Zdjęcia zrobione za publiczne pieniadze, jako wystawa na...

  Zdjęcia zrobione za publiczne pieniadze, jako wystawa na kongresie lewicy? SLD nie widzi problemu

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Najpierw był kalendarz "Młodzi, wykształceni, bezrobotni" finansowany przez marszałka, potem wystawa, która trafiła na Kongres Lewicy. Wszystko w imię walki z bezrobociem. A sprawa jest właściwie banalna. Z podobnymi spotykamy się na każdym kroku. O co chodzi? O wykorzystywanie stanowiska do celów, tym razem, politycznych. A było tak...
  Radosław Mołoń jest przekonany, że marszałkowski kalendarz można wszędzie wykorzystać

  Radosław Mołoń jest przekonany, że marszałkowski kalendarz można wszędzie wykorzystać ©Piotr Warczak

  Rok temu jesienią wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń (SLD) ogłosił z hukiem, że rozpoczyna kampanię społeczną, która ma przeciwdziałać bezrobociu wśród młodych ludzi - absolwentów różnych uczelni. Projekt, jaki przedstawił, spodobał się w wielu środowiskach. Zaproponował bowiem, że zostanie ogłoszony konkurs na zdjęcia owych młodych bezrobotnych (przeznaczono 6 tys. zł na nagrody) i z nadesłanych zdjęć OKiS (instytucja kultury podlegająca marszałkowi, a konkretnie wicemarszałkowi Mołoniowi) wyda kalendarz. Kalendarz ukazał się, jego wernisaż w Domku Romańskim we Wrocławiu ściągnął sporo osób.

  Sam kalendarz zatytułowany "Młodzi, wykształceni, bezrobotni" przez krótki czas wzbudzał kontrowersje, bo niektóre ze zdjęć były dość prowokacyjne, ale sam pomysł przyjęto życzliwie. Kalendarz powędrował do różnych instytucji i - jak zapewnia wicemarszałek Mołoń - w dużej mierze do pracodawców, którzy mogą młodych bezrobotnych zatrudniać.

  Drugi żywot kalendarza
  Minęło pół roku. O kalendarzu wszyscy zapomnieli, chyba, że ktoś powiesił go na ścianie i ogląda dzień w dzień, sprawdzając datę. Pojawił się pomysł jak przywrócić do życia kalendarz. Trzeba przyznać, że pomysł prosty i chwytliwy - z kalendarzowych zdjęć przygotowano objazdową wystawę "Młodzi, wykształceni, bezrobotni".

  Wystawa trafiła do gmachu naszego parlamentu przy Wiejskiej. Nie odbiła się szerokim echem - dolnośląscy posłowie praktycznie jej nie zauważyli. - Nie pamiętam tej ekspozycji - powiedziałam nam Jacek Świat (PiS). - Takich imprez każdego tygodnia jest tyle, nie jestem w stanie wszystkich zauważyć i we wszystkich brać udział.

  Z Sejmu wystawa powędrowała na Kongres Lewicy, który odbył się w Warszawie na Stadionie Narodowym. I choć miało w nim prawie uczestniczyć całe środowisko lewicy polskiej, ewidentnie zostało zdominowane przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, którzy zresztą wszędzie, gdzie mógł, podkreślał, że było to "spotkanie z inicjatywy SLD".

  Kongresowi towarzyszyło nie tylko stoisko partyjne, na którym były gadżety z napisem "SLD TAK", ale także dwie ekspozycje. Jedna została przygotowana z okazji 100-lecia urodzin Edwarda Gierka. Druga była doskonale nam znana: "Młodzi, wykształceni, bezrobotni". Obie otwierał szef Sojuszu, Leszek Miller. Zapytaliśmy w centrum informacyjnym SLD, jak wystawa trafiła na Kongres. Usłyszeliśmy, że z Sejmu, od marszałka Jerzego Wenderlicha. Asystent marszałka potwierdził, że to "nasza wrocławska" wystawa przygotowana przez OKiS.

  W OKiS-ie powiedziano nam, że osobą wnioskującą o udostępnienie wystawy w imieniu organizatora Kongresu był pan Tomasz Kalita, reprezentujący Krajowy Komitet Wykonawczy SLD, jednocześnie Sekretarz Rady Polityczno-Programowej. Koszt przygotowania ekspozycji wyniósł 950 zł brutto. A SLD pokrył wszelkie koszty związane z jej przygotowaniem oraz transportem. 950 zł? To trochę mało, bo na same zdjęcia wydano 6 tys. zł na nagrody.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezrobocie

   olg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   To raczej dobrze jak polityk między śledziem a kawiorem pooglada sobie młodych bezrobotnych. Oni mało wiedzą o świecie dookoła

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miliony

   też milion (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   To ile to milionów wydano ile, bo jakos nie doczytałem się.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Palikotek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Brawo Panie Mołoń,niech pan robi swoje i się nie przejmuje złośliwcami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Redaktorka na usługach PO

   młody, wykształcony, bezrobotny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   Ale afera, chyba się pani bieguny dobra i zła poprzestawiały. Bezrobocie to ważny problem czy się to pani podoba czy nie. I trzeba o tym mówić wszędzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO tonie

   Pinokio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Brawo panie Mołoń PO tonie a bezrobocie wśród absolwentów uczelni jest ostatnią rzeczą o czym teraz myśli Tusk i Schetyna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozczarowany, były sympatyk Platformy

   Rozczarowany, były sympatyk Platformy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Pani redaktor jest śmieszna, problem bezrobocia trzeba pokazywać wszędzie, może ktoś coś z tym wreszcie zrobi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   zlewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   kiedy bezrobotni połapią się, że nie dostaną pracy dopóki pracodawcy będą sponsorować kalendarzyki do walki z bezrobociem, zamiast inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płytkie spojrzenie

   PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   Płytkie spojrzenie panie redaktor. Ja rozumiem, że teraz Gazeta popiera PO. Ale niech Pani wniknie w podobne wydatki PO w zarządzie województwa, tzn jej członków zarzadu. Tam dopiero idzie promocja...rozwiń całość

   Płytkie spojrzenie panie redaktor. Ja rozumiem, że teraz Gazeta popiera PO. Ale niech Pani wniknie w podobne wydatki PO w zarządzie województwa, tzn jej członków zarzadu. Tam dopiero idzie promocja za publiczne pieniacze. Tylko troche dobrej woli pani redaktor. Te wydatki to pikuś, o ktorych pani pisze.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewak zawsze będzie lewakiem

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   Nawet jak się ufarbuje na zielono

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedne lemingi

   Obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   Lewactwo: pomagamy ludziom za państwowe pieniądze!

   Czy ktoś widział kiedyś biednego towarzysza z LSD albo Rucha Paligłupa, który oddawałby swoje pieniądze biednym? To wszystko populizm, czysty...rozwiń całość

   Lewactwo: pomagamy ludziom za państwowe pieniądze!

   Czy ktoś widział kiedyś biednego towarzysza z LSD albo Rucha Paligłupa, który oddawałby swoje pieniądze biednym? To wszystko populizm, czysty populizm, no ale niestety znajdują się idioci, którzy na takich głos oddają. Zresztą PO, PiS i PSL nie lepsi. Każdy naobiecuje kokosy, a potem zabiera co raz więcej. Nauczcie się, że nie liczy się świnia u koryta, tylko wady systemu. Systemu, który zmusza nas do oddawania co raz to większych pieniędzy "państwu".zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama