Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław apeluje: Wysyłajcie sześciolatki do szkół

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
Wrocławski magistrat będzie zachęcał rodziców sześcioletnich dzieci, by od września posłali je do szkół, mimo przyjęcia przez Sejm ustawy podnoszącej do 7 lat wiek, w którym rozpoczyna się obowiązek szkolny. - W przeciwnym razie w przedszkolach może zabraknąć nawet 3 tysięcy miejsc. Przecież nie zbudujemy nowych przedszkoli w pół roku - alarmują urzędnicy. Prawo nakazuje im przyjąć do przedszkola w rejonie zamieszkania wszystkie chętne dzieci od 4 do 6 lat, a od 2017 roku - od 3 do 6 lat.

- Oddajemy obywatelom wolność - zadeklarowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas sejmowej debaty dotyczącej ustawy o systemie oświaty. Zakłada ona m.in. podwyższenie obowiązku szkolnego do siedmiu lat. Sejm i Senat nowelizację już przyjęły. W praktyce to rodzice będą teraz decydowali, czy dziecko posłać do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat.

- To oznacza, że wszystkie dzieci 6-letnie, które są w przedszkolach, mogą w nich pozostać także na następny rok szkolny - mówi Ewa Monastyrska, dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych we wrocławskim magistracie. Według wstępnych szacunków w przedszkolach może przez to zabraknąć około 3 tys. miejsc dla dzieci młodszych, głównie 3-latków.

Zmiany będą obowiązywały od tego roku szkolnego, a wolność obywateli do nieposyłania swoich dzieci do szkół może kosztować miejski budżet nawet 30 mln złotych. Tyle mniej dofinansowania otrzyma Wrocław, jeżeli do pierwszej klasy oprócz siedmiolatków pójdzie jedynie 15 proc. sześciolatków. Bo na dzieci, które zostaną w przedszkolach, subwencji nie ma, a wraz z reformą demografia się nie zmieni.

Na razie pomysłów, skąd wziąć pieniądze, nie ma, ale rodzice nie muszą się obawiać - opłaty są regulowane ustawowo, więc o podwyżkach w przedszkolach mowy być nie może. Gorzej wygląda sprawa wolnych miejsc. Przepisy mówią tymczasem jasno, że gmina ma teraz obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu w rejonie zamieszkania dzieciom w wieku 3, 4 i 5 lat. - Przecież nie da się wybudować przedszkola w pół roku - mówi Anna Bytońska z wrocławskiego magistratu. A tyle czasu zostało urzędnikom, by przygotować się do zmian.

Dyrektorzy przedszkoli zgodnie zapewniają, że wszystko zależy teraz od decyzji rodziców. - W styczniu planujemy zaprosić opiekunów do pobliskiej szkoły - mówi Dorota Golisz, wicedyrektorka w Przedszkolu nr 29.

- Nasza placówka jest na Biskupinie, więc nie powinniśmy mieć problemów ze zbyt dużą liczbą chętnych. Co innego przedszkola na dużych osiedlach mieszkalnych - zaznacza Danuta Sowiar, dyrektorka Przedszkola nr 27.

- Na pewno będzie trudno, bo te zmiany zaburzają naszą dotychczasową pracę - przyznaje Joanna Mielcarek, dyrektorka Przedszkola nr 14.

We wszystkich placówkach, z którymi rozmawialiśmy, planowane są spotkania z rodzicami. O możliwych rozwiązaniach będą także dyskutowali dyrektorzy we własnym gronie.

Wrocławski magistrat planuje zorganizować akcję informacyjną dla rodziców, by zachęcić ich do posyłania 6-latków do pierwszej klasy bądź szkolnych zerówek. Dzięki czemu w przedszkolach ma zostać więcej miejsc dla 3-latków. - Szkoły są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich - zapewnia Anna Bytońska.

Ustawa to zresztą problem wszystkich samorządowców, bo utrzymanie szkół i przedszkoli należy do obowiązków miast i gmin.

W Jeleniej Górze urzędnicy planują do 10 stycznia rozesłać do rodziców 1,4 tys. ankiet. - Chcemy, by wstępnie zadeklarowali, jakie podejmą decyzje - wyjaśnia Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Te jednak nie będą w żaden sposób wiążące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław apeluje: Wysyłajcie sześciolatki do szkół - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska