Przewiercą Góry Wałbrzyskie, by zbudować najdłuższy tunel w...

  Przewiercą Góry Wałbrzyskie, by zbudować najdłuższy tunel w Polsce

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przewiercą Góry Wałbrzyskie, by zbudować najdłuższy tunel w Polsce
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©infografika: Maciej Dudzik, fot. Dariusz Gdesz, Muzeum w Wałbrzychu

  To będzie wielka inwestycja - w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 przewidziano m.in. budowę dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3. I mimo że między Wałbrzychem a Jedliną-Zdrojem mamy już dwa najdłuższe tunele kolejowe w Polsce, to do 2015 roku na terenie powiatu wałbrzyskiego, w Starych Bogaczowicach, ma być zbudowany najdłuższy tunel drogowy.
  Program Budowy Dróg Krajowych nalata 2011-2015 przewiduje m.in. budowę dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Ma ona połączyć Świnoujście z polsko-czeską granicą w Lubawce i będzie stanowiła część międzynarodowej trasy E65 ze szwedzkiego Malmö do miejscowości Chaniă na Krecie. Długość dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3będzie wynosić ok. 150 km, natomiast koszt inwestycji oszacowano na około 7 mld zł. Sporą część tej kwoty pochłonie budowa dwóch tuneli, które będą zlokalizowane na terenie gminy Stare Bogaczowice w powiecie wałbrzyskim.

  - Tunele drogowe TS26 oraz TS32 będą zlokalizowane w masywie Gór Wałbrzyskich z uwagi na brak możliwości obejścia pasma górskiego - mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Jeden tunel powstanie na wysokości miejscowości Gostków i będzie miał długość 320 metrów. Drugi, o długości 2300 metrów, powstanie na wysokości Starych Bogaczowic i będzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce.

  Przeczytaj koniecznie: Kierowca emeryt jest trzeźwy, ale nieuważny

  Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest Emilia, wydrążona pod Sobczakową Grapą w ciągu drogi ekspresowej S69, na terenie gminy Milówka w województwie śląskim. Nazwa tunelu pochodzi od imienia Emilii Wojtyły - matki Jana Pawła II. Tunel w Milówce został oddany do użytku 5 marca 2010 roku i ma 678 metrów długości.

  Tunel, który powstanie na terenie Starych Bogaczowic, będzie zatem dłuższy od tunelu Emilia o 1622 metry! Oba obiekty, których budowę zaplanowano na terenie gminy Stare Bogaczowice, będą dwukomorowe - dla każdego kierunku ruchu powstanie osobna komora po dwa pasy w każdą stronę. W środku znajdzie się miejsce na urządzenia związane z funkcjonowaniem tunelu i bezpieczeństwem ruchu, m.in. instalacja oświetleniowa, odwodnienie, wentylacja, telefony czy instalacja alarmowa.

  Wzdłuż trasy tuneli przewidziano również budowę przejść techniczno-awaryjnych. Eksploatacja będzie związana z obostrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa pasażerów i kierowców. Na szczęście tunele będą położone w bliskim sąsiedztwie Wałbrzycha, a tutejsza jednostka Państwowej Straży Pożarnej jest jedyną w kraju, która posiada 32-osobową grupę specjalizującą się m.in. w ratownictwie podziemnym.

  - Już na etapie prac projektowych tuneli GDDKiA konsultowała z nami sprawy związane z zapewnieniem w nich bezpieczeństwa - wyjaśnia Paweł Kaliński, rzecznik prasowy PSP w Wałbrzychu. - Ponadto będziemy musieli zostać wyposażeni w dodatkowy sprzęt, np. aparaty oddechowe wykorzystywane przez ratowników górniczych, urządzenia do uszczelniania przewróconych cystern czy sorbenty do neutralizacji chemikaliów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tunel

   elo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe, jak dokładnie firma zostala "wyłoniona" w "przetargu"?:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tunel

   AGNIESZKA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   NAJŁADNIEJSZY TUNEL JEST W ŚWINOUJŚCIU KIEDY BĘDĄ WYBORY NA MINISTRA TRANSPORTU ŚWINOUJŚCIE ODDA TYLE GŁOSÓW ZE URNA SIE ROZLECI MAMY TUNEL JAK W AFRYCE NA PUSTYNI WODY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wiem

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 29

   na ch*j ale spoko, szastajcie pieniedzmi na durnoty


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rychu spać

   tunelowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

   Durnoty? Przecież dobre drogi to bardzo ważna rzecz :) A co nie jest durnotą wg Ciebie? Rychu idź już spać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidować PKP

   Jam ci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 22

   Wprowadzić Ceske drahy i Deutschebahn!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postęp

   Fan postępu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

   W XIX wieku zbudowali tunel rok, teraz będą pewnie 10 lat drążyć jak metro w Warszawie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drążenie ... kasy!

   indywidualismus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 35

   Zbudują tunel, żeby przewalić więcej kasy. Gdyby pociągnąć tę drogę dalej w stronę Starych Bogaczowic po zboczu góry, Sady Górne ominąć od wschodu a nie zachodu, to tunel nie byłby potrzebny!...rozwiń całość

   Zbudują tunel, żeby przewalić więcej kasy. Gdyby pociągnąć tę drogę dalej w stronę Starych Bogaczowic po zboczu góry, Sady Górne ominąć od wschodu a nie zachodu, to tunel nie byłby potrzebny! Ewentualnie wykop czy nasyp. Ale "mamy procent od kosztów, nie od oszczędności" - jak w "Misiu".
   Tak samo jak z mostem Rędzińskim, który nie musiał być taki efekciarski, no i prawie wzdłuż rzeki, tudzież ze słynnym, eksperymentalnym mostem w Mszanie, który nie wiadomo, czy powstanie. Większe koszty, wyższe łapówki. Tylko prywatne firmy bankrutują.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mity o tunelach

   Stalker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   Znowu te same bajki o tunelach pod Małym Wołowcem, skopiowane z Wikipedii... Oba tunele mają taką samą długość, według różnych źródeł 1600, 1601 lub 1603 m. Wjazdy do nich są w jednej płaszczyźnie...rozwiń całość

   Znowu te same bajki o tunelach pod Małym Wołowcem, skopiowane z Wikipedii... Oba tunele mają taką samą długość, według różnych źródeł 1600, 1601 lub 1603 m. Wjazdy do nich są w jednej płaszczyźnie na obu końcach, poprowadzone są po linii prostej (stojąc na jednym końcu widać światło na drugim), więc muszą być równe. Różnica - o ile występuje - to najwyżej kilkadziesiąt centymetrów, a nie 40 metrów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mowa jest kołku o 5 metrach różnicy

   z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   Poza tym co to za argument w kwestii idealnego poziomu że "światełko widać"??Wejdźsobie do komina, tam jest pion i tez światło widać ośle...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Policz jeszcze raz

   Stalker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Nie powinienem Ci odpowiadać po wyzwiskach, jakimi mnie obrzuciłeś, ale dzisiaj mam dzień dobroci dla zwierząt. Poza tym widzę, że masz kłopoty z matematyką i wyobraźnią przestrzenną, korepetycje...rozwiń całość

   Nie powinienem Ci odpowiadać po wyzwiskach, jakimi mnie obrzuciłeś, ale dzisiaj mam dzień dobroci dla zwierząt. Poza tym widzę, że masz kłopoty z matematyką i wyobraźnią przestrzenną, korepetycje Ci się przydadzą.

   Po pierwsze: nie 5, tylko 41 metrów różnicy. Autor tekstu powtarza (za Wikipedią, bez podania źródła), że jeden z tuneli ma 1560 m, drugi 1601 m. Reszta odpowiedzi to proste odejmowanie.

   Po drugie: gdy patrzysz na mapę, na której są dwie równoległe ulice zaczynające się i kończące jednocześnie (łopatologicznie mówiąc), to znaczy, że są równej długości, o ile są proste i nie mają łuków, zakrętów, załamań itp. Jeśli dwa tunele zaczynają się i kończą w tych samych miejscach i nie mają wewnątrz łuków (a te pod Małym Wołowcem nie mają - potwierdzi to każdy, kto tam był), to znaczy że mają równą długość.

   Po trzecie: zrób prosty eksperyment myślowy. Wyobraź sobie długą plastikową rurę, przez którą patrzysz. Jeśli rura jest prosta, spoglądając przez nią na jednym końcu będziesz widział światło na drugim końcu. Teraz lekko zegnij rurę i spójrz jeszcze raz. A teraz zegnij ją jeszcze mocniej. Widzisz światło? Raczej nie... Powtórz ten sam eksperyment z dwiema identycznymi rurami.

   Prościej się chyba nie da tego wytłumaczyć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tunelu jeszcze nie ma,

   ABeWujek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 23

   ale doborowa jednostka gaśnicza na już stanowisku! Słuszną linę ma nasza Władza.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niemcy wybudowali..

   zen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

   dzikie ludzie ze wschodu zrujnowali...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama