Ważne
  Wrocławska policja żegna się wreszcie z polonezami

  Wrocławska policja żegna się wreszcie z polonezami

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wysłużone radiowozy znikną z naszych ulic. Ostatni polonez wyjedzie w trasę za dwa miesiące.
  Tylko do końca maja na wrocławskich ulicach spotkać będzie można granatowe "poldusie", jak pieszczotliwie nazwali radiowozy marki Polonez nasi policjanci. Potem wysłużone samochody całkowicie znikną z ulic.

  Dziś, najczęściej w służbach prewencyjnych, po Wrocławiu jeździ jeszcze prawie 40 takich radiowozów. Na całym Dolnym Śląsku jest ich 150.
  - To najlepsze z tych, które pozostały, ale one też znikną - zapowiada Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji. - W czerwcu zostanie już tylko kilka polonezów, tych z najmniejszymi przebiegami. Będą służyć jako auta zastępcze, w razie awarii. Jednak głównie będą stać w garażach.

  Starych aut nie opłacało się już policji remontować, bo koszt napraw przewyższa często wartość samych samochodów.
  - W dodatku coraz trudniej o części do nich i trzeba nieźle się nakombinować, żeby je ponownie uruchomić. Kiedyś wystarczył zwyczajny młotek i przecinak, a części było na pęczki - wspomina Władysław Jabłoński, naczelnik wydziału transportu wrocławskiej policji.

  Policyjne polonezy budzą dziś uśmiech. Młodzi policjanci z przekąsem powtarzają dowcip, jak to rozmawia rdza z rdzą i jedna do drugiej mówi: "Poloneza czas zacząć". Natomiast starsi funkcjonariusze wspominają polonezy z sentymentem.
  - Cokolwiek by mówić, nigdy mnie nie zawiódł. Mało tego, dostałem kilka nagród za udane pościgi tym samochodem za złodziejami aut - wspomina Andrzej Bojarczyk, wrocławski policjant z 32-letnim stażem. - Na pewno będzie mi żal polonezów - zapewnia.

  Same pochwały pod adresem polonezów śle też Bronisław Cieślak, odtwórca głównej roli w znanym filmie "07 zgłoś się".
  - Jeździłem w filmie dwoma: czekoladowym i białym. Pod koniec lat 70. byliśmy dumni z tych aut. Nawet raz helikopterem go transportowaliśmy i się nie rozsypał - wspomina aktor.

  Polonezy miały też swoje wpadki. Policjanci często wspominają scenę z października 1990 roku, kiedy radiowóz zepsuł się podczas miejskiej uroczyści. Dziś nikt nie pamięta już dokładnie, o jaką uroczystość chodziło.
  - Ale na pewno było to na moście Osobowickim. Polonez, który się popsuł, jechał na czele pochodu. Wrocławianie musieli go pchać, by kontynuować uroczystość. Pomogli szybko wepchać go na lawetę, a my w zastępstwie podstawiliśmy motocykl - wspomina z uśmiechem Mariusz Mikłos, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo