Mieszkańcom Bielan Wrocławskich zazdroszczą proboszcza

Mieszkańcom Bielan Wrocławskich zazdroszczą proboszcza

Malwina Gadawa

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Mieszkańcom Bielan Wrocławskich zazdroszczą proboszcza
1/3
przejdź do galerii

©Janusz Wójtowicz

Pamięta o urodzinach parafian, nawet kiedy o wydarzeniu zapominają sami jubilaci. Pomodli się za każdego, nawet jeśli prośbę otrzyma esemesem. Dlaczego mieszkańcom Bielan Wrocławskich zazdroszczą proboszcza?
Ksiądz Mirosław Dziegiński już od 13 lat jest proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Bielanach Wrocławskich. Kapłan słynie z nietypowych rozwiązań, które nie tylko integrują lokalną społeczność, ale także ułatwiają codziennie życie wiernym. Teraz, w okresie kolędy, mieszkańcy Bielan nie muszą spieszyć się z pracy do domu, bojąc się, że nie zdążą przyjąć księdza. Jeżeli ktoś nie może być w domu podczas wizyty duszpasterskiej, może napisać do proboszcza mejla lub esemesa. W ten sposób kapłan ustala z parafianami termin wizyty, jaki im odpowiada. Wiernych odwiedza, jeżeli nie w okresie świąt Bożego Narodzenia, to w czasie świąt wielkanocnych.

Być może Bielany Wrocławskie to także jedyna parafia archidiecezji wrocławskiej, jak nie w całej Polsce, gdzie proboszcz pamięta o urodzinach i rocznicy ślubu wszystkich parafian. Jak to możliwe?

Kapłan z tabletem


- Mam specjalny program, który przypomina mi codziennie o rocznicy ślubu lub urodzinach parafian - mówi kapłan. Dane aktualizuje zawsze po kolędzie. Wprowadza wszystko do tableta. - Zawsze odprawiam mszę za jubilatów, modlę się za nich i składam życzenia. Wierni już się do tego przyzwyczaili. Większość specjalnie w ten dzień przychodzi do kościoła - mówi ksiądz Mirosław.Jeżeli kogoś nie ma, to proboszcz wysyła mu esemesa z życzeniami. Zdarzały się też przypadki, że swoimi życzeniami przypominał o ważnej rocznicy. - Było tak, że w sklepie spotkałem parafiankę i prosiłem, żeby przekazała życzenia mężowi. Wtedy ona, zaskoczona, przyznała się, że zapomniała o tym i pytała, skąd wiem o jego urodzinach. Innym parafianom przypomniałem ostatnio, że niedługo będą świętować 25-lecie małżeństwa. Również byli bardzo zdziwieni, że o takich rzeczach pamiętam - mówi proboszcz.

Bywa tak, że wierni po mszy świętej dzwonią do sąsiadów i śpiewają im sto lat. Ksiądz Dziegiński dodaje z uśmiechem, że teraz już nie ma wyboru i musi kontynuować swój pomysł. - Nie ma możliwości, żebym zapomniał o urodzinach, szczególnie najmłodszych parafian. Dla nich to wielkie wydarzenie, kiedy zostaną wyczytani i otrzymają upominek - mówi proboszcz.

Kolejnym miłym zwyczajem w parafii jest to, że osoba kończąca 18 lat otrzymuje od kapłana Pismo Święte. - Chcę, żeby ten ważny dzień w życiu każdego człowieka został zapamiętany - mówi kapłan. Przyznaje, że Bielany Wrocławskie to wieś, która wbrew pozorom jest bardzo zintegrowana. - Choć jest tu wiele osób, które zamieszkały tu dopiero po powodzi w 1997 roku, to tworzymy jedną wielką rodzinę. Społeczność spotyka się nie tylko w kościele. Organizujemy różne wydarzenia. Niedługo będziemy mieli odremontowany dom parafialny. Przed nami jubileusz 500-lecia kościoła - opowiada kapłan.

Esemes z prośbą o modlitwę


Proboszcz mówi, że nowym parafianom powtarza, iż w Bielanach króluje model rodziny 2+3. - Powtarzam, że w rodzinie powinna być co najmniej trójka dzieci. Najczęściej młode osoby się uśmiechają, ale po chwili zastanowienia dodają: dlaczego nie. Dzieci to wielka radość i przyszłość naszego kraju. W naszej parafii ich nie brakuje - mówi kapłan.

Nie złości się, gdy dostanie SMS od mieszkańca, nawet późnym wieczorem. Ludzie piszą do niego o różnych problemach, najczęściej proszą o modlitwę w trudnej sytuacji. Bywa, że kapłan udzieli komunii w domu choremu dziecku, które nie może przyjść do kościoła, a właśnie odprawia pierwsze piątki miesiąca. W nagłych wypadkach jeździ z hostią nawet o godz. 21.

- Ksiądz Mirosław wprowadził wiele nowości w parafii. Spotykamy się nie tylko na mszach świętych. Mamy wspaniały chór. Często wyjeżdżamy. Proboszcz organizuje też wycieczki rowerowe. Nie zapominamy jednak o najważniejszym, czyli o Bogu - mówi Elżbieta Regulska, mieszkanka Bielan. Dodaje, że mieszkańcy sąsiednich parafii zazdroszczą im proboszcza. - Mam nadzieję, że zostanie z nami na następne lata. Ciężko byłoby nam się z nim rozstać, bo kto wtedy będzie pamiętał o naszych urodzinach. Proboszcz nigdy nie zapomni - mówi parafianka.

Komentarze (38)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A na Nowym Dworze klapa

!!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Proboszcz alkoholik

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
popieram

Liliana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Tak, jesteśmy dumni z naszego Księdza.
Ksiądz rzeczywiście jest bardzo pomocny w wielu sprawach. Zawsze odbiera telefon i maile. Elastyczność Księdza pomimo tak wielu zadań jest zadziwiająca -...rozwiń całość

Tak, jesteśmy dumni z naszego Księdza.
Ksiądz rzeczywiście jest bardzo pomocny w wielu sprawach. Zawsze odbiera telefon i maile. Elastyczność Księdza pomimo tak wielu zadań jest zadziwiająca - można umówić się indywidualnie, przedyskutować każdą sprawę czy problem. Nigdy nie spotkaliśmy się z odmową pomocy ze strony naszego Proboszcza, przeciwnie uczestniczy aktywnie i podaje pomocną dłoń i wsparcie.
Jest też wymagającym Księdzem w stosunku do parafian czy wykonawców prac w parafii (remonty) - to cecha, którą oceniamy bardzo pozytywnie - nasz Ksiądz nie zadowoli się "kiczem". Ma wspaniałe wyczucie estetyki. Dba o nasz zabytkowy Kościół i całą parafię a nas otacza opieką.
To "nowoczesny" Ksiądz" !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
fajnie, że jest

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dzięki temu księdzu w kościele czuję się jak w domu. A różnie z kościołem w moim życiu bywało...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chyba siostrzyczki z Ogrodowej...

ana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dwie gwiazdeczki tam mieszkają,które szukają sponsora,a za pieniążki zrobią wszystko!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ehhh

dwww (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

jestem z bielan i pierwsze słyszę że ktoś zazdrości wscibskiego proboszcza

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a cojak?

bezbożnica (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

A co jak ksiądz spotka we wsi ateistę ? A co jak ktoś nie chce 3 dzieci ? =)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
$$$ https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts $$

$$$ ASC $$$ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

$$$

https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts

$$$

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prawdziwy ksiądz!!

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

wierzyć się nie chce.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no to się drodzy parafianie módlcie...

karka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

żeby Wam biskup psikusa nie wywinął i nie odwołał wspaniałego kapłana i człowieka na inną parafię... tak jak zrobił z Proboszczem z pewnej parafii z Wrocławia... mieliśmy wspaniałego proboszcza,...rozwiń całość

żeby Wam biskup psikusa nie wywinął i nie odwołał wspaniałego kapłana i człowieka na inną parafię... tak jak zrobił z Proboszczem z pewnej parafii z Wrocławia... mieliśmy wspaniałego proboszcza, który też był we wszystkim pomocny, doprowadził do porządku cmentarz parafialny, zaczął remont kościoła... a potem pstryk... i dostaliśmy nowego proboszcza, który już tak wspaniały nie jest...zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To mowa o parafii Macierzyństwa NMP na Pilczycach.

Karol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Dobrym proboszczem był ks. Skocz, a przyszedł ks.Dziadkiewicz i parafia zamieniła się w Tytanic -idzie na dno.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rocznica slubu

Sąsiad (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Tylko tyle i aż Tyle. Miło

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo