Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalane drogi i budynki. Odwołane lekcje. Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe na Dolnym Śląsku

ELW, ALKA, MM
Zalane podwórka i nieprzejezdne drogi - to efekt opadów deszczu na Dolnym Śląsku. O godzinie 9 starosta wałbrzyski Józef Piksa ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu wałbrzyskiego. Godzinę wcześniej decyzję taką podjęli wójt Starych Bogaczowic i burmistrz Głuszycy. Po nocnych opadach znacznie podniósł się poziom wód w rzekach Kamienna i Bobrze, dlatego prezydent Jeleniej Góry także ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe.

Nieustające deszcze sprawiły, że wójt gminy Stare Bogaczowice Leszek Świętalski ogłosił dziś o godzinie 8:00 pogotowie przeciwpowodziowe dla gminy Stare Bogaczowice. O tej samej godzinie, decyzję o pogotowiu podjęła także burmistrz Głuszycy, Alicja Ogorzelec. W Głuszycy najbardziej niepokoi wysoki stan rzeki Bystrzyca, który przekroczył już poziom ostrzegawczy. W wyniku trwających od wczorajszego wieczora opadów na rzece Strzegomce w miejscowości Chwaliszów aż o 30 cm został przekroczony poziom alarmowy. Doszło do podtopienia dróg powiatowych i wojewódzkich. Obecnie trwa zabezpieczanie posesji, mające uchronić je przed zalaniem. W miejscowości Olszyniec (gmin Walim) wylewa staw, który podtapia położony poniżej budynek.

Więcej o sytuacji w powiecie wałbrzyskim przeczytasz TUTAJ

Po nocnych opadach znacznie podniósł się poziom wód w rzekach Kamienna i na Bobrze. W Jeleniej Górze prezydent ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystkie drogi są tam na razie przejezdne. - W Maciejowej Radomierka wyszła z brzegów, ale na razie nie ma niebezpieczeństwa zalania jezdni czy domostw - uspokaja Włodzimierz Bełta, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze. W Sobieszowie wzdłuż Wrzosówki ustawiono specjalne umocnienia. Pracownicy Centrum monitorują sytuację i w razie potrzeby dostarczają mieszkańcom worki z piaskiem. Te potrzebne były w pojedynczych domach przy ulicach Witosa, Wrocławskiej i Trzecińskiej.

Ruch wahadłowy odbywa się natomiast w Płóczkach Dolnych (gm. Lwówek Śląski). Częściowo zalana jest tam droga wojewódzka nr W-364. Ruch pojazdów odbywa się wahadłowo jednym pasem. Z uwagi na powalone drzewa po stronie czeskiej zablokowany jest przejazd do Czech w Lubawce.

W Świdnicy nieprzejezdna jest ulica pod wiaduktem przy ul. Kopernika. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono na terenie gminy Marcinowice. Nieprzejezdne są tam drogi Kątki – Zebrzydów i Wiry – Mysłaków. W gminie Marcinowice odwołano też zajęcia w szkołach.

Woda z pól zalała również kilka dróg w gminie Świdnica, m.in. drogę nr 35 przed Mokrzeszowem. Zagrożony jest także odcinek drogi powiatowej nr 382 Świdnica - Strzegom, okolice tzw. Lasku Grochotowskiego oraz rejon mostu na Pełcznicy.

W Świdnicy stan wody na Bystrzycy jest wyższy niż można to obserwować na co dzień, ale rzeka płynie w korycie. Niewielkie rozlewiska występują w dzielnicy Kraszowice, gdzie wody nie przyjmują już pola, więc spływa ona niżej i wypełnia rowy melioracyjne.

Zobacz też: Powiat Świdnicki - zalane ulice, domy w wodzie

Ulewne deszcze dają się we znaki w Świebodzicach, gdzie wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Pełcznica przekroczyła stan alarmowy głównie w dzielnicy Ciernie. Strażacy umacniają jej brzegi workami z piaskiem.

Mocno padający od wczoraj deszcz daje się we znaki legnickim kierowcom. Od rana nieprzejezdna jest ulice Spokojna i Pątnowska. Pod wiaduktem na Spokojniej utknęły dwa auta (zobacz informację o podtopieniach w Legnicy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska