Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Kolejny skarb na Dolnym Śląsku. Niemieckie ciężarówki pod...

Kolejny skarb na Dolnym Śląsku. Niemieckie ciężarówki pod ziemią. Jest zawiadomienie

Rafał Święcki

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Kolejny skarb na Dolnym Śląsku. Niemieckie ciężarówki pod ziemią. Jest zawiadomienie

©Rafał Święcki

Niemieckie ciężarówki pod ziemią. Zawiadomienie o ukrytym niemieckim, wojskowym transporcie sprzed ponad 70 lat, wpłynęło do urzędu miejskiego w Kamiennej Górze. Pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Kamiennej Góry twierdzi, że zna miejsce ukrycia pięciu ciężarówek z nieznanym ładunkiem.
Kolejny skarb na Dolnym Śląsku. Niemieckie ciężarówki pod ziemią. Jest zawiadomienie

©Rafał Święcki

Samochody miały wjechać do wydrążonego w zboczu góry schronu lub sztolni. Wlot ma znajdować się na terenie osiedla Antonówka. Mieszkaniec, który dokonał zgłoszenia - o ukrytym, niemieckim transporcie miał się rzekomo dowiedzieć od niemieckiego żołnierza, który brał udział w ukrywaniu ciężarówek i maskowaniu wejścia. Niemiec miał mu o wszystkim opowiedzieć ponad 60 lat temu.

- Przyjrzymy się tej sprawie, choć może ta historia brzmi nieprawdopodobnie. Dziś jest dobry klimat do rozwiązywania takich zagadek sprzed lat – mówi burmistrz Krzysztof Świątek.

Samorządowiec nie ukrywa, że zazdrości nieco sławy, którą Wałbrzychowi przyniosły medialne doniesienia o „złotym pociągu”. - Nawet jak, nic tam nie ma, to warto poszukać – dodaje z uśmiechem burmistrz.

Teren, na którym miałby znajdować się zamaskowany wlot do wnętrza góry, jest zarośnięty drzewami. Według burmistrza z odkryciem wejścia nie powinno być problemów.
- Spróbujemy się do tego dostać, gdy zejdzie śnieg. Prawdopodobnie zabierzemy się za to wiosną - tłumaczy Świątek.

Na terenie Antonówki w czasie wojny istniała fabryka amunicji. Zakład zajmował 70 hektarów. Niemcy drążyli tam też sztolnie. W fabryce pracowały tysiące jeńców wojennych. Po wojnie teren ten znajdował się pod nadzorem wojsk radzieckich. Z fabryki wywieziono wówczas całe wyposażenie i maszyny. Polską ludność cywilną wpuszczono tam dopiero w latach 50. XX w. Rosjanie odchodząc, zalali podziemia, a wejścia do nich wysadzili.

Komentarze (44)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Konopielka - złoty kon

wieś Taplary (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

W Taplarach też mieli swój skarb zakopany pod głazem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ludzka głupota i miłosierdzie pana boga nie zna granic.

Karolina.DOL. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Skarb jest.Trzeba dobrze szukać.Kilkadziesìąt ton złota.Kto szuka ten znajdzie.Podobno we Wrocławiu ,koło Hali Ludowej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Średniowiecze.Ciemnogrôd.- 300 lat do tyłu.

Mn.DE. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 14

Nieroby brać się do uczciwej pracy.Wszystkie skarby już dawno komuchy rozgrabiły.Więc teraz do roboty.Można pęknąć ze śmiechu gdy czyta się o tych skarbach.Polska to prowincja.Niby środek...rozwiń całość

Nieroby brać się do uczciwej pracy.Wszystkie skarby już dawno komuchy rozgrabiły.Więc teraz do roboty.Można pęknąć ze śmiechu gdy czyta się o tych skarbach.Polska to prowincja.Niby środek Europy,ale wierzy się w duchy,pieniądze zanosi się w zębach do księdza na tace no i te skarby....Wymyślcie sobie jeszcze kopalnie złota pod Śnieżką i zasypaną przez Niemcôw złotą autostradą we Wrocławiu.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ty debilu pracujesz jęzorem na forach?

hrabia ze Świdnicy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Do roboty wrocławski śmieciu i nie zabieraj głosu na tematy, które cię przerastają.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
troche kultury

Pan (gość)

Zgłoś naruszenie treści

trochę kultury cieciu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ddr

ddr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

skarb jest w starym kamieniołmie w czadrowku

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdzie jest prawda

ale gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Jako mieszkaniec Antonówki nie wierzę w takie opowieści. Co prawda w ostatnich dniach wojny panował chaos ale nie posądzajmy nazistów o tak daleko idącą głupotę. Nikt nie ukrywałby skarbów tego...rozwiń całość

Jako mieszkaniec Antonówki nie wierzę w takie opowieści. Co prawda w ostatnich dniach wojny panował chaos ale nie posądzajmy nazistów o tak daleko idącą głupotę. Nikt nie ukrywałby skarbów tego rodzaju na terenie obiektu wojskowego tak wysokiej klasy. Przecież wiadomo było że na niego najpierw zwrócą swoje oczy wojska okupacyjne. Sowieci stacjonowali w Antonówce tyle lat że wywieźli pociągami co tylko się dało. Obiekt był szczelnie zamknięty i tajny więc robili tam co chcieli. Jeśli takie ciężarówki są w Kamiennej Górze to nie sądzę by była to Antonówka.
PS.
Panowie Samorządowcy, teren Antonówki należy w zdecydowanej większości do Lasów Państwowych (+ Natura 2000) a to oznacza że prędzej posadzą tam kaktusy niż wy wbijecie legalnie pół szpadla w ziemię ( co z kolei kuriozalnie nie oznacza że o przyrodę i infrastrukturę która pozostała Państwo musi dbać...). Szkoda że urząd miasta nie myślał o turystach i "skarbach" zasypując dziesiątkami ton szlaki z elektrociepłowni to co przypadkiem odkryło się w latach 90'tych ( to odkrycie było zbyt dużej rangi jak dla Polskich władz, a może kto inny wydawał rozkazy). Choć może to tylko klimat dla odkryć był nieodpowiedni... rozmawiajmy lepiej o innych bezpieczniejszych lokalizacjach dla "skarbu" w Kamiennej Górze bo takich nie brakuje.
I bądźmy dobrej myśli...
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Starcze wspominki

Starzec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Pamiętam z lat sześćdziesiątych (ubiegłego wieku) świeże osuwisko granitowych głazów zamykające dukt w masywie Ślęży. Dziś rosną tam spore świerki a głazy wtopiły się w zbocze. Od Tąpadły circa.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cud.

Jary (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Tak czytam komentarze ( w ogóle sporo czytam) i myślę że to cud. Nie komentarze, ale to że wciąż piszemy i czytamy po polsku, że mówimy tym językiem. Że nie wymarł. A tak się starano! Rabusie Czesi...rozwiń całość

Tak czytam komentarze ( w ogóle sporo czytam) i myślę że to cud. Nie komentarze, ale to że wciąż piszemy i czytamy po polsku, że mówimy tym językiem. Że nie wymarł. A tak się starano! Rabusie Czesi w piastowskich czasach jeszcze wywieźli z Gniezna złoty krzyż Mieszka I i zwłoki św. Wojciecha. Potem to już co sto a często i częściej następował jakiś kataklizm - niemiecki, tatarski, ruski, krzyżacki, szwedzki, rozbiorowy, wojenny, okupacyjny, mafijny. Czy korporacyjny. Najlepsi Polacy poszli pod nóż. W śniegach Kołymy, w piecach niemieckich obozów zagłady. Ci co przetrwali masowe wywózki i rozstrzeliwania wyjechali by żyć normalnie. Okrojono naszą ojczyznę, przemieszano. Lwowiacy do Wrocławia, Wilnianie do Gdańska. Ukraińcy do Gorzowa. Żydzi do Izraela. Zrabowano co się dało, a z ludzi uczyniono niewolników. Bito za nieposłuszeństwo. Strzelano. Potem nas oszukano za okrągłym stołem. I znowu okradziono, znowu próbowano wynarodowić.
I wciąż chce nam się żyć i być Polakami! Wciąż mówimy po polsku, wywieszamy flagi, maszerujemy 11 listopada. Jest potężna siła w Polakach wynikająca z wspólnej historii, doświadczeń. Upór który dowodzi o słuszności sprawy. I należy traktować to jako wielką wartość rzadko dostępną w ogłupiałych społeczeństwach zachodu.
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oli

oli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

......i modlimy się każdego 11 dnia miesiąca

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skarby

gargamel breslau (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

podobno w sobótce od strony zachodniej wjechały ciezarówki z skrzyniami i juz nie wyjechały musi być jakas jaskinia lub stolnia zasypana

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rabunek ziem " odzyskanych "

partagos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 20

bolszewicy wywieźli wszystko co było możliwe do wywiezienia , a co nie było możliwe , wysadzono w powietrze . Teraz oburzają się na usunięte pomniki ruskiej swołoczy .
Mienie po Niemcach miało...rozwiń całość

bolszewicy wywieźli wszystko co było możliwe do wywiezienia , a co nie było możliwe , wysadzono w powietrze . Teraz oburzają się na usunięte pomniki ruskiej swołoczy .
Mienie po Niemcach miało wynagrodzić w małym procencie , grabieży przez niemców i ruskich zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rabunek

historyk sztuki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

Paradoksalnie największego rabunku ziem odzyskanych dokonał... Wrocław. Wystarczy pojechać do wrocławskich muzeów, bibliotek, archiwów i zobaczyć ile tam jest bezcennych dzieł z całego Dolnego...rozwiń całość

Paradoksalnie największego rabunku ziem odzyskanych dokonał... Wrocław. Wystarczy pojechać do wrocławskich muzeów, bibliotek, archiwów i zobaczyć ile tam jest bezcennych dzieł z całego Dolnego Śląska. Często walają się one w fatalnych warunkach gdzieś w magazynach, bo dla Wrocławia nie mają żadnej wartości. Europejska Stolica Kultury? Wstyd!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do Warszawy

mnb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

Do Warszawy wszystko zabierali, m.in. najcenniejsze zabytki i materiały do odbudowy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najwięcej jednak zagrabił Wrocław

Jurek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

O tym się nie mówi, bo to jest niewygodne dla wrocławian, ale taka jest prawda.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Powtórka z rozrywki

Szczelina Jeleniogórska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Przypomina to historię "Szczeliny" opisaną w 2015 przez Krzyżanowskiego. Ciężarówki i trupy pod ziemią. Tylko, że autor zadał sobie trud i doszedł, co kryje się za tą historię. Pewnie Kamienna Góra...rozwiń całość

Przypomina to historię "Szczeliny" opisaną w 2015 przez Krzyżanowskiego. Ciężarówki i trupy pod ziemią. Tylko, że autor zadał sobie trud i doszedł, co kryje się za tą historię. Pewnie Kamienna Góra to powtórka tej sytuacji. Kto jednak zabroni burmistrzowi naśladować Wałbrzych?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a naiwni wierzą w to co prasa kolorowa pisze

byle donos, niezweryfikowany, niewiarygodny i już nagłówek o skarbach nazistów (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

tradycyjnie skarbu nie będzie, ale o tym Gazeta już nie napisze, bo już nie byłoby chwytliwego, sensacyjnego tytułu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo