu prawie nikt nie zaglądał.

W środę startuje Pasaż Zielińskiego przy ul. Swobodnej, czyli miejsce, gdzie przenieśli się kupcy ze zlikwidowanego placu. Urzędnicy zapewniają, że historia z Grafitem się nie powtórzy. Choćby dlatego, że nowa hala nie jest schowana, jak budynek przy Namysłowskiej. Klientom będzie łatwo dotrzeć do Pasażu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska