Koszmar kierowców. Droga na przełęcz Okraj nieodśnieżona od...

  Koszmar kierowców. Droga na przełęcz Okraj nieodśnieżona od kilku tygodni. Auta w rowie

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Koszmar kierowców. Droga na przełęcz Okraj nieodśnieżona od kilku tygodni. Auta w rowie
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Rafał Święcki

  - Od dwóch tygodni nikt nie odśnieża drogi 368, która prowadzi do samej granicy z Czechami. Nikt się do niej nawet nie przyznaje. Dwa tygodnie dzwonienia nic nie pomogło a droga jest ośnieżona i bardzo śliska. Wiele samochodów wpada w poślizgi, niektóre lądują w rowach - żali się nam Czytelnik pan Rafał Sawicki.
  Rzeczywiście na kilkukilometrowy odcinek drogi 368 wiodącej do polsko-czeskiej granicy na Przełęczy Okraj nikt z drogowców od dawna nie zaglądał. Nikt jej nie odśnieża od kilku tygodni, bo urzędnicy od wielu dni spierają się, kto ma to robić.

  - Wiele samochodów wpada w poślizgi, niektóre lądują w rowach. W tej chwili po odwilży przyszedł mróz. Niewiele brakowało, by dziś dwa samochody wjechały mi do wnętrza budynku. Inne auto leży w rowie przed granicą – mówi Rafał Sawicki ze schroniska na Przełęczy Okraj.

  Najgorzej jest na dwukilometrowym odcinku przed granicą państwa. Winna za ten stan rzeczy, jest wojna urzędników. Województwo na mocy nowelizacji ustawy o drogach publicznych, przekazało kilkukilometrowy odcinek jezdni do granicy państwa powiatowi jeleniogórskiemu. Samorząd nie chce jednak go przyjąć, bo zimowe utrzymanie jest bardzo kosztowne. Szacuje się, że trzeba na to wydać ok. 200 tys. rocznie. Taką sumę trudno znaleźć w budżecie powiatu.

  - Goście dzwonią i pytają czy można dojechać, ale niewielu decyduje się na przyjazd samochodem. W ostatnich tygodniach docierają do nas najczęściej turyści piesi – mówi Rafał Sawicki. - Próbowałem interweniować zarówno w województwie, jak i w powiecie, ale nikt nie chce się do tej drogi przyznać. Po dwóch tygodniach telefonów, przestałem być miły – dodaje gospodarz schroniska.

  Tuż za granicą, w Czechach jezdnia jest odśnieżona. Tam dba o nią tamtejsze województwo.

  Samorząd odda drogę?
  Według nowych przepisów sejmik województwa może podjąć uchwałę o pozbawieniu odcinka drogi jej dotychczasowej kategorii i wskazać, że dany odcinek nie spełnia już definicji drogi wojewódzkiej.

  Wówczas taka droga trafia pod zarząd samorządu powiatowego. Jeżeli nie spełni ustawowych warunków zaliczenia jej do dróg powiatowych, rada powiatu może skutecznie podjąć uchwałę o pozbawieniu drogi nadanej jej kategorii, a wtedy droga ta trafi do gminy, na której terenie się znajduje. W przypadku drogi na Przełęcz Okraj jej utrzymaniem musiałaby zająć się gmina Kowary, która też nie ma pieniędzy na jej odśnieżanie.

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łagier dla śmieci

   praworządny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   To teraz zagonić tam wrocławskich urzędasów - niech odśnieżają drogę szuflami. Przez całą zimę. 3 miesiące łagra to i tak łagodna kara, powinni siedzieć w pierdlu za narażenie zdrowia i życia...rozwiń całość

   To teraz zagonić tam wrocławskich urzędasów - niech odśnieżają drogę szuflami. Przez całą zimę. 3 miesiące łagra to i tak łagodna kara, powinni siedzieć w pierdlu za narażenie zdrowia i życia człowieka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   droga WOJEWÓDZKA nr 368

   I tyle w tym temacie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Jak w Urzędzie Marszałkowskim nie wiedzą co to oznacza, to znaczy że osoby tam zatrudnione dostały stołki po znajomości, a nie dzięki kompetencjom. Wrocław po raz kolejny próbuje się wykpić i...rozwiń całość

   Jak w Urzędzie Marszałkowskim nie wiedzą co to oznacza, to znaczy że osoby tam zatrudnione dostały stołki po znajomości, a nie dzięki kompetencjom. Wrocław po raz kolejny próbuje się wykpić i podrzuca kukułcze jajo samorządom. Wrocławskie darmozjady i złodzieje, potrafią tylko doić Dolny Śląsk!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ukraińcy dolnyslask donieckiem

   Ukraińcy dominuja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Weźcie swoich Ukraińców za łopaty i niech odśnieżania. A nie ze za kartę Polaka na dolnyslask przyjechało kilkaset tysięcy Ukraińców mieszkanie żarcie praca gratis opieka medyczna. A Polak niech...rozwiń całość

   Weźcie swoich Ukraińców za łopaty i niech odśnieżania. A nie ze za kartę Polaka na dolnyslask przyjechało kilkaset tysięcy Ukraińców mieszkanie żarcie praca gratis opieka medyczna. A Polak niech zapier...za najniższą. Dziękuję ten kraj to syf. Kanada czeka. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie odsniezac

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   to zeby turysci nie uciekli do Czech na narty;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po problemie

   bnm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   czesi mają tam wyciągi narciarskie to niech sobie odśnieżają

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Droga niczyja

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Skoro droga jest niczyja to każdy może sobie ją wziąć? A potem zrobić co zechce (np postawić szlaban i kasować 1000zł za wjazd)?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz drogi wciskają na siłę i mówią to nie nasze

   ha ha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Nowa jakość w zarządzaniu drogami Urzędu Marszałkowskiego. To tragikomedia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy tam zostanie zrobiony porządek

   dzwoneczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Nawet odśnieżyć nie potrafią. Składajcie skargi na piśmie, a jak oleją to ściągnijcie TV

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co Michalak znowu problem??

   Bob Budowniczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   ręce opadają!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drogę utrzymuje DSDiK

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Droga cały czas należny do utrzymania przez DSDiK we Wrocławiu jednostki organizacyjnej Marszałka. To taka nowa jakość utrzymania prowadzona przez DSDiK tj. to nie my. to oni.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ci od obwoddnicy Wrocławia

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama