Na ratunek stolicy kultury! Kuny prześladują Wrocław, czy...

Na ratunek stolicy kultury! Kuny prześladują Wrocław, czy jest na nie sposób?

Marcin Walków

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Na ratunek stolicy kultury! Kuny prześladują Wrocław, czy jest na nie sposób?
Tydzień temu cała Europa usłyszała o Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury i o... kunie, która inaugurację skutecznie sparaliżowała na całą godzinę, przegryzając kable elektryczne i pozbawiając Rynek prądu. Te małe zwierzęta są problemem nie tylko magistratu, ale i mieszkańców, którym na co dzień skutecznie unieruchamiają samochody. Pozbyć się ich jednak będzie bardzo trudno.
Na ratunek stolicy kultury! Kuny prześladują Wrocław, czy jest na nie sposób?
- Stworzyliśmy kunom raj we Wrocławiu - uśmiecha się Radosław Ratajszczak, dyrektor zoo. - Kuna domowa niegdyś występowała rzadko, żyła pośród skał. Dziś nasze strychy, piwnice i podwórka są dla niej jak drugi dom.
Z obecnością kun w mieście trzeba się pogodzić, ale są sposoby, by ten futrzasty sąsiad nie popsuł nam samochodu. Wystarczy odrobina sprytu, by zwierzaka przechytrzyć.

Marek Lizak od lat prowadzi warsztat samochodowy we Wrocławiu.
Wystarczy mu rzut oka pod maskę, by postawić czteroliterową diagnozę: kuna. - Przegryza kable, uszkadzając sensor ABS, czujnik położenia wału, przewody paliwowe. Potrafi skutecznie unieruchomić auto - mówi mechanik.

To plaga zwłaszcza zimą, gdy spadają temperatury. Silnik auta dość długo trzyma ciepło, więc na małego drapieżnika działa jak magnes. Bo choć kuna ma futro, jest jej po prostu zimno.

Waldemar Bednarz na słowo „kuna” uśmiecha się. Nocowali u niego znajomi. - Rano nie mogli uruchomić swego auta. Kuna przegryzła kable. W aucie mojej żony wygryzła izolację pod maską. Od tamtej pory auto trzymam tylko w garażu - mówi przewodniczący rady osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Jego mieszkańcy dobrze znają kuny, choć tej relacji nie nazywają przyjaźnią. Wiele aut we Wrocławiu pod maską nie ma już mat wygłuszających. Kuna skrzętnie wybiera je, by uwić przytulne gniazdko dla siebie i potomstwa.

- Trzeba przyznać, że mimo wszystko to wdzięczne zwierzątka. Często zostawiają właścicielom aut skórki od chleba albo resztki... gołębi - ironizuje Marcin Ładowski, mechanik z serwisu Japan-Tech.

SPOSÓB NA KUNĘ? KOSTKA DO WC PO MASKĘ - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

1 »

Komentarze (59)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wrocław stolica kultury.

Op (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ratować stolicę kultury.Zalać miasto betonem.Całą patologie wywieść na Ukrainę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Średniowiecze.Ciemnogrôd.

Beata.30.Wrocław. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Jest lekarstwo na kuny.Powycinajcie drzewa,parki,zalać Wrocław betonem tak jak ten nowy nadodrzański bulwar.Kuny uciekną.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Głód

Mirek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Kuna tez człowiek, jeść musi.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kuna

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Jal zniszczy cały dach i trzeba go wymienić to wtedy miłość do kin znika.tepic to dziadostwo


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
,,

,,, (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

Tępić ludzi, to jeszcze większe dziadostwo.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zostawcie kuny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kama_9 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

przecież to zwierze żyje...rozwiń całość

przecież to zwierze żyje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:-

Kama_9 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

A czego kuny ?? a nie wiewiórki czy inne zwierzęta

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A dobre rzeczy na końcu

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

"Tak naprawdę to nasz sprzymierzeniec. - Bardzo skutecznie eliminuje z naszego sąsiedztwa szczury, myszy i nornice. Dopóki jej populacja nie jest w nadmiarze, jest pożyteczna - dodaje dr Szymański....rozwiń całość

"Tak naprawdę to nasz sprzymierzeniec. - Bardzo skutecznie eliminuje z naszego sąsiedztwa szczury, myszy i nornice. Dopóki jej populacja nie jest w nadmiarze, jest pożyteczna - dodaje dr Szymański. Szacuje, że we Wrocławiu żyje ich kilkaset."

Najgorsze, że większość ludzi nie doczytuje do końca :/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Waldemar Bednarz - czy to ten od akcji Park Szczytnicki?

stop hipokryzji (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

Co tak skutecznie protestuje przeciw Mostu Wschodniemu. Jak on taki ekolog i tak się martwi o Halę Ludową to czemu sam jeździ samochodem, nawet garaż ma. Powinien mieć zakaz jazdy po Wrocławiu....rozwiń całość

Co tak skutecznie protestuje przeciw Mostu Wschodniemu. Jak on taki ekolog i tak się martwi o Halę Ludową to czemu sam jeździ samochodem, nawet garaż ma. Powinien mieć zakaz jazdy po Wrocławiu. Hipokryta innym może smrodzić pod oknami, ważne żeby on miał pachnąco i czysto.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Metoda na udane ESK

stefan batory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

A tak a'propos metod na kuny, wg tej gazety, niech sobie Dutkiewicz powiesi kostkę WC na pępku, może ESK mu kuny nie zdezorganizują

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
LIs

dudek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Ja za to o 4 w nocy spotkałem na Hubskiej lisa.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo