Premier Beata Szydło w wywiadzie dla TVP Info: Chcemy szukać...

  Premier Beata Szydło w wywiadzie dla TVP Info: Chcemy szukać kompromisu z opozycją

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W wywiadzie udzielonym dziennikarzom stacji TVP Info oraz Polsat News premier Beata Szydło podsumowała swoją wizytę w Strasburgu i zadeklarowała współpracę z opozycją w sprawach zagranicznych.
  Premier Beata Szydło w wywiadzie dla TVP Info: Chcemy szukać kompromisu z opozycją

  ©Fot. Piotr Smoliński

  – W mojej opinii nie dzieje się nic takiego, co wymuszałoby uwagę instytucji unijnych – powiedziała Szydło.

  Wywiad z szefową polskiego rządu przeprowadzali Krzysztof Ziemiec z TVP oraz Dorota Gawryluk z telewizji Polsat. – Nie można mojej wizyty w Strasburgu postrzegać w kategorii walki – mówiła Beata Szydło.

  – W mojej opinii nie dzieje się nic takiego, co wymuszałoby uwagę instytucji unijnych – nie ma powodu, by specjalna debata o Polsce się odbywała. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali mnie i siebie nawzajem. Niektórzy po zakończeniu debaty podchodzili do mnie i gratulowali, dzwonili do mnie. Rozumiem, że mamy różne opinie i nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej – chodzi o to, by w kluczowym momencie usiąść do stołu rozmów – powiedziała premier.


  DEBATA O POLSCE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM | SPÓR MIĘDZY BEATĄ SZYDŁO A BYŁYM BELGIJSKIM PREMIEREM [VIDEO] [RELACJA]


  – Verhofstadt odegrał pewien teatr, i mimo tego, co mówił, słyszał i rozumiał moje argumenty o Trybunale i ustawie medialnej – przekonywała szefowa rządu, zapytana o komentarz do przemówienia szefa europejskich liberałów i demokratów, Guya Verhofstadta.

  – Jesteśmy otwarci na to, by szukać kompromisu z opozycją w sprawie TK. Musimy jednak najpierw zmienić ustawę i temu mają służyć spotkania takie jak jutrzejsze. Oczekuję od nich konstruktywnych propozycji, na razie nie mamy o czym dyskutować. Zapraszam do dialogu i współpracy, ale nad konkretami. Jeżeli proponujemy takie rozwiązanie, że większość sędziów w Trybunale ma być powoływana przez opozycję, to oznacza, że chcemy poprawić jego efektywność. Nie chcemy go likwidować i marginalizować, chcemy, by sprawnie działał – deklarowała Szydło.

  – Ocena Polski to zupełnie nowe ramy, których nikt nie wie, jak stosować. Mamy wątpliwości, czy to słuszne, nie do końca się z tym zgadzamy, ale jesteśmy lojalnym członkiem Unii i chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości. Polska jest, była i będzie w Unii, ale jest też państwem suwerennym. Z dużym niepokojem patrzymy na to, co dzieje się w całej Europie. Niektóre rzeczy wręcz napawają przerażeniem i rodzą pytania: co dalej? Zajmijmy się prawdziwymi problemami Wspólnoty: bezpieczeństwem, migrantami. Dobrze byłoby, gdyby wszyscy chcieli wrócić do korzeni UE – jedności, równości, sprawiedliwości. Wielu z nowych członków boryka się z problemami, których nie mają stare kraje – powiedziała premier.

  GUY VERHOFSTADT: POLSKI RZĄD NIE POZBYWA SIĘ SWOJEJ KONSTYTUCJI. ON JĄ PARALIŻUJE [VIDEO]


  – Jesteśmy rządem, który będzie lojalnie realizować zobowiązania poprzedniej ekipy. Chcielibyśmy jednak wnikliwie kontrolować tych, którzy przekraczają nasze granice. Do Europy przyjeżdżają bowiem tysiące ludzi, którzy chcą tu wprowadzać nowy porządek. Schengen jest wielką wartością, więc musimy szybko i zdecydowanie działać, by nie zamykać naszych granic na wiosnę. Zamiast zająć się tym problemem tracimy czas na dyskusje o Polsce. Ktoś musi nawoływać o opamiętanie, może dlatego jesteśmy na cenzurowanym – przekonywała szefowa rządu.

  – Nie dano nam tych zwyczajowych stu dni, byłam już rozliczana z obietnic jeszcze zanim zostałam zaprzysiężona. Do połowy lutego wywiążemy się z wszystkich z nich, chociaż przez obecne zamieszanie nie będzie łatwo. Co do programu 500+, to wciąż trwają konsultacje w terenie, ale mogę powiedzieć, że ruszy on w drugim kwartale. Polska gospodarka jest stabilna, a obniżenie ratingu było decyzją polityczną. Minister Szałamacha pracuje nad rozwiązaniami, które mają to zbilansować.
  Cała Europa czeka na nowe otwarcie, bo jest coraz więcej wątpliwości, czy w obecnych strukturach poradzimy sobie z wyzwaniami. W naszym interesie jest umacnianie Unii Europejskiej – deklarowała Szydło.

  W czwartek o 10:30 w Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbędzie się spotkanie Beaty Szydło z szefami partii opozycyjnych, które zapowiadała w rozmowie.

  Czytaj także

   Komentarze (70)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kłamczucha

   des (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   kłamczucha!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "wlasciciele III RP"

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nie moga sie POgodzic, ze juz nie rzadza, a koryto jest zagrozone i dopuszczaja sie kazdych, nawet najbardziej niegodziwych akcji wobec Panstwa Polskiego i Polakow. Nie chca zadnych zmian.To chyba...rozwiń całość

   nie moga sie POgodzic, ze juz nie rzadza, a koryto jest zagrozone i dopuszczaja sie kazdych, nawet najbardziej niegodziwych akcji wobec Panstwa Polskiego i Polakow. Nie chca zadnych zmian.To chyba jasne. Do tej pory po 1989 r ubekistanowi, z lewackimi solidaruchami i polactwem, udalo sie obalic KAZDY polski rzad - zamachem stanu w 1992 ( rzad mec jana Olszewskiego ( rzadzil 7 miesiecy) i koalicyjny rzad PiS, LPR, Samoobrona 2005-2007 (rzdzil 1,5 roku). Ubekistan, lewackie solidaruchy i polactwo rzadzilo wiec z tymi krotkimi przerwami 21 lat, ALE TERAZ TEJ BANDZIE SIE NIE UDA. Maja slabe, niekompetentne kady. Wystarczy 3 min posluchac Swetru, zeby wiedziec, ze to zwykly niedouk i totalny nielot, czy takiego Neumana, Schetyne, Grupinskiego, ktorych kwalifikacje intelektualne sa mozna powiedziec dosc nisko ulokowane. O Tusku, ktory ciagle maci w polskiej polityce, a ktory w zyciu jednego prawdziwego zdania nie powiedzial juz nie wspomne, a takze z litosci o Kopacz. Program 500, podatku bankowego, od supermarketow, gospodarcze mechanizmy rozwojowe, reanimacja prokuratury, reforma sadownictwa, przeksztalcenie mediow publicznych w media narodowe, uzdrowienie i dozbrojenie armii, MUSZA byc przeprowadzone. I kazdy kto temu szkodzi, dziala PRZECIW suwerennemu,niepodleglemu Panstwu Polskiemu i Polakom. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystko w porządku, więc po co kompromis?

   PiSofob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   U Pani Premier coś nie w porządku z logicznym myśleniem. Skoro, jak mówi (w PE), TK ma się dobrze, to po co potrzebny jest jakiś kompromis? Chodzi przecież o to aby opozycja zaakceptowała paraliż...rozwiń całość

   U Pani Premier coś nie w porządku z logicznym myśleniem. Skoro, jak mówi (w PE), TK ma się dobrze, to po co potrzebny jest jakiś kompromis? Chodzi przecież o to aby opozycja zaakceptowała paraliż TK.
   Nic z tego. Opozycja to nie ciemny lud.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   opozycjato nie tylko ciemny ale i zdradziecki lud. szkodzacy Polscei Polakom.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Judasz też nie chciał kompromisu.

   P&P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Taka ich natura. Oni mają jeden cel. Koryto na wyłączność.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kompromis wg PiS po wielicku

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Powiat wielicki dryfuje w nieznane Dziennik Polski 21.02.2015
   Kompromitacja PIS owskiej Komisji Rewizyjnej.
   Obserwator (gość) • 21.02.15, 22:18:26
   Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie...rozwiń całość

   Powiat wielicki dryfuje w nieznane Dziennik Polski 21.02.2015
   Kompromitacja PIS owskiej Komisji Rewizyjnej.
   Obserwator (gość) • 21.02.15, 22:18:26
   Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej RP Wielickiego. Radni opozycyjni dowiedzieli się że to na tym właśnie posiedzeniu ma być wydana opinia w sprawie wniosku o odwołanie starosty. Obecność niemal wszystkich radnych PIS (również tych z poza komisji) świadczyła o ustalonym wcześniej scenariuszu. Radni opozycyjni w liczbie 2 zawnioskowali o odroczenie podjęcia wniosku o 7 dni, gdyż informacja o materiałach o które wnioskowali dotarła do nich zaledwie dwa dni temu, a odpowiedzi na zadane pytania przewodniczący komisji (Szczepan Stanek) odczytał na początku komisji nie przekazując radnym nawet kopii. Opozycja zgłosiła wniosek o odroczenie posiedzenia o 7 dni w związku z koniecznością zapoznania się z dokumentami i ustosunkowaniem się do odpowiedzi sekretarza. Przewodniczący KR długo zwlekał z głosowaniem tego wniosku, ale wkrótce okazało się dlaczego? W wyniku głosowania jedyny radny opozycji był za, przewodniczący KR przeciw, reszta członków komisji (PIS) wstrzymała się od głosu. Tym samym Przewodniczący który ma dbać o bezstronność działań KR doprowadził do oddalenia wniosku jedynego radnego opozycyjnego w KR. Nawet radni PIS poprzez swoje głosowanie mieli wątpliwości co do poprawności postępowania przewodniczącego. Pomimo zastrzeżeń opozycji do takiej formy procedowania wniosku o odwołanie starosty (brak możliwości zapoznania się z dokumentami oraz sprawdzenia czy zostały przekazane kompletne, brak możliwości ustosunkowania się do odpowiedzi pani sekretarz) radni PIS wrócili po przerwie z gotową wersją opinii oczywiście uznającą niosek o odwołanie starosty za bezzasadny.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a z katolickiego szamba się wylewa ...

   antek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   nareszcie jeden z polityków (z PSL) powiedział to co powinno być oczywiste: TK nie jest trzecią izbą parlamentu. Całe to pieprzenie wicepremier i wiceprezydenta jest wielką brednią. Usunięcie...rozwiń całość

   nareszcie jeden z polityków (z PSL) powiedział to co powinno być oczywiste: TK nie jest trzecią izbą parlamentu. Całe to pieprzenie wicepremier i wiceprezydenta jest wielką brednią. Usunięcie sędziego (nie tylko TK) także nie przyjęcie ślubowania jest uzasadnione tylko w jednym wypadku: gdy sędzia jest nieuczciwy (ewentualnie drugim: stracił kompetencje - sprawność intelektualna maleje z wiekiem). W przypadku sędziów wybranych wcześniej można nieuczciwość domniemywać mniej lub bardziej zasadnie, natomiast w stosunku do sędziów wybranych przez PiS można mieć tego PEWNOŚĆ.

   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Układ

   roweromaniak

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Gdy złodziej przyłapany na kradzieży oferuje policjantowi połowę łupu w zamian za nieinterwencję, nazywamy to łapówką. Gdy PiS oferuje to samo opozycji to już jest "kompromis".
   Na pewno, panie...rozwiń całość

   Gdy złodziej przyłapany na kradzieży oferuje policjantowi połowę łupu w zamian za nieinterwencję, nazywamy to łapówką. Gdy PiS oferuje to samo opozycji to już jest "kompromis".
   Na pewno, panie prezesie? Ja bym taką rządową propozycję nazwał raczej KOMPROMITACJĄ.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WARhoLSSTWO SSRAMACKIE I ELITARNE PAWOafy

   777 DO LIberPOciota iNKWIZYTOR TO STARY KATOLIK I CHRZESCIJANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   PO rozum I nie JEST TAK REALNE JAK SJEBANIE I ROZKRADANIE KRAJU Z ZYSKIEM OBCYCH korPOruPCJI DLA DOBRA CIEMNEGO LUTU TANI SIŁY WOLNICZY rePObliki BANANOWYCH LIBERkutASuf.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypowiedz Neumana

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   ze jezeli Prezydent RP nie zaprzysiegnie 3 sedziow ( a nie moze tego zrobic) PO zredaguje tekst rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciw Polsce jest skandalem i zdrada jakich malo. W poniedzialek...rozwiń całość

   ze jezeli Prezydent RP nie zaprzysiegnie 3 sedziow ( a nie moze tego zrobic) PO zredaguje tekst rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciw Polsce jest skandalem i zdrada jakich malo. W poniedzialek w"lisie na zywo" Schetyna i Lis otwarcie namawiali sie, ze zeby obalic Rzad RP trzeba wyprowadzic ludzi na ulice i napuszczac instytucje europejskie!!! Gdzie jest prokuratura!?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   porozumienie?

   joke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2   . hahaha

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama