Rafał Dutkiewicz traci pełnię władzy we Wrocławiu

  Rafał Dutkiewicz traci pełnię władzy we Wrocławiu

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rafał Dutkiewicz wiosną może stracić pełnię władzy we Wrocławiu

  Rafał Dutkiewicz wiosną może stracić pełnię władzy we Wrocławiu

  Czterech dotychczasowych radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą może odejść od prezydenta. W ciągu dwóch-trzech najbliższych miesięcy mają stworzyć w radzie miejskiej swój klub. Za tą inicjatywą stoi Sebastian Lorenc - zaufany człowiek Grzegorza Schetyny. W praktyce oznacza to, że już wiosną Dutkiewicz może stracić większość w radzie miejskiej i nie będzie już mógł podejmować decyzji samodzielnie. Będzie musiał szukać koalicjanta. Nie będzie łatwo, bo PiS współpracą z Dutkiewiczem nie jest zainteresowany.
  Rafał Dutkiewicz wiosną może stracić pełnię władzy we Wrocławiu

  Rafał Dutkiewicz wiosną może stracić pełnię władzy we Wrocławiu

  Sonda

  Kto powinien mieć większość w radzie miejskiej i rządzić Wrocławiem?

  Jak ustalił portal GazetaWroclawska.pl, z prezydentem chcą się pożegnać Katarzyna Obara-Kowalska, Renata Granowska, Paweł Rańda i Agnieszka Rybczak. Rafał Dutkiewicz wspólnie z Platformą Obywatelską ma dziś 21 radnych w 37-osobowej radzie. By samodzielnie rządzić miastem, prezydentowi potrzeba 19 głosów. Po odejściu czterech radnych, będzie miał ich tylko tylko 17.

  A odejście czwórki radnych może być dopiero początkiem. Wśród 21 obecnych radnych prezydenta, tylko 12 pochodzi z jego środowiska politycznego. 9 - to ludzie Platformy Obywatelskiej. Bardzo prawdopodobne, że i oni będą musieli odejść - może o tym zdecydować nowy szef partii Grzegorz Schetyna.
  Schetyna od początku nie był zwolennikiem koalicji Platformy z Rafałem Dutkiewiczem. Kilka tygodni temu mówił portalowi GazetaWroclawska.pl: "Rafał Dutkiewicz trzyma decyzje w swoich rękach i w związku z tym powinien za nie brać pełną odpowiedzialność".

  Czytaj też: Kto powinien się bać Grzegorza Schetyny

  Jak ustaliliśmy, nowy klub w radzie miejskiej to inicjatywa Sebastiana Lorenca, zadeklarowanego zwolennika Grzegorza Schetyny, byłego działacza Platformy Obywatelskiej. Lorenc odszedł z PO przed wyborami samorządowymi i mandat radnego zdobył startując z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Po przejęciu władzy w Platformie przez Grzegorza Schetynę, Lorenc zapewne wróci do PO.

  - Jestem gotowy, żeby być częścią nowego klubu, jeżeli okoliczności będą tego wymagać. Ważne, żeby klub reprezentował interesy mieszkańców. Liczę na to, że prezydent Rafał Dutkiewicz straci większość w radzie, to będzie korzystne dla miasta - mówi nam Lorenc. - Platforma źle zrobiła wchodząc w koalicję z Rafałem Dutkiewiczem. To prezydent Wrocławia powinien ponosić sto procent odpowiedzialności za swoje rządy - powtarza za Grzegorzem Schetyną. - Ta koalicja powinna się zakończyć - stwierdza stanowczo.

  Do nowego klubu ma wstąpić także Dominik Kłosowski (SLD). W rozmowie z nami zastrzega, że o konkretach chce jeszcze dyskutować ze swoimi partyjnymi kolegami.

  Radni chcący opuścić klub Rafała Dutkiewicza na razie mówią o swoich planach niechętnie. Przynajmniej w oficjalnych rozmowach.
  - Obecna koalicja to małżeństwo z rozsądku. W aktualnej sytuacji nie powinniśmy brać rozwodu - mówi Paweł Rańda. Ale szybko dodaje: - Sytuacja zawsze może się zmienić.
  - Polityka różne rzeczy widziała. Jesteśmy klubem i na razie tego się trzymamy. Wydaje się jednak, że pewnych zmian można się będzie spodziewać - odpowiada tajemniczo Agnieszka Rybczak, pytana o swój udział w nowym przedsięwzięciu politycznym.
  Katarzyna Obara-Kowalska mówi, że trzeba poczekać na oficjalną wygraną Grzegorza Schetyny w PO. - Z odejściem z klubu, tworzeniem nowych i transferami jest trochę tak, jak z grą w pokera: blef kończy się w momencie, gdy pada słowo "sprawdzam". Wtedy okaże się pewnie, czy znajdzie się choć pięć osób zdolnych do stworzenia nowej jakości w radzie miasta. Sama przyglądam się rozwojowi wypadków w PO - komentuje radna..

  Renata Granowska ucina temat krótko: - Nie ma takich rozmów.
  Ale od innych radnych pracujących nad stworzeniem nowego klubu wiemy, że rozmawiali z Granowską o jej udziale w nowym przedsięwzięciu politycznym. - Jest chętna. Będzie jedną z pierwszych, która przystąpi do nowego klubu - słyszymy.  Czy po ewentualnym rozpadzie koalicji Rafał Dutkiewicz będzie mógł liczyć na głosy radnych Prawa i Sprawiedliwości?
  - Rafał Dutkiewicz nie wyciągnął lekcji, którą otrzymał od wyborców. Miało być bliżej, a nie jest. Sposób sprawowania przez niego władzy, brak przejrzystości w wydatkach budżetowych, zaniedbania w kluczowych dla Wrocławian sprawach powoduje, że taka koalicja jest dla nas nie do zaakceptowania - komentuje Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS we wrocławskiej radzie miejskiej. - Prezydent Rafał Dutkiewicz musiałby zmienić pomysł na Wrocław, ale obserwując jego działania uważam, że do takiej zmiany niestety nie jest po prostu zdolny.

  Czytaj także

   Komentarze (115)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odchodzi, dług zostaje

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   I co dalej?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz zamiast sieci ciepłowniczej wybudował Stadion

   Długi Dutkiewicza będą spłacać nasze dzieci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   A może nawet i wnuki.
   Co nam, mieszkańcom Wrocławia dało wielomiliardowe zadłużenie Wrocławia?
   Same nietrafione inwestycje. Same nierentowne inwestycje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczury uciekają pierwsze

   Biedny kraj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Szczury uciekają pierwsze, już wiemy, że stateczek z PO tonie - a te osoby, które przez osiem lat były przy korycie, nadal tam zostaną, ale w innych barwach.

   Dla tych co myślą, że Prezydent...rozwiń całość

   Szczury uciekają pierwsze, już wiemy, że stateczek z PO tonie - a te osoby, które przez osiem lat były przy korycie, nadal tam zostaną, ale w innych barwach.

   Dla tych co myślą, że Prezydent "rządzi" - zgodnie z przepisami decyduje RADA, a prezydent ma tylko robić:) zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W zdegenerowanym Wrocławiu jest dokładnie odwrotnie!

   ff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pisał zreszta o tej degeneracji jakiś tam profesor w swoim raporcie o samorządach w Polsce: Przez 15 lat samorządy w wielu miejscach zdegenerowały się tak, że zatraciły pierwotny zamysł i ducha...rozwiń całość

   Pisał zreszta o tej degeneracji jakiś tam profesor w swoim raporcie o samorządach w Polsce: Przez 15 lat samorządy w wielu miejscach zdegenerowały się tak, że zatraciły pierwotny zamysł i ducha ustawy! To nie prezydent powinien na listach proponować i wyłaniać swoich kandydatów do Rady przez co robią się oni bezwolnymi semaforami (np.; Wrocław) ale to RADA POWINNA PEŁNIĆ FUNKCJĘ KONTROLNĄ PREZYDENTA!!!! A nie jest to możliwe skoro już od etapu list wyborczych, prezydent oficjalnie popiera swoich przydupasów a ogłupieni wyborcy nie rozumieją rozdziela funkcji rady od prezydenta i głosują na radnych jako...sługusów prezydenta. To jest chorezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko jak to się więc stało że P. Dutkiewicz został całkiem niedawno wybrany na Prezydenta

   yodo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   teraz tyle narzekań, a przecież jest w mieście tak jak wrocławianie chcieli. Dlaczego tak wybrali ? Oczywiscie to ich odpowiedzialność - no ale przecież iluzoryczna. I co teraz? Wg mnie PIS...rozwiń całość

   teraz tyle narzekań, a przecież jest w mieście tak jak wrocławianie chcieli. Dlaczego tak wybrali ? Oczywiscie to ich odpowiedzialność - no ale przecież iluzoryczna. I co teraz? Wg mnie PIS powinien w. całej Polsce ogłosić nowe wybory samorządowe. A my powinniśmy się zmobilizować i wpłynąć na zamiany. I nikt z obecnej ekipy nie powinien zostać na stolku a może i z zakazem wykonywania funkcji publicznychmi w spółkach miasta teź. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Swietosc

   Leba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Wybory to rzecz swieta, oglaszanie nowych wyborow to chuliganstwo polityczne. Kadencjnosc to najwazninejszy filar demokracji. Przeciez samorzadowcow wybral narod tak samo jak prezydenta RP.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Ustawiona" sonda

   Anielka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   "Ustawiona" sonda - dlatego nie głosowałam.
   Czy nie ma innych możliwości ? Na przykład,
   1) PO-PIS - byle nie Dutkiewicz,
   2) Dutkiewicz powinien się podać do dymisji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Profesor Baumann

   Monk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Posłał kilku młodziaków za kraty, bo protestowali przeciwko zbrodniarzowi PRL, którego zaprosił. Długo pan nie porządzi Panie Dutkiewicz. Zapamiętaliśmy aparatczyka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rafał Dutkiewicz traci pełnię władzy

   iudex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Droga Pani Redaktor, jest w prawie taka stara zasada "lex retro non agit" - prawo nie działa wstecz. Nikt nie będzie mógł pełnić dłużej funkcji niż przez 8 lat, począwszy od najbliższych wyborów w...rozwiń całość

   Droga Pani Redaktor, jest w prawie taka stara zasada "lex retro non agit" - prawo nie działa wstecz. Nikt nie będzie mógł pełnić dłużej funkcji niż przez 8 lat, począwszy od najbliższych wyborów w 2018 roku. Więc Rafał Dutkiewicz nie będzie mógł pełnić dłużej funkcji prezydenta niż do 2026 roku. To jeszcze 11 lat. Może w tym czasie Pani Różalska z PiS zdąży skończyć jakieś studia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 20

   Pan prezydent jest stworzony na swoje stanowisko, a tym Schetynowscom zachciało się władzy i na porządnych ludzi gadają!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przed wyborami śliniło sie to do wrocławian, śliską łapkę podawało świtem na przystankach

   taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

   Po wyborach - po wyborach ma wszystko w d...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SEBASTIAN LORENC TO OBIECUJACY MLODY POLIYK

   WYBORCA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 24

   Z PODZIWEM PATRZE NA JEGO ROZNE INICJATYWY


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo obiecujący

   hahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

   najbardziej obiecujący był przez 20 lat w PO :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Traci pełnie władzy..."

   Jedna z Ofiar korupcyjnych rządów Rafała Dutkiewicza... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   CZAS NAJWYŻSZY by utracił pełnię władzy we Wrocławiu
   ponieważ to ZŁY Gospodarz , ZŁY Człowiek i powinien za wszystkie swoje działania o charakterze przestępczym odpowiedzieć KARNIE ... !...rozwiń całość

   CZAS NAJWYŻSZY by utracił pełnię władzy we Wrocławiu
   ponieważ to ZŁY Gospodarz , ZŁY Człowiek i powinien za wszystkie swoje działania o charakterze przestępczym odpowiedzieć KARNIE ... !
   Publicznym groszem opłacał własny Pijar kupując sobie głosy urzędników i kolesi ... !
   Od dnia "wyborów na prezydenta" Rafał Dutkiewicz działał na szkodę średniej przedsiębiorczości, milcząco tolerował wszechobecną KORUPCJĘ swoich kolesi których mianował na decyzyjne stanowiska i tworzył spółki miejskie... !
   Po 4 latach korupcyjnego zarządzania tj. w roku 2006 bezrobocie w mieście wynosiło już 16,2 % - wg statystyk wrocławskiego GUS !
   KORUPCJA, nietrafione inwestycje, układy kolesi doprowadziły miasto i jego Mieszkańców do ogromnego zadłużenia miasta a pustostany lokali komunalnych do swobodnych... decyzji Ratusza (chroniony przez SSR),
   kiedy wystąpiłam 2010 r. do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieście - sygn. akt I C 432/10 o zobowiązanie Gminy do ujawnienia Inwentaryzacji pustostanów we Wrocławiu oraz złozyłaam Pozew o przekazanie praw własności lokalu przy ul. Żeromskiego 33 - to matactwo procesowe
   zakończyło się odesłanie "akt sprawy I C 432/10 na adres domowy w dniu 29.08.2011 r. !
   FAKTY mówią za siebie...m.in. gdzie wydaje się wyroki sądowe...!
   Po 4 latach korupcyjnego zarządzania tj. w roku 2006 bezrobocie w mieście wynosiło już 16,2 % - wg statystyk wrocławskiego GUS !
   Za publiczny grosz pracował na swój Pijar i głosy !
   Za pisanie Skarg i Zawiadomień na przestępcze działania funkcjonariuszy publicznych w trosce o dobro miasta i jego mieszkańców - stałam się jedną z OFIAR " sitwy urzędnniczo-sądowej",która bezkarnie wymuszała haracze, zastraszała, niszczyła firmy, zadłużała, okradała latami z majątku życia zaocznymi wyrokami sądowymi, które wcześniej zapadały w Ratuszu Rafała Dutkiewicza głównie przez działania o charakterze przestępczym urzędników Zarządu Zasobu Komunalnego Gminy Wrocław i Departamentu Nieruchomości i jego dyr. Lecha Filipiaka, który oszukał 13 handlowców z ul. Swobodnej 5 by, teren ten przekazać w formie prezentu w 1998 r. właścicielowi komeryjnego Marketu EPI - kolesiowi Bogdana Zdrojewskiego, który czerpie prywatne korzyści ze swojej decyzji.. .
   Pełen materiał w moich sprawach w tym kopie akt poszczególnych spraw orzekanych przez wrocławskie sądy, został przekazany do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama