Absurdalne egzaminy zawodowe: Nagrania dla niesłyszących,...

  Absurdalne egzaminy zawodowe: Nagrania dla niesłyszących, zdjęcia dla niedowidzących

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Absurdalne egzaminy zawodowe: Nagrania dla niesłyszących, zdjęcia dla niedowidzących
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Hołod

  Uczniowie niesłyszący i niedowidzący w zeszłym tygodniu zdawali egzaminy zawodowe: dokładnie takie same, jak ich pełnosprawni koledzy. Pedagodzy alarmują, że testy są zupełnie niedopasowane do osób niepełnosprawnych.
  - W mojej klasie uczniowie zdają doskonale egzamin praktyczny - tłumaczy Piotr Kondratowicz, nauczyciel klasy stolarskiej w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących przy ul. Dworskiej we Wrocławiu. - Są cenieni na przykład w muzeach, bo ich praca przy renowacji mebli jest świetna.

  Kłopot zaczyna się przy części pisemnej testu zawodowego. Jej treść jest taka sama dla wszystkich uczniów. - To niesprawiedliwe, bo zasób słów osoby niesłyszącej jest dużo mniejszy - mówi wicedyrektor szkoły Krzysztof Kowal.

  Osoby głuche, którym do porozumiewania się wystarczy 500 "słów" w języku migowym, nie rozumieją zwrotów "tezauryzacja", "niewypłacalność" (przykłady z tegorocznego egzaminu), czy np. pobijak - specjalistyczne urządzenie stolarskie. - Wiedzą, o jakie narzędzie chodzi, potrafią to pokazać na migi, ale tego słowa nie znają, bo po prostu nie ma go w ich języku. Są przegrani już na starcie - wyjaśnia Kondratowicz.

  W 2012 roku w klasie pana Piotra wszystkie pięć osób zdało egzamin praktyczny na stolarza, często z wynikami bliskimi 100 proc. Ale część teoretyczną zdała... jedna osoba. Nie lepiej jest w innych klasach: trzech introligatorów zdało egzamin praktyczny, pisemnego - żaden. Sześć osób niesłyszących zdało praktyczny sprawdzian z gastronomii. Teorii nie zdał nikt. Tak jest co roku. I w tym roku będzie podobnie - prognozują pedagodzy. A to bardzo źle wpływa na motywację uczniów.

  - Słownictwo techniczne jest bardzo trudne. Wiem, że prawie na pewno to obleję. Ale muszę spróbować, bo w przyszłości też nie będę miał lekko - wyjaśniał nam Maciej Kołodziej, jeden z uczniów.

  Podobnych absurdów na egzaminach jest więcej. Klasa niesłyszących otrzymała kiedyś zadania... nagrane na płytach CD. W tym roku osoby niedowidzące zdając egzamin na masażystę musiały analizować... zdjęcie miednicy biodrowej.

  Bez teorii cały sprawdzian jest oblany. Uczniowie nie otrzymują dyplomu, który upoważnia ich do wykonywania zawodu. Wtedy trzy lata ich pracy idą na marne. - Fachowcy stolarze, krawcowe czy kucharze zostają sprzątaczami. Innej pracy (bez potwierdzonego zawodu) w Polsce nie znajdą - mówi Piotr Kondratowicz. Wielu z nich wyjeżdża za granicę, gdzie prawie nie mają problemów ze znalezieniem zajęcia.

  Szkoła co roku wysyła do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej sygnał: egzaminy dyskryminują uczniów niepełnosprawnych. Jak do tej pory - bez efektu. - Natychmiast przekazujemy uwagi do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która uwzględnia je przy kolejnych testach - wyjaśnia Janina Gil z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

  Dyrektor wrocławskiej OKE Wojciech Małecki tłumaczy, że w Polsce wiele się robi, by ułatwić niepełnosprawnym zdawanie egzaminów. Wydłużony czas na rozwiązanie zadań, powiększone arkusze, wyświetlacze powiększające tekst - tego nie brakuje. - Ale podstawy programowe są takie same dla wszystkich. Nic nie zwalnia pracownika ze znajomości fachowych terminów. W pracy będzie musiał rozumieć treść np. instrukcji obsługi urządzenia, tak samo, jak jego słyszący koledzy. Dlatego nie można różnicować słownictwa na testach. Poza tym, sprawdziany przygotowywane są w porozumieniu ze specjalistami, którzy znają problemy niesłyszących - mówi Małecki.

  - Niesłysząca osoba może mieć nawet 10 godzi na rozwiązanie testu, ale ona i tak go nie zrozumie - twierdzi Piotr Kondratowicz. - Nie znaczy to oczywiście, że będzie złym pracownikiem.


  Na prawo jazdy bez tłumacza


  Osoby niesłyszące mają w Polsce wyjątkowo pod górkę. Gdy np. zdają egzamin na prawo jazdy, tłumacz jest z nimi tylko przy wyjaśnianiu zasad testu, ale już nie przy rozwiązywaniu zadań. - Na Zachodzie na jednego ucznia z dysfunkcją przypada jeden, a często dwóch pedagogów. W naszych klasach na kilkanaście Niesłyszących osób, często z innymi dysfunkcjami, mamy jednego nauczyciela - mówi nauczycielka Marzena Frydrych z ośrodka przy Dworskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reakcja...

   surdo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Proszę Państwa, z tego, co wiem, warunkiem pracy w ośrodkach specjalnych (dla niesłyszących, czy niedowidzących) jest posiadanie kwalifikacji surdopedagoga u niesłyszących i tyflopedagoga u...rozwiń całość

   Proszę Państwa, z tego, co wiem, warunkiem pracy w ośrodkach specjalnych (dla niesłyszących, czy niedowidzących) jest posiadanie kwalifikacji surdopedagoga u niesłyszących i tyflopedagoga u niewidomych! Absurdem i wyrazem głębokiej ignorancji jest stwierdzenie, że z w takich placówkach pracują osoby cyt: niewykwalifikowane! Każdy z nauczycieli i wychowawców, obligatoryjnie musi posiadać wyższe wykształcenie plus wyjątkowo wąską specjalizację, umożliwiającą mu pracę w takiej jednostce! Nie potrafię wyjaśnić, skąd "gość" piszący jako pierwszy, zdobył takie absurdalne informacje... Dodatkowo każdy z nauczycieli w placówkach dla niesłyszących musi przejść przez kursy języka migowego, organizowane przez Polski Związek Głuchych!!! Dodatkowo nauczyciele- surdopedagodzy, zazwyczaj na własny koszt, doskonalą swe umiejętności na licznych kursach i szkoleniach. W tym także kursach dotyczących języka migowego naturalnego! Jako pedagog, z wieloletnim doświadczeniem, muszę także zauważyć, że język migowy jest kodem bardzo ograniczonym! osoba pisząca o złożoności języka migowego- naturalnego, jego (w domyśle) uniwersalizmowi ma problemy z podstawowymi zagadnieniami z tym związanymi. Należy zacząć od faktu, że język polski jest dla Niesłyszących językiem obcym! Bez znaczenia, czy będzie to język polski- naturalny, czy ujęty w system!
   Ewidentną bzdurą jest także stwierdzenie, przez Dyrektora OKE we Wrocławiu, że testy są dostosowane przez specjalistów!!! To musiałoby znaczyć, że wszyscy tegoroczni absolwenci, wszystkich szkół, są niesłyszącymi!!! Przecież test z podstaw przedsiębiorczości był identyczny dla wszystkich szkół! Pytam więc, gdzie jest te dostosowanie!? Na czym ono polegało?! Jacy specjaliści pomagali w dostosowaniu tego testu do potrzeb uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności?! Pan Dyrektor Małecki zupełnie nie wie, o czym mówi...
   Pytam także, czy ktoś z OKE zastanawiał się, czy na egzaminach, osobom niesłyszącym pomaga tłumacz, nikt z CKE i OKE nie zastanawiał się w jakim procencie osoba niesłysząca rozumie tekst pisany!!! A jest to zazwyczaj około 30%. To jak się ma do tego analiza tekstu technicznego, jakim niewątpliwie jest egzamin zawodowy! Boli mnie to, jako surdopedagoga i zarazem rodzica dziecka niesłyszącego, że test na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, sprawdzał bardziej kompetencje językowe uczniów niesłyszących, niż ich wiedzę techniczną i kwestie zawodoznawcze... Ubolewam także nad tym, że na tak istotne i delikatne tematy wypowiadają się osoby ( jak Pan Dyrektor OKE Małecki), które nie mają zielonego pojęcia o kwestii dostosowania arkuszy egzaminacyjnych do wymagań i potrzeb niesłyszących i słabowidzących, czy niewidomych. Brak elementarnej, podstawowej wiedzy w temacie, powinien Panu Dyrektorowi automatycznie włączyć czerwoną lampkę z informacją o zakazie wypowiadania takich pustych frazesów!!!! Żałuję,że za otwarcie mojemu dziecku i jego rówieśnikom, drogi do dorosłego, zawodowego życia, w dużej części odpowiadają tacy ignoranci jak wyżej wymieniony...
   Bardzo dziękuję osobom, które podniosły temat i zainteresowały się losem tych młodych ludzi! gratuluję Wam odwagi i poczucia pedagogicznego obowiązku.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyle błędów

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Artykuł zawiera tyle błędów...Osoby niesłyszące nie posługują się jedynie 500 znakami. Posługują się naturalnym językiem migowym, który jest ,,ubogi" tylko dla tych, którzy się nim nie posługują....rozwiń całość

   Artykuł zawiera tyle błędów...Osoby niesłyszące nie posługują się jedynie 500 znakami. Posługują się naturalnym językiem migowym, który jest ,,ubogi" tylko dla tych, którzy się nim nie posługują. Ponadto, nie same egzaminy są problemem bo sedno tkwi w marnej edukacji, z całą gamą niewykwalifikowanych nauczycieli i - pozostawiających wiele do życzenia - materiałów edukacyjnych. Jak osoba Głucha ma nauczyć się języka polskiego, jak większość nauczycieli miga ,,500 znakami" albo w ogole nie miga??? Owszem, na egzaminach mamy rezultat.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomyśl człowieku, to nie boli...

   surdo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Proszę Państwa, z tego, co wiem, warunkiem pracy w ośrodkach specjalnych (dla niesłyszących, czy niedowidzących) jest posiadanie kwalifikacji surdopedagoga u niesłyszących i tyflopedagoga u...rozwiń całość

   Proszę Państwa, z tego, co wiem, warunkiem pracy w ośrodkach specjalnych (dla niesłyszących, czy niedowidzących) jest posiadanie kwalifikacji surdopedagoga u niesłyszących i tyflopedagoga u niewidomych! Absurdem i wyrazem głębokiej ignorancji jest stwierdzenie, że z w takich placówkach pracują osoby cyt: niewykwalifikowane! Każdy z nauczycieli i wychowawców, obligatoryjnie musi posiadać wyższe wykształcenie plus wyjątkowo wąską specjalizację, umożliwiającą mu pracę w takiej jednostce! Nie potrafię wyjaśnić, skąd "gość" piszący jako pierwszy, zdobył takie absurdalne informacje... Dodatkowo każdy z nauczycieli w placówkach dla niesłyszących musi przejść przez kursy języka migowego, organizowane przez Polski Związek Głuchych!!! Dodatkowo nauczyciele- surdopedagodzy, zazwyczaj na własny koszt, doskonalą swe umiejętności na licznych kursach i szkoleniach. W tym także kursach dotyczących języka migowego naturalnego! Jako pedagog, z wieloletnim doświadczeniem, muszę także zauważyć, że język migowy jest kodem bardzo ograniczonym! osoba pisząca o złożoności języka migowego- naturalnego, jego (w domyśle) uniwersalizmowi ma problemy z podstawowymi zagadnieniami z tym związanymi. Należy zacząć od faktu, że język polski jest dla Niesłyszących językiem obcym! Bez znaczenia, czy będzie to język polski- naturalny, czy ujęty w system!
   Ewidentną bzdurą jest także stwierdzenie, przez Dyrektora OKE we Wrocławiu, że testy są dostosowane przez specjalistów!!! To musiałoby znaczyć, że wszyscy tegoroczni absolwenci, wszystkich szkół, są niesłyszącymi!!! Przecież test z podstaw przedsiębiorczości był identyczny dla wszystkich szkół! Pytam więc, gdzie jest te dostosowanie!? Na czym ono polegało?! Jacy specjaliści pomagali w dostosowaniu tego testu do potrzeb uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności?! Pan Dyrektor Małecki zupełnie nie wie, o czym mówi...
   Pytam także, czy ktoś z OKE zastanawiał się, czy na egzaminach, osobom niesłyszącym pomaga tłumacz, nikt z CKE i OKE nie zastanawiał się w jakim procencie osoba niesłysząca rozumie tekst pisany!!! A jest to zazwyczaj około 30%. To jak się ma do tego analiza tekstu technicznego, jakim niewątpliwie jest egzamin zawodowy! Boli mnie to, jako surdopedagoga i zarazem rodzica dziecka niesłyszącego, że test na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, sprawdzał bardziej kompetencje językowe uczniów niesłyszących, niż ich wiedzę techniczną i kwestie zawodoznawcze... Ubolewam także nad tym, że na tak istotne i delikatne tematy wypowiadają się osoby ( jak Pan Dyrektor OKE Małecki), które nie mają zielonego pojęcia o kwestii dostosowania arkuszy egzaminacyjnych do wymagań i potrzeb niesłyszących i słabowidzących, czy niewidomych. Brak elementarnej, podstawowej wiedzy w temacie, powinien Panu Dyrektorowi automatycznie włączyć czerwoną lampkę z informacją o zakazie wypowiadania takich pustych frazesów!!!! Żałuję,że za otwarcie mojemu dziecku i jego rówieśnikom, drogi do dorosłego, zawodowego życia, w dużej części odpowiadają tacy ignoranci jak wyżej wymieniony...
   Bardzo dziękuję osobom, które podniosły temat i zainteresowały się losem tych młodych ludzi! gratuluję Wam odwagi i poczucia pedagogicznego obowiązku.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO PROSTU TO DYSKRYMINACJA

   MOTO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

   Jeśli obleje egzamin teoretyczny to bedzie mi ciezko znalezc pracy jako stolarz A poza tym k....a nie zostane sprzataczem....Doskonale wiem ze ludzie maja za nas idiotów (zwlaszcza...rozwiń całość

   Jeśli obleje egzamin teoretyczny to bedzie mi ciezko znalezc pracy jako stolarz A poza tym k....a nie zostane sprzataczem....Doskonale wiem ze ludzie maja za nas idiotów (zwlaszcza nieslyszacych)Wszystko mam to wyjebane..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aha

   elo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 18

   tłumaczenie, że później dostaną instrukcję i jak słyszący koledzy będą musieli sobie z nią poradzić jest śmieszne!

   Nie zostaną z tą instrukcją na bezludnej wyspie a przełożony powinien w miarę...rozwiń całość

   tłumaczenie, że później dostaną instrukcję i jak słyszący koledzy będą musieli sobie z nią poradzić jest śmieszne!

   Nie zostaną z tą instrukcją na bezludnej wyspie a przełożony powinien w miarę możliwości WYTŁUMACZYĆ pracownikowi co oznacza wyraz, wyrażenie, zdanie. Bez żadnej łaski bo to jego obowiązek!

   Niektóre tępogłowe jednostki powinny zostać zdegradowane natychmiastowo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciężko mają

   Anatom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 12

   Zdjęcie miednicy biodrowej - dobrze, że nie mieli miednicy barkowej albo głowowej...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba zmian!

   barry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 18

   Wielcy "zarzadzający" pamiętajcie: to człowiek jest podmiotem i do jego potrzeb trzeba te egzaminy dostosować! Nie jesteście wyrocznią, wsłuchajcie się w potrzeby innych... i zlikwidujcie absurdy,...rozwiń całość

   Wielcy "zarzadzający" pamiętajcie: to człowiek jest podmiotem i do jego potrzeb trzeba te egzaminy dostosować! Nie jesteście wyrocznią, wsłuchajcie się w potrzeby innych... i zlikwidujcie absurdy, dajcie tym młodym ludziom motywację do nauki. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To przypomnia filmy Barei..

   Marv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 7

   a tych idotow ktorzy to wymyslili powinno sie wpypierdolic na zbity pysk, i zakazac nauczana.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co tak delikatnie

   baba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 22

   jeszcze bym wydłubywała oczy i uszkadzała nerw słuchowy niech wegetują kutasy poj...........


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Musisz byc ostra skoro chcesz tak dratycznych posuniec ;)

   Marv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   jw

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama