Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus Pracze: Nowoczesne laboratoria biotechnologiczne gotowe

Tomasz Zawadzki
Pierwszy etap budowy laboratoriów Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ został zakończony. W Kampusie Pracze znalazło się pięć nowoczesnych laboratoriów biotechnologicznych.

Dzięki bardzo specjalistycznej aparaturze będzie można prowadzić tam badania, np. nad nowymi lekami. W nowym budynku znalazły się też dwa laboratoria nanotechnologiczne, w których można m.in. charakteryzować materiały wytworzone w innych pracowniach lub próbki dostarczone do analiz. Koszt budowy budynku to 18 mln zł ,a wartość zakupionego do niego sprzętu, aparatury i wyposażenia wyniósł 42 mln zł.

- Jest to bardzo ważne wydarzenie dla wrocławskiego środowiska akademickiego - mówił profesor dr hab. Robert Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Młodzi doktoranci często kończą studia i nie mogą zostać na uczelni. Pomimo, że są zdolnymi i fantastycznymi ludźmi, to bo brakuje dla nich etatów. Wielu decydowało się wówczas na wyjazd, ale dzięki EIT+ mogą pozostać we Wrocławiu.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest bowiem wspólnym przedsięwzięciem władz miasta i wrocławskich uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego. - Największą siłą i najważniejszą częścią Wrocławia jest jego strona akademicka.- mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Tak było jest i będzie, dlatego ogromnie chciałem współpracować ze środowiskiem wrocławskich uczelni.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ wyznaczyło trzy główne projekty badawcze. Dzięki biologicznym i zaawansowanym technologiom medycznym będzie można uzyskać m.in. opatrunki lniane, szczepionki bakteryjne nowej generacji czy markery pomocne w diagnostyce chorób nowotworowych. Projekt wykorzystania nanotechnologii w nowoczesnych materiałach pozwoli na stworzenie np. biosystemów do detekcji zagrożeń biologicznych, luminescencyjnych znaczników do zabezpieczania przed falsyfikacją czy techniki laserowego cięcia, znakowania i nadruku tekstów. Projekty z zakresu klimatu i energii umożliwią natomiast badania nad bezpieczeństwem energetycznym i odpowiedzialną ekologiczną gospodarką.

- Wierzę, że Kampus Pracze, dzięki tak ważnym inwestycjom stanie się wyjątkowym miejscem spotkań świata nauki, biznesu i administracji - napisała Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w liście napisanym z okazji ukończenia 1. etapu budowy laboratoriów DCMiB. - Jestem przekonana, że nowoczesna sieć laboratoryjna przyczyni się do zwiększenia jakości realizowanych badań oraz rozwoju regionalnej gospodarki opartej na wiedzy.

Projekt Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biznesu to największe w Polsce przedsięwzięcie infrastrukturalne w obszarze R&D. Wartość inwestycji, której zakończenie zaplanowano na koniec 2014 roku, to 503 mln złotych. Zbudowane zostaną 4 budynki, w których znajdzie się łącznie 60 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w unikalną w skali kraju aparaturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska