Zwrot podatku już za dwa tygodnie możesz mieć na koncie

  Zwrot podatku już za dwa tygodnie możesz mieć na koncie

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zwrot podatku już za dwa tygodnie możesz mieć na koncie

  ©Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse

  Ci którzy już teraz złożą PIT za 2015 rok zwrot podatku mogą mieć na swoim koncie już za dwa tygodnie - mówią urzędnicy ze skarbówki. Podatnicy, którzy zostawią rozliczenie na ostatnią chwilę, mogą czekać na pieniądze dwa lub nawet trzy miesiące..
  Zwrot podatku już za dwa tygodnie możesz mieć na koncie

  ©Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse

  Warto pospieszyć się z rozliczeniem podatku, jeśli zależy nam na szybkim zwrocie nadpłaty.
  - Zgodnie z przepisami, organy podatkowe mają na zwrot nadpłaty wykazanej w zeznaniu rocznym trzy miesiące. Natomiast w praktyce staramy się to zrobić jak najszybciej - mówi Marta Tarnowska, rzeczniczka Izby Skarbowej we Wrocławiu. - Im szybciej ktoś złoży zeznanie, powiedzmy w lutym, tym szybciej dostanie ten zwrot.
  Jeśli ktoś składa zeznanie w lutym i marcu, to otrzymuje zwrot nawet w ciągu dwóch tygodni. Jeśli zeznanie będzie złożone w kwietniu, zwłaszcza pod koniec kwietnia, na zwrot nadpłaty trzeba będzie czekać około dwóch miesięcy.

  Szybciej rozliczeni będą też podatnicy, którzy złożą zeznanie drogą elektroniczną.

  Rozliczenie podatku - terminy
  Do 31 stycznia zeznania muszą złożyć osoby składające: PIT 16A (płacący podatek w formie karty podatkowej), PIT 19A (duchowni) i PIT 28 (właściciele firm rozliczanych ryczałtowo).

  Do 30 kwietnia trzeba złożyć PIT 36 (za działalność gospodarczą), PIT 36L (za działalność gospodarczą rozliczaną liniowo), PIT 37 (z umów: o pracę, o dzieło, zlecenie i świadczeń socjalnych), PIT 38 (dochody z giełdy) i PIT 39 (dochody ze sprzedaży nieruchomości).

  - Pracodawca ma obowiązek złożyć PIT 11 w organie podatkowym do 1 lutego, bo 31 stycznia jest w 2016 roku dniem wolnym, jeśli sporządza go w wersji papierowej - przypomina Marta Tarnowska. - I do 29 lutego, jeśli sporządza go w wersji elektronicznej. Ta forma obowiązuje biura rachunkowe i pracodawców rozliczających więcej niż 5 podatników.
  PIT 11 pracodawcy muszą przekazać pracownikom do 29 lutego 2016 r.

  Nowością w tym roku jest rozszerzenie usługi PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, które pojawiło się rok temu. Wówczas mogli z niego skorzystać tylko podatnicy składających PIT 37. W tym roku z tej dogodności będą mogli skorzystać emeryci i renciści oraz osoby rozliczające się z dochodów z giełdy (PIT 38).
  - PFR będą gotowe do pobrania od 15 marca na portalu podatkowym - zapowiada Marta Tarnowska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama