Ważne
  Rebelia z żytem w Lubomierzu

  Rebelia z żytem w Lubomierzu

  Janusz Michalczyk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Minister finansów podniósł akcyzę na alkohol, czym spowodował podwyżkę ceny półlitrówki o złotówkę. W tej sytuacji jednym z nielicznych wygranych może być burmistrz Lubomierza.
  Grupa krewkich rolników zagroziła właśnie, że wysypie mu żyto w gabinecie. Jeśli burmistrz zainwestuje w aparaturę, to napędzi sobie tanim kosztem księżycówki. I golnie za zdrowie ministra, który powtarza nieudany eksperyment.

  Po podwyżce akcyzy wpływy do kasy państwa wcale wtedy nie wzrosły, a wręcz spadły. Dopiero obniżka sprawiła, że klienci znów sięgnęli po legalną wódkę i budżet na tym skorzystał. Jacek Rostowski pracował wówczas w Londynie i zapewne z tego powodu dał się teraz wpuścić w maliny swoim podwładnym. Widocznie na Oksfordzie o polskiej specyfice przesadnie się nie dyskutuje.

  Maniery oksfordzkie z pewnością obce są Marianowi Zagórnemu.
  Ten radykalny działacz rolniczych związków zasłynął wprowadzeniem pomalowanej na czerwono świni o imieniu Rebelia do gabinetu wojewody. Popisowym numerem Zagórnego było wysypywanie importowanego zboża na tory. Tym razem namierzył gabinet burmistrza Lubomierza, bo - zdaniem okolicznej ludności wiejskiej - samorząd zawyżył wysokość podatku, liczonego od ceny kwintala żyta.

  Rolnicy w ogóle mają powody do zdenerwowania, ponieważ wyliczyli sobie, że po osłabieniu złotego dostali fest po kieszeni. Gdyby Unia wypłacała im dopłaty do hektarów po obecnym kursie, to mieliby aż o jedną trzecią większy zastrzyk gotówki. Andrzej Lepper pewnie przeciera oczy ze zdumienia, bo wychodzi na to, że polski rolnik stał się entuzjastą Europy i gorącym zwolennikiem zamiany złotówki na euro.

  Czyżby Lepper z Zagórnym mieli poprowadzić marsz rolników na Belweder i wymusić zgodę prezydenta na jak najszybsze wejście do strefy euro? Tego nikt by kilka lat temu nie wymyślił, nawet po paru flaszkach z niską akcyzą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo