Kultura. Dwie nowe ekspozycje w Muzeum Narodowym

  Kultura. Dwie nowe ekspozycje w Muzeum Narodowym

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Chcesz wiedzieć, jaką bronią walczyli Piastowie i w czym piją w wolnym czasie herbatę samuraje? Wrocławskie Muzeum Narodowe otworzyło właśnie dwie nowe wystawy: „Oręż europejski w zbiorach Muzeum Narodowego” (potrwa do 29 września) i „Sztuka w służbie samurajów” (jest czynna do listopada przyszłego roku).
  Kostium samuraja – jeden z eksponatów

  Kostium samuraja – jeden z eksponatów ©fot. archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu

  Na pierwszej wystawie zobaczymy około 500 zabytków oręża, powstałych od wczesnego średniowiecza do końca XIX wieku, jak hełmy zbroi rycerskiej z XVI wieku czy sztucer, który został zdobyty przez wojska pruskie pod Waterloo z powozu Napoleona Bonaparte.

  – Nasze muzeum posiada największe zbiory dawnego oręża w Europie – mówi Jacek Witecki, kurator ekspozycji. I dodaje: – Pokazujemy przemiany w kulturze uzbrojenia przez wieki, od etosu rycerskiego po myślistwo i strzelectwo. Eksponaty pochodzą ze zbiorów historyków i kolekcjonerów głównie z terenu Dolnego Śląska. Wystawie poświęconej orężu towarzyszy specjalny katalog.

  Na drugiej wystawie zobaczymy zbroje, miecze, muszkiety lontowe i przedmioty używane przez samurajów w życiu codziennym i przy specjalnych okazjach.
  – Chciałam pokazać dualizm kultury samurajów: z jednej strony to wojownicy, z drugiej esteci – opowiada kurator ekspozycji Dorota Róż-Mielecka.
  Wśród kilkuset eksponatów znalazły się m.in. futerał do przechowywania cennego miecza, pudełka na lekarstwa czy kasetka na przybory do ceremonii herbacianej. Ekspozycję uzupełniają drzeworyty z serii „Z życia bohaterów Taiheiki”.

  Będzie też wyświetlony film z japońskiego Muzeum Mieczy w Seki prezentujący tradycyjną metodę wytwarzania japońskiego miecza i objaśniający polskiemu widzowi fenomen tej broni.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama