Mokronos Dolny: Woda zalewa podwórka. Mieszkańcy sami sobie...

  Mokronos Dolny: Woda zalewa podwórka. Mieszkańcy sami sobie winni? (LIST, ZDJĘCIA)

  Czytelnik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mokronos Dolny: Woda zalewa podwórka. Mieszkańcy sami sobie winni? (LIST, ZDJĘCIA)
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Czytelnik

  Problem z zalanymi podwórkami po każdej niemal ulewie mają również w podwrocławskim Mokronosie Dolnym. W tej sprawie napisał do nas jeden z mieszkańców. "Ponieważ w wyniku braku polityki gospodarki wodnej, nadzoru ze strony spółek wodnych zajmujących się melioracją tych terenów, gdzie nowe osiedla i domy budowane są owszem wg prawa budowlanego sensu stricto. Lecz nikt nie kontroluje co robią właściciele posesji po odbiorze domu w kwestii „podsypywania”, podwyższania gruntu względem sąsiadów" - pisze w liście do redakcji..
  Wieś Mokronos Dolny w gminie Kąty Wrocławskie jest zalewana permanentnie w czasie nawet mniejszych ulew, szczególnie posesje na nowym osiedlu, gdzie powinno budować się wg zasad budownictwa na miarę XXI wieku .

  Nic jednak bardziej mylnego. Rządzi tu zasada: bez planu, pomysłu, nadzoru! Na zasadzie jakoś to będzie, a po nas choćby potop .
  Proszę bardzo - sprawdza się co do potopu.

  Ponieważ w wyniku braku polityki gospodarki wodnej, nadzoru ze strony spółek wodnych zajmujących się melioracją tych terenów, gdzie nowe osiedla i domy budowane są owszem wg prawa budowlanego sensu stricto. Lecz nikt nie kontroluje co robią właściciele posesji po odbiorze domu w kwestii „podsypywania”, podwyższania gruntu względem sąsiadów.

  Jestem mieszkańcem Mokronosu od lat 90-tych - tego podwrocławskiego osiedla, bo tak należy nazywać wieś Mokronos Dolny. Mieszkańcy wywodzą się głównie z Wrocławia. Nieznający miejscowych warunków melioracyjnych - nie są rolnikami, czyli zasad którymi rządził się rolniczy Niderhof (była niemiecka nazwa do 1945) posiadająca doskonały system melioracyjny, rowy, stawy i wewnętrzna kanalizacje (czego do dziś nie doczekał się Mokronos D.).

  Tak było do lat 70-tych utrzymywane, a nawet do końca tzw. komuny, ze względu chociażby na miejscowe czarnoziemy. Jednak przełom lat i systemów, pozwolił na zabudowę tych ziem - gdzie zapominano o podstawowych zadach jakimi rządzi się woda, iż ta spływa w dół, a nie płynie do góry - wyniku czego mamy stan rzeczy taki, jak na załączonych zdjęciach. Oddajmy sprawiedliwości, iż do dziś zakłady melioracji swoje przedmiotowe zadania wykonuje pozytywnie jeżeli chodzi o czyszczenie rowów, ale to nie wystarcza.

  Tu trzeba podnieść takie czynniki jak: brak edukacji, samowoli właścicieli posesji w przedmiocie podwyższania gruntu, nadzoru ze strony czy to spółek wodnych, nie wiem czy maja takie kompetencje czy to wina? Nadzoru budowlanego z ramienia gminy? Zresztą właśnie UMiG Kąty Wr. bez żadnej wiedzy technicznej, logiki i praktyki czyniąc „wielką łaskę” mieszkańcom wykonał nakładki asfaltowe wykonane bez jakichkolwiek podstaw inżynierii drogowej, gdzie właśnie te nakładki bez tzw. cieku odprowadzającego wodę - „podwyższając” miejscowo teren - stały się barierami w dotychczas istniejącej infrastrukturze spływu wody do rowu melioracyjnego połączonego z potokiem Kasina.

  A co ciekawe? Takie same ujęcia... zamieszczone są na portalu gminy z poprzednich lat. Tyle samo wody i żadnej reakcji?

  Mieszkaniec (dane do wiadomości redakcji)

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mokronos to wiocha

   miastowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   widzialy galy co braly! zachcialo sie 500 metrowej stodoly na wsi bez kanalizacji i za pol darmo to teraz macie hehe wiesniaki


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   *miastowa

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ten komentarz świadczy o twoim poziomie inteligencji...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie tylko Mokronos...

   Maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   Tak samo jest na przykład w Iwinach i Żernikach Wrocławskich. Podczas zabudowy dawnych pól zniszczone zostały wszystkie melioracje i dreny. Dodatkowo wszystkie prace drogowe (Obwodnica wschodnia...rozwiń całość

   Tak samo jest na przykład w Iwinach i Żernikach Wrocławskich. Podczas zabudowy dawnych pól zniszczone zostały wszystkie melioracje i dreny. Dodatkowo wszystkie prace drogowe (Obwodnica wschodnia Wrocławia) są prowadzone bez planów zastępczego drenowania. Przykładem jest brak planów odprowadzenia wody z obwodnicy, która po prostu ma ściekać na okoliczne pola z których przez zniszczone podczas budowy odwodnienia nie ma gdzie i jak odpływać... A nikt za to nie odpowiada, mimo, że organ zatwierdzający "projekt" powinien teraz wypłacić słone odszkodowania za swoje niekompetencje...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   melioracja

   jaś fasola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Taka sama jest sytuacja przy ulicy Lawendowej we Wrocławiu gdzie nowobogacki podwyzszył teren o120cm. i ulicę również i ZDiUm nawet o tym nie wie ale się dowie bo skarga od nowego dewelopera który...rozwiń całość

   Taka sama jest sytuacja przy ulicy Lawendowej we Wrocławiu gdzie nowobogacki podwyzszył teren o120cm. i ulicę również i ZDiUm nawet o tym nie wie ale się dowie bo skarga od nowego dewelopera który zaczyna inwestycję juz wpłyneła do UM. I będzie kara.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ich zalewa

   zniczyli całe systemy drenarskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 22

   Niestety ci wszyscy nowobogaccy z podwrocławskich wsi(osiedli) są sobie winni. Zajmuję się pracami ziemnymi i obserwuję co oni wyprawiają.
   Kopią ławy fundamentowe i trafiają na sączki drenarskie...rozwiń całość

   Niestety ci wszyscy nowobogaccy z podwrocławskich wsi(osiedli) są sobie winni. Zajmuję się pracami ziemnymi i obserwuję co oni wyprawiają.
   Kopią ławy fundamentowe i trafiają na sączki drenarskie to je wywalają robiąc wywrę w całym systemie a potem stoi woda więc trzeba teren podnieść jak podniesie u siebie to zaraz sąsiad ma mokro i tak w kółko jakby odtworzyli zniszczone drenaże byłoby znacznie lepiej.
   Nie mówcie że są niedrożne bo tak nie jest fakt jest taki że rowy melioracyjne są zarośnięte i nie przyjmują nadmiaru wody.

   Zapytajcie strach mieszkańców zanim wybudowali te osiedla czy na polach uprawnych stała woda w takich ilościach jak dziś

   Takie sytuacje są nie tylko w Mokronosie Dolnym ale także w Kiełczowie Dobrzykowicach Smolcu Krzeptowie
   Ci nowobogaccy mówią "Byle u mnie było sucho" zapominając o tym co je...li w czasie budowy
   I tak wozi się tą ziemię na osiedla i kasę liczy a oni sypią kopce, górki, wały a jak mało to kolejna fura ziemi zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gmina i starostwo na to w d..pie

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   mieszkam w gminie Siechnice - nowy sąsiad postawił (była siatka) dodatkowo ze swojej strony betonowy płot (taki z wkładanych płyt) i nasypał na całej swojej działce ziemi na wysokość ok 120cm .......rozwiń całość

   mieszkam w gminie Siechnice - nowy sąsiad postawił (była siatka) dodatkowo ze swojej strony betonowy płot (taki z wkładanych płyt) i nasypał na całej swojej działce ziemi na wysokość ok 120cm .... tak tak .... poziom jego gruntu do mojego dokładnie w pionie jest o 120cm wyżej - ja od tego czasu pływam - a on ma to w glebokim poważaniu .
   jak chodzi po swojej posesji przy płocie to szczyt płotu (2,20) na lekko ponad kolana - to jest po prostu kpina ....
   najlepsze że ani gmina ani starostwo nie jest czymś takim zainteresowane - olewają pisma i odbijają 'kulę" jedni do drugich że to nie w ich kompetencji - to czyjej pytam ??? premiera ??
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyszły mieszkaniec Mokronosu Dolnego

   WKS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 13

   Zgadzam się że zniszczono systemy drenarskie, mam podobne zdjęcia jeziora na mojej działce, ale...
   Na planach nie ma lub trudno znaleźć jakiekolwiek tego typu instalacje. Indywidualny inwestor...rozwiń całość

   Zgadzam się że zniszczono systemy drenarskie, mam podobne zdjęcia jeziora na mojej działce, ale...
   Na planach nie ma lub trudno znaleźć jakiekolwiek tego typu instalacje. Indywidualny inwestor mając multum problemów z własną budową nie ma czasu ani wiedzy, aby skutecznie rozwiązywać problem systemowy. Bo to dotyczy wszystkich mieszkańców. Sieć drenarska, jeżeli jest, to powinna być odzwierciedlona na planach wsi i przynajmniej główne jej ciągi powinny być chronione (zabezpieczone) przed przerwaniem/zniszczeniem pod karą administracyjną.
   Przykład mój. Gdy wybierałem działkę przed zakupem zobaczyłem, że te niżej położone są zalane po ulewach. Kupiłem najwyżej położoną. Teraz ludzie grodząc swoje posesje postawili mury betonowe pod płotami na głębokość nawet do 80 cm. Murki wystawały ponad grunt ok. 20 cm. Po nasypaniu ziemi już nie wystają. Wszystko to skutecznie zatrzymuje przepływ gruntowy wody do rowów melioracyjnych położonych poniżej. Rodzima warstwa gruntu przepuszczalnego to ok. 50 cm, poniżej jest glina, która nie przepuszcza wody lub przepuszcza ją kilkakrotnie wolniej. Skutkiem jest to, że na mojej najwyżej położonej działce, ale jeszcze nie uzupełnionej o wspomnianą ziemię woda stoi blokowana przez mury betonowe i wyżej usypaną ziemię. Efekt naczyń połączonych przestał działać. Teraz należałoby wykopać wzdłuż wszystkich posesji (np. na tyłach działek) rów i zakopać w nim rurę drenarską w kierunku rowu melioracyjnego, aby woda mogła naturalnie spływać ze wszystkich posesji. Ale Proszę Państwa tym musi pokierować jakaś nadrzędna instytucja, mająca fachowców z dziedziny melioracji przy współpracy z Sołtysem i mieszkańcami wsi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram !!

   Sławomir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

   Czyli się rozumiemy , i własnie dlatego "popełniłem" ten wpis ze zdjęciami...swojej posesji.
   Jeżeli p. dom to rozpoczęta inwestycja przy Morelowej to tym bardziej popieram pomysł cytując : Teraz...rozwiń całość

   Czyli się rozumiemy , i własnie dlatego "popełniłem" ten wpis ze zdjęciami...swojej posesji.
   Jeżeli p. dom to rozpoczęta inwestycja przy Morelowej to tym bardziej popieram pomysł cytując : Teraz należałoby wykopać wzdłuż wszystkich posesji (np. na tyłach działek) rów i zakopać w nim rurę drenarską w kierunku rowu melioracyjnego, aby woda mogła naturalnie spływać ze wszystkich posesji. Ale Proszę Państwa tym musi pokierować jakaś nadrzędna instytucja, mająca fachowców z dziedziny melioracji przy współpracy z Sołtysem i mieszkańcami wsi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram !!

   Sławomir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Czyli się rozumiemy , i własnie dlatego "popełniłem" ten wpis ze zdjęciami...swojej posesji.
   Jeżeli p. dom to rozpoczęta inwestycja przy Morelowej to tym bardziej popieram pomysł cytując : Teraz...rozwiń całość

   Czyli się rozumiemy , i własnie dlatego "popełniłem" ten wpis ze zdjęciami...swojej posesji.
   Jeżeli p. dom to rozpoczęta inwestycja przy Morelowej to tym bardziej popieram pomysł cytując : Teraz należałoby wykopać wzdłuż wszystkich posesji (np. na tyłach działek) rów i zakopać w nim rurę drenarską w kierunku rowu melioracyjnego, aby woda mogła naturalnie spływać ze wszystkich posesji. Ale Proszę Państwa tym musi pokierować jakaś nadrzędna instytucja, mająca fachowców z dziedziny melioracji przy współpracy z Sołtysem i mieszkańcami wsi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mokronos topi sie A DLACZEGO?

   elwira (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   prosze panstwa jak moze byc dobrze skoro poniemiecki row odwadniajacy prz glownej drodze stawowej zostal zasypany a plotypostawione to gdzie woda ma sie miescic tylko na posesje sasiada musi leciec...rozwiń całość

   prosze panstwa jak moze byc dobrze skoro poniemiecki row odwadniajacy prz glownej drodze stawowej zostal zasypany a plotypostawione to gdzie woda ma sie miescic tylko na posesje sasiada musi leciec tyle razy bylo poruszane i nic ,ale najlepsze to kto wytycza dzialki to chyba ma plan gdzie co sie znajduje,w gminie jest napewno zaznaczone ze poniemiecka burzowka jest przy glownej drodze zasypana, a geodeta wytyczyl na niej plot panux ktory stawia ogrodzenie jak tak dalej bedzie to dopieroMokronos bedzie plywal ,bo nikt na takie sprawy nie zwraca w Gminie Uwagi`!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poniemiecki drenaż

   Kiełczów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 15

   Masz całkowitą rację. W czasie budowania poniszczyli wszystko, przede wszystkim zniszczyli meliorację, zasypali stawy, a w Kiełczowie dodatkowo zasypali rowy. Co teraz nawet po nie za wielkim...rozwiń całość

   Masz całkowitą rację. W czasie budowania poniszczyli wszystko, przede wszystkim zniszczyli meliorację, zasypali stawy, a w Kiełczowie dodatkowo zasypali rowy. Co teraz nawet po nie za wielkim deszczu dzieje się w Kiełczowie na posesjach przy głównej ulicy to nie widziałam nigdy, a mieszkam tu od urodzenia od prawie 60 lat. Wszystkie nowe domy popodsypywane, odpływy z rynien nie porobione. Domy przy głównej ulicy położone najniżej i wszystko tam spływa i nikogo to nie obchodzi, aby on miał sucho. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akurat na Kiełczowie, przed remontem drogi było OK

   nix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   po remoncie jest fatalnie,
   ale tak sie teraz buduje drogi :(


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiełczów

   Kiełczów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   No właśnie dodatkowo ta nowa droga i zasypane rowy przy tej drodze i "pożalsięboże" projektant drogi wraz z odwodnieniem. Nie wiem nie znam się, ale coś jest nie tak z tą drogą, że tak wszystkich...rozwiń całość

   No właśnie dodatkowo ta nowa droga i zasypane rowy przy tej drodze i "pożalsięboże" projektant drogi wraz z odwodnieniem. Nie wiem nie znam się, ale coś jest nie tak z tą drogą, że tak wszystkich zalewa. Projekt zrobiony bez uwzględnienia odpływów z pól, coś tam było poprawiane, ale widać niedostatecznie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiełczów c.d.

   Miejscowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 16

   Nie mam pojęcia, czy projektant drogi myślał o jakimkolwiek odwodnieniu. Przy zasypaniu rowu zasypano odpływy odwadniające z okolicznych posesji. W miejsce rowu włożono rurę burzową, tak na oko 20...rozwiń całość

   Nie mam pojęcia, czy projektant drogi myślał o jakimkolwiek odwodnieniu. Przy zasypaniu rowu zasypano odpływy odwadniające z okolicznych posesji. W miejsce rowu włożono rurę burzową, tak na oko 20 cm średnicy (tylko!!!), którą zasypano. Wokół rury nasypano warstwę małych kamyczków (grubego żwiru), gdzieś ok. 3 - 5 cm a według norm powinno być minimum 10 cm. Reszta się chyba komuś przydała albo wykonawca zrobił oszczędności. Poprzerywane ciągi odwadniające spowodowały, że domy przy drodze są podtopione. Ale kogo to obchodzi. Jak były rowy, to było jeszcze znośnie. Teraz jest makabra i jest to również niewątpliwie wina projektanta do spółki z wykonawcą drogi. A na dodatek ostatni staw zasypano budując miejscowy "wieżowiec" - hotel robotniczy, prawdopodobnie z naruszeniem przepisów, bo jest postawiony niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wsi (za wysoki). Mury hotelu po trzech latach nasiąkania wodą zzieleniały i pojawił się grzyb ale właściciel to wszystko - zamalował. I tak wygląda gospodarka wodna w Kiełczowie - pewnie w innych wsiach podwrocławskich jest podobnie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Rynku mam 10 min z buta

   podwrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

   a ja mieszkam w podwrocławskim osiedlu Przedmieście Oławskie,bo to przedmieście jak sama nazwa wskazuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy nazwa ma z tym coś wspólnego?

   ttt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

   Zapewne nazwa wsi nie jest przypadkowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mokronos dolny

   kiler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 24

   to nie podwrocławskie osiedle tylko wieś, a to różnica.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak to wieś ! i dobrze chociaż ...??

   Sławomir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 19

   "......tego podwrocławskiego osiedla, bo tak należy nazywać wieś Mokronos Dolny"

   Komentarz do powyższego : Tylko ,ze w tej wsi mamy wyższe podatki niż we Wrocławiu bez odzwierciedlania tych...rozwiń całość

   "......tego podwrocławskiego osiedla, bo tak należy nazywać wieś Mokronos Dolny"

   Komentarz do powyższego : Tylko ,ze w tej wsi mamy wyższe podatki niż we Wrocławiu bez odzwierciedlania tych pieniędzy w mediach i realizacji statutowych obowiązków UMiG. ...
   We Wrocławiu mamy komunikację , szkołę przy domu , policję ,chodnik i sklep !
   Przykład realizacji / czyli barku realizacji- chodnika ulica Mokronoska ,plany z 2011 r. Gdzie jesteśmy praktycznie odcięci od świata. Tu tez był budżet i plany tylko ich realizacja jest wg widzi mi się . A Im często się nie widzi kierując się zasadą iż skrajna wieś gminy niech sobie rade da sama ,w końcu biedny tu się nie buduje i w tym duchu ze spokojnym sumieniem inkasują podatki od zameldowanych i "haracz" od działek budow. po 200 zł /m 2 Gmina powinna przyjąć postawę bardziej pro obywatelską , a nie roszczeniową wobec mieszkańców ,którzy z tej zapadłej dziury zrobili własnie osiedle podwrocławskie oczywiscie będące WSIĄ i osobiście w tej nazwie nie widzę żadnego ani wstydu czy dumy ? ot nazwa administracyjna. Wg mnie dzielimy miejsce mieszkania na dobre i złe jak ludzi na głupich i mądrych. (Mieszkałem na Krzykach Powst. Śl. róg Jaworowej)
   Osobiście uważam iż po powstaniu AOW miejscowości są fizycznie odcięte od macierzystej gminy i powinny być włączone do miasta ...ale to już inny temat.. tak jak wspomniana ul Mokronoska , która jest skandalem. Zapraszam na pieszo 1,5 km z Oporowa do Mokronosu w godz 15-18.Spacer grozi śmiercią .A wtedy powiedzieć jak uświadomić dzieciom ze nie mogą iść lub jechać na rowerem do kolegi w lecie ???

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   E, daj spokój

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   Niech ci zakompleksieni co się wstydzą mieszkania na wsi mają chwilę dowartościowania.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd??

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 33

   płytki człowieczku jakie dowartościowanie??? zazdrościsz dupku, że cię nie stać i gnieździsz się w blokowisku. przeprowadziłem się zimą ze Strzegomskiej do domu w podwrocławskiej wsi - I CZUJĘ ŻĘ...rozwiń całość

   płytki człowieczku jakie dowartościowanie??? zazdrościsz dupku, że cię nie stać i gnieździsz się w blokowisku. przeprowadziłem się zimą ze Strzegomskiej do domu w podwrocławskiej wsi - I CZUJĘ ŻĘ ZYJĘ w końcuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiochy pod wroclawiem to wiochy

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zwlaszcza w korku do pracy i z pracy zyjesz pelna geba aaa i jak ci zabraknie mleka w niedziele o 10 wieczorem to nie ma jak przejazdzka do miasta co??? a karetka to chyba cie tam nawet nie...rozwiń całość

   zwlaszcza w korku do pracy i z pracy zyjesz pelna geba aaa i jak ci zabraknie mleka w niedziele o 10 wieczorem to nie ma jak przejazdzka do miasta co??? a karetka to chyba cie tam nawet nie znajdzie. ciebie buraku nie stac na mieszkanie w centrum wiec sie wiocha pocieszasz.dalej sobie wmawiaj ze masz lepiej hehezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do grega

   T.Z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 35

   Greg człowieku na dorobku z kredytem 30 letnim ciebie stać????? ŚMIESZNY JESTEŚ. Czujesz że żyjesz jak ci na raty starczy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do T.Z.

   Miron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   A ty mu w kieszeni siedzisz, że wiesz skąd miał kasę na dom?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w mieście?

   Kalina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

   Przecież wiadomo,że w blokowiskach mieszkaja tylko ci,ktorzy muszą,bo nie stac ich na luksus mieszkania na wsi.W betonowych klatkach mieszkac powinni ludzie nie dlużej jak 5-10 lat i wyb udowac...rozwiń całość

   Przecież wiadomo,że w blokowiskach mieszkaja tylko ci,ktorzy muszą,bo nie stac ich na luksus mieszkania na wsi.W betonowych klatkach mieszkac powinni ludzie nie dlużej jak 5-10 lat i wyb udowac sobie dom na wsi ,żeby wiedzieć jak nalezy zyć z przyrodą ca "pan -brat".Tylko "ciemnota" czuje sie zaszczycona tym,że mieszka w blokowiskach,bo wies kojarzy im sie z wychodkiem za stodołą,brakiem wody,łazienki z ciepłą wodą i kurami srającymi po podwórku.Kochani blokowica to juz nie ta wieś! Teraz wies to piekne ogrody,kwiaty i wolność,cisza i.Tak,tak.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiesniaki z mokronosow

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   hahahahaha a scieki wam plyna jedyna wiejska ulica???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj głupiaś ty głupias ty...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

   A ja mam dom w tej dokładnie okolicy i mieszkanie we Wrocławiu w odległości 10 minut od rynku. Wij się z zazdrości wiesniaku:) Jak widzisz nie warto się sadzić, bo zawsze ktoś ma od ciebie lepiej!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama