Szybkie randki. Wrocławianie szukają miłości. Znajdą ją w 6...

Szybkie randki. Wrocławianie szukają miłości. Znajdą ją w 6 minut?

Weronika Skupin

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Szybkie randki. Wrocławianie szukają miłości. Znajdą ją w 6 minut?

©Michał Sikora

Zimą aż cztery razy więcej wrocławian niż latem szuka miłości, partnera, seksu - czasem w niekonwencjonalny sposób. Zainteresowanie szybkimi randkami (ang. speed dating) wzrasta gwałtownie, gdy tylko robi się chłodniej. Teraz jest szczyt sezonu, a wejściówki na spotkania w walentynki rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Szybkie randki. Wrocławianie szukają miłości. Znajdą ją w 6 minut?

©Michał Sikora

Sonda

Czy wziąłbyś udział w szybkich randkach?

Podziemia jednego z wrocławskich klubów. Wybrałam się na speed dating dla randkowiczów w wieku 21-29 lat. W środku jest już trochę dziewczyn i chłopaków, którzy lustrują się nawzajem. „Są całkiem nieźli” - szepcze mi koleżanka. Przyznaję, że przynajmniej na pierwszy rzut oka niczego im nie brakuje. Wcześniej słyszałam opowieści o bandzie zdesperowanych kawalerów na takich spotkaniach.

Dziewczyny zajmują miejsca przy swoich stolikach, panowie co 6 minut zmieniają rozmówczynię. Rozbrzmiewa pierwszy dzwonek.

- Czym się zajmujesz? - to pytanie, które pada najczęściej. Odwzajemniam je. Niemal połowa moich rozmówców to informatycy, pracują w korporacjach. - Ja to właściwie nie lubię wychodzić z domu. Sportów też nie uprawiam, nie mam jakichś szczególnych pasji. Taki ze mnie domator - mówi jeden z nich. Jest już kolejny raz na szybkich randkach. Dopytuję, dlaczego nie powiodło mu się do tej pory. - Jakoś dziewczyny mi nie podpasowały - słyszę. I zakreślam „nie” na formularzu.

Nie chcę wyjść na frajera
Są studenci, ale i panowie rozkręcający własne firmy. Niektórzy podróżują po świecie, inni rozwijają pasje, np. wspinaczkę. Przychodzą zazwyczaj dlatego, że są otwarci na poznawanie nowych osób. To panie częściej niż panowie chcą koniecznie znaleźć miłość - a przecież zakochać się w sześć minut można chyba tylko w bajkach.

- Co byś zabrała na bezludną wyspę? - słyszymy niekonwencjonalne pytanie. Mój rozmówca ani nie chce mówić o tym, czym się zajmuje, ani nie porusza oklepanych tematów. Umawiamy się po raz kolejny.

- Ja już się najeździłem na kawy, nachodziłem na randki. Jak się mamy spotkać tylko na godzinę, to mi się nie opłaca tłuc przez całe miasto - słyszę potem przez telefon. - Już takie były, co się mną bawiły. Jest zima, w domu nie mam się do kogo przytulić. Zależy mi, żeby poznać kogoś na stałe. Nie chcę wyjść na frajera - mówi kategorycznie. Kiedy słyszy odmowę, rzuca słuchawką.

Mocno zdeterminowani
Marzena Gmiterek, doktorant psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i organizatorka szybkich randek, przekonuje, że uczestnik stawiający na poznawanie nowych ludzi, poszerzanie kręgu znajomych łatwiej wyjdzie poza schemat wyśrubowanych standardów „idealnego” partnera. Może liczyć na większą liczbę wskazań „tak”. - I to odwzajemnionych, ponieważ taka otwartość często odbierana jest jako serdeczność, przejaw sympatii. Taką osobę oceniamy jako miłą i w konsekwencji chcemy ją bliżej poznać - opowiada.

Niektórzy są mocno zdeterminowani. - Przychodzą z jasno zdefiniowanymi oczekiwaniami wobec partnera, który miałby ich potrzeby zaspokoić - wyjaśnia Gmiterek. Tacy najczęściej bywają rozczarowani.

I po co mi to było?
Jeden z telefonów od „randkowicza” odbiera moja mama. - Cześć, co słychać? - słyszy w słuchawce. - Ale co to znaczy „co słychać”? - odpowiada ze zdziwieniem mama. Kręci głową, że za jej czasów takich rzeczy nie było. Sam zainteresowany niespeszony dzwoni za jakiś czas ponownie. Dlaczego randkuje „na szybko”? To dla niego coś nowego.

- Nowy rok to czas zmian, a jak już sobie coś postanowię, to się tego trzymam. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy trafi się ktoś wyjątkowy, kto myśli podobnie jak ty - tłumaczy.

Pytam o wrażenia uczestniczki szybkich randek. Nie wszystkim się podobało. - I po co mi to było? Nikt z tych, których zaznaczyłam, nie zaznaczył mnie. Chyba coś jest ze mną nie tak - słyszę od Oli, jednej z uczestniczek.

Nie ma co się załamywać. Jak wyjaśnia Marzena Gmiterek, warto spróbować za jakiś czas ponownie, spotkać inną grupę osób. Może po prostu tym razem ludzie mieli inne wymagania. - Ważne jest jednak, by do tego typu spotkań podejść raczej na luzie, przynajmniej na tyle, na ile się da. W końcu ma to być zabawa randkowa - dodaje.

Podczas szybkich randek bez trudu można powiedzieć komuś „nie”. Jeśli ktoś nam nie odpowiada, czujemy to od razu. Ale ze świecą szukać tego, kto po sześciu minutach jest pewien, że to „ten jedyny” lub „ta jedyna”.

- W zasadzie to świetny pomysł. Jak idziesz na randkę, to musisz się umalować, odpicować, dojechać, a potem się okazuje, że gość jest niższy o głowę i sepleni albo coś innego jest z nim nie tak. A tu załatwiasz 14 za jednym zamachem - rozważa za i przeciw Marta.

Są i tacy, którzy trafili w dziesiątkę. Teraz tworzą parę, są małżeństwem.

- Czasem wystarczy udział w jednym spotkaniu, czasem w 2-3, a czasem może się okazać, że ta forma spotkań komuś nie odpowiada. Jedno jest pewne: to jedna z sytuacji, dzięki którym ludzie mają szansę się poznać. Reszta zależy już tylko od nich - podsumowuje organizatorka szybkich randek.

Komentarze (31)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
adalove500

Hi dear (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Hi dear, nice to meet you, hope all is well with you and how are you enjoying your day

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szkoda, ze nie ma..

TypowyJanusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Juz Daytony. Tam byla milosc w 6 minut w kazdej kabinie :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cenisz dobre dziennikarstwo?

Krasnal Adamu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Sezon ogórkowy przez cały rok?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobre i to.

Dodatni przyrost naturalny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

Nie jestem ze wsi, jednak sądzę, że tam jest (była?) większa kultura - mają (mieli?) potańcówki w remizie strażackiej. Taka impreza jest ze wszech miar antropologicznie lepszą okazją do doboru...rozwiń całość

Nie jestem ze wsi, jednak sądzę, że tam jest (była?) większa kultura - mają (mieli?) potańcówki w remizie strażackiej. Taka impreza jest ze wszech miar antropologicznie lepszą okazją do doboru partnera niż takie "szachowe" rozmówki. Mając w pamięci ostatnie ekscesy w pornoteatrze przy G. Zapolskiej, nasza kultura się chyli ku upadkowi, bo nasi artyści zapomnieli (abo nie chcą pamiętać) co należy do podstawowych kulturotwórczych czynników.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Randki dla nieudaczników

Tyle w temacie. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

Na randkę w ciemno.dno Patologia lubi takie cuda

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To działa :)

Magda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

A ja już trzeci rok w małżeństwie ze speed dating i czekamy na naszego synka :) poszłam raz, bez żadnych oczekiwań i znalazłam kogoś. Nie ma się co bać ani zrażać :)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Taaa

Jono (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

Chyba masz 60 lat i jesteś desperatką.Albo reklamujesz ten klub

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wróze tak samo rychły rozwód.

Randka w 6 minut??? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 24

Drugiego człowieka poznaje się całe życie .Poczekaj , urodzi się dzieciak i wszystko się rozsypie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No tak...

Randki dla nieudaczników (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 26

Jak można nie umieć znaleźć normalnie drugiej połówki???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poznajmy się

Paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Jakoś nie mam przekonania do szybkich randek. Niby o tym, czy mamy chęć kogoś poznać, czy nie, ma wpływ kilka pierwszych chwil, ale taka rotacja jakaś do mnie nie przemawia.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żerujące :/

Miko (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

Czy naprawdę korposzczurki nie potrafią znaleźć sami partnera , jak cywilizowani ludzie???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poznajcie się podczas szybkich randek :)

http://speed-dates.pl/ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

Poznać się, polubić i zakochać. Speed dating jest w tym pomocny. Każdy może spróbować szybkich rozmów, w przyjemnej atmosferze randkowania. Ważne by dać sobie szansę i przekonać się, czy znajomość...rozwiń całość

Poznać się, polubić i zakochać. Speed dating jest w tym pomocny. Każdy może spróbować szybkich rozmów, w przyjemnej atmosferze randkowania. Ważne by dać sobie szansę i przekonać się, czy znajomość z kimś poznanym w ten sposób będzie miała ciąg dalszy. Ideą speed datingu jest ten pierwszy krok (poznanie się), niezbędny by zadziały się kolejne :) A czy można liczyć na miłość? Tak, można! Ale to zależy od tej dwójki ludzi i dzieje się już po szybkich randkach ;) Zresztą, przeczytaj sam(a), jak się u nas randkuje :) http://speed-dates.pl/speed-dating-opinie/zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
taka prawda

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Uwagą na tą stronę można tam znaleźć tylko zboczeńców.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miłość wzajemna czy spodkanie dla sexu?

Wrocławiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

Miłość to uczucie na lata, które nie jest tym samym co pożądanie seksualne, co sex z przypadkową osobą. Porządnie jest zwierzęcym aktem zaspokojenia potrzeb instynktownych, seksualnych. Miłość to...rozwiń całość

Miłość to uczucie na lata, które nie jest tym samym co pożądanie seksualne, co sex z przypadkową osobą. Porządnie jest zwierzęcym aktem zaspokojenia potrzeb instynktownych, seksualnych. Miłość to głębokie uczucie, gdzie sex jest uzupełnieniem miłości, lecz nie jego celem samym w sobie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szu

Szu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Spodkaj się z Miodkiem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak już pisałem wrocławiak

boBo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

PIS-da jesteś, a nie wrocławiak

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Spodkania w spodku

troled (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

oby cie nikt od spodu nie spodkal

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:)

Lodzik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

6 minut i już do autka na szybkiego lodzika:)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ooo taaaaaaaak

czekolada&orzeszki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

Dziewczynki takie męskie lizanko bardzo uwielbiają, tylko zliż jej wszystkie kąciki by nie musiała się TAM wieczorkiem myć hehe:))).

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo