Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FAWORKI PRZEPISY. Jak zrobić faworki? (PRZEPISY NA TŁUSTY CZWARTEK)

KCZ
PRZEPISY NA FAWORKI. TŁUSTY CZWARTEK. Zobaczcie, jak zrobić faworki na Tłusty Czwartek lub imprezę karnawałową. Oto najlepsze przepisy na faworki.
PRZEPISY NA FAWORKI. TŁUSTY CZWARTEK. Zobaczcie, jak zrobić faworki na Tłusty Czwartek lub imprezę karnawałową. Oto najlepsze przepisy na faworki. Przemyslaw Swiderski
PRZEPISY NA FAWORKI. TŁUSTY CZWARTEK. Zobaczcie, jak zrobić faworki na Tłusty Czwartek lub imprezę karnawałową. Oto najlepsze przepisy na faworki.

TŁUSTY CZWARTEK 2016. PRZEPISY NA TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty Czwartek już 4 lutego. Typowymi na tę okazję słodkościami są pączki i oczywiście faworki, zwane też inaczej chrustem. Zarówno faworki, jak i pączki są bardzo kaloryczne. Ale wyobrażacie sobie, jak smakowałby bez nich Tłusty Czwartek?

Poniżej znajdziecie przepisy na faworki. Zachęcamy do przetestowania w kuchni.

FAWORKI. PRZEPISY NA TŁUSTY CZWARTEK

Faworki tradycyjne. Przepis

Faworki tradycyjne. Składniki
3 łyżki gęstej śmietany 18%
255 g (1,5 szklanki) mąki
3 żółtka
50 g masła
½ opakowania proszku do pieczenia (lub mniej) (ok. 8 g)
szczypta soli
1 łyżka soku z cytryny
1 kg smalcu lub innego tłuszczu do smażenia
cukier puder do posypania

Faworki tradycyjne. Sposób przygotowania
W misce wymieszać mąkę ze śmietaną, żółtkami, masłem, dodać proszek do pieczenia, szczyptę soli i wyrobić ciasto. Rozwałkować cienko na powierzchni posypanej mąką. Wykrawać faworki o wymiarach 10 cm długości i 3 cm szerokości. Naciąć na środku na dł. 5 cm i przewlec jeden koniec, tak by uformować faworka.

W garnku rozgrzać tłuszcz, sprawdzić, a gdy będzie wystarczająco gorący, wrzucić kawałek ciasta – jeśli ciasto wypływa na powierzchnię i szybko się rumieni – oznacza to, że ma dobrą temperaturę.

Smażyć faworki w głębokim tłuszczu, wkładając po kilka sztuk od razu do tłuszczu. Uwaga: szybko się rumienią – wystarczy je smażyć po kilka sekund. Wyciągać faworki łyżką durszlakową i odkładać na ręczniki papierowe, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Posypać ciepłe faworki cukrem pudrem – najlepiej nasypać cukier puder do niewielkiego sitka i potrząsać sitkiem nad ciastkami.

Faworki cioci Stelli. Przepis

Faworki cioci Stelli. Składniki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100 g masła, stopionego
200 ml crème fraîche
3 łyżki cukru
4 jajka
1 łyżeczka rumu
1 szczypta soli
mąka
olej do głębokiego smażenia

Faworki cioci Stelli. Sposób przygotowania
W dużej misce lub w robocie kuchennym zmiksować wszystkie składniki oprócz mąki. Ciasto powinno być gładkie. W dalszym ciągu miksować, stopniowo dodając mąkę, w końcu ciasto powinno zacząć odchodzić od ścianek miski i uformuje kulę. Przykryć i odstawić na 2 godziny w temperaturze pokojowej.

Na powierzchni posypanej mąką rozwałkować ciasto do grubości ok. 5 mm. Pokroić w różne kształty, każdy kawałek naciąć jeszcze w co najmniej 1 lub 2 miejscach - dzięki temu faworki będą lżejsze.
Olej rozgrzać we frytownicy lub w dużym rondlu na dużym ogniu. Wrzucać faworki partiami i smażyć, aż będą złociste. Osuszyć na papierowych ręcznikach. Posypać cukrem pudrem.

Chrust. Przepis

Chrust. Składniki
600 g mąki pszennej, przesianej
łyżka cukru pudru
1/3 łyżeczki soli
1 łyżka masła
2 jajka
1/2 szklanki kwaśnej, gęstej śmietany
1 łyżka spirytusu 96%
1 kg smalcu do smażenia (opcjonalnie 1 litr oleju)
przesiany cukier puder do posypania
3 łyżki mąki pszennej do posypania stolnicy

Chrust. Sposób przygotowania
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać cukier puder, sól i masło, rozdrobnić całość palcami. Wbić jajka, dodać śmietanę i spirytus i energicznie zagnieść ciasto. Tak przygotowane ciasto przemielić przez maszynkę do mięsa - w ten sposób je napowietrzymy i faworki będą bardzo kruche.

Ciasto ponownie delikatnie zagnieść i cienko rozwałkować, posypywać mąką żeby się nie kleiło. Radełkiem pokroić na paski szerokości około 3 cm i długości 10 cm. Na środku każdego paska zrobić wzdłuż nacięcie na około 2 cm i przewlec jeden koniec przez to nacięcie. W rondelku rozpuścić smalec (opcjonalnie rozgrzać olej).

Kłaść faworki na bardzo gorący tłuszcz i wyciągać łyżką cedzakową po zrumienieniu się. Wyciągnięty chrust grubo posypać cukrem pudrem.

Faworki luksusowe i róże karnawałowe. Przepis

Faworki luksusowe i róże karnawałowe. Składniki
75 dag mąki
15 dag cukru pudru
10 dag masła
12 żółtek
niepełna szklanka (ok. 20 dag) gęstej słodkiej śmietany
kieliszek spirytusu
szczypta soli
olejek arakowy
wisienki z konfitury (do róż karnawałowych)
1 kg smalcu do smażenia
cukier waniliowy i cukier puder do posypania

Faworki luksusowe i róże karnawałowe. Sposób przygotowania
Drewnianą łyżką wymieszać miękkie masło, żółtka, cukier puder, sól, aromat i spirytus. Mieszając, dodać mąkę i zagnieść ciasto. Następnie ok. 15 min raz po raz zbijać je wałkiem, by uzyskało jednolitą konsystencję i dobrze się napowietrzyło. Ubite ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i przez 1-3 godz. trzymać w chłodzie. Następnie porcjami rozwałkowywać na jak najcieńsze placki. Placki przeznaczone na faworki kroić na paski o wymiarach 3 x 15 cm. W środku każdego paska zrobić nacięcie długości 5-6 cm i przewinąć przez nie jeden koniec paska tak, by powstał faworek. Z placków przeznaczonych na róże karnawałowe wykrawać kółeczka o średnicy 6, 5 i 4 cm (taką samą liczbę kółek każdej wielkości). Brzegi kółek ponacinać w kilku miejscach, a środki posmarować białkiem. Nakładać kółka na siebie, zaczynając od największego, mocno przycisnąć palcem w środku, by się skleiły. Wrzucać po kilka faworków lub róż na rozgrzany w szerokim rondlu tłuszcz i króciutko smażyć z obu stron na kolor jasnozłoty. Następnie delikatnie, by się nie połamały, przekładać je na półmisek lub paterę. W środek każdej różyczki włożyć wisienkę. Posypywać każdą porcję ciepłych faworków i róż przesiewanym przez sitko cukrem pudrem.

Faworki trydenckie. Przepis

Faworki trydenckie. Składniki
50 dag maki pszennej
1 szklanka mleka
10 dag cukru
2 jajka
25 ml mocnej wódki (w oryginalnym włoskim przepisie grappa)
5 dag smalcu
2 łyżki oleju
1 proszek do pieczenia
skórka otarta z 1 cytryny
szczypta soli

do smażenia faworków: 3 kostki smalcu lub 2 szklanki oleju rzepakowego
do dekoracji: cukier puder

Faworki trydenckie. Sposób przygotowania
Mąkę przesiewamy na stolnicę, mieszamy z solą i proszkiem do pieczenia, dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto, powinno być gładkie, elastyczne. Przykrywamy i odstawiamy na co najmniej godzinę. Potem rozwałkowujemy na małe cienkie placki i nożem lub radełkiem wycinać paski szerokości 3-4 cm i długości 8-10 cm.

Nacinamy pośrodku raz lub dwa razy, tak jak faworki, ale nie przewijamy ciasta. Wkładamy partiami na mocno rozgrzany tłuszcz, smażymy na jasnozłoty kolor i osączamy na papierowym ręczniku. Podajemy posypane cukrem pudrem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska