Arabia Saudyjska zrywa stosunki z Iranem. Dyplomaci dostali...

  Arabia Saudyjska zrywa stosunki z Iranem. Dyplomaci dostali 48 godzin na opuszczenie kraju [VIDEO]

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Eskalację napięcia pomiędzy państwami wywołała sobotnia egzekucja popularnego szyickiego duchownego szejka Nimra al-Nimra.
  Po dwóch dniach ostrych protestów i podpaleniu saudyjskiej ambasady w Teheranie, Rijad dał irańskim dyplomatom 48 godzin na opuszczenie kraju - podaje „The Guardian.” Światowi liderzy nie pozostają obojętni na coraz bardziej dramatyczną sytuację na Bliskim Wschodzie.

  Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem


  Źródło: RUPTLY/x-news


  Podczas rozmowy telefonicznej szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ostrzegła ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawadema Zarifa o zagrożeniach jakie niosą za sobą ostatnie wydarzenia. Według polityk eskalacja konfliktu pomiędzy Iranem, a Arabią Saudyjską sprawi, że wojna w Syrii będzie ciągnęła się w nieskończoność. Podkreśliła też, że Unia Europejska zdecydowanie sprzeciwia się karom śmierci.

  Jeszcze dalej poszedł minister spraw zagranicznych naszego kraju Witold Waszczykowski. W programie „Jeden na jeden” podkreślał, że ta groźna sytuacja może skończyć się nawet wybuchem wojny. - Rywalizacja Arabii Saudyjskiej i Iranu trwa od wielu lat. Trzecim kandydatem na hegemona jest Turcja. W tym trójkącie - Turcja, Iran, Arabia Saudyjska - toczą się rozgrywki.

  Efektem tych rozgrywek są m.in. konflikty w Syrii czy Iraku – podkreślał minister dodając: - To są spory toczące się od początku islamu, między szyitami i sunnitami. To są też spory polityczne o hegemonię, gdzie wykorzystuje się religię od setek lat. Arabowie i Persowie nienawidzą się nawzajem. Toczy się tam wielka dyskusja, kto komu urządził lepszą cywilizację. Jest ona nierozstrzygnięta od setek lat – stwierdził polityk.

  CZYTAJ TEŻ | ARABIA SAUDYJSKA NA BECZCE PROCHU? PRĘDZEJ DOJDZIE DO REWOLUCJI, NIŻ DO REFORMY SPOŁECZNEJ


  W czasie niedzielnej konferencji prasowej w Rijadzie, Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir poinformował, że członkowie irańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego mają opuścić jego kraj w ciągu najbliższych 48 godzin. Jak dodał minister spraw zagranicznych – „Rijad nie pozwoli Republice Islamskiej naruszać bezpieczeństwa sunnickiego królestwa”.

  Dżubeir przyznał, że saudyjscy przedstawiciele dyplomatyczni szukali pomocy u irańskiego MSZ, gdy demonstranci szturmem zdobywali budynek saudyjskiej ambasady w Teheranie. Prośby te- jak twierdził minister – trzykrotnie zignorowano.

  Nazywając incydent "aktem agresji", minister przypomniał o wcześniejszych atakach Iranu na placówki dyplomatyczne. Wymienił ten na USA w Teheranie w 1979 roku i ambasadę brytyjską w 2011 roku. - Te ataki są przykładem jawnego pogwałcenia wszystkich umów i konwencji międzynarodowych – powiedział Dżubeir dodając, że Iran robi za wszelką cenę pragnie destabilizować sytuację w regionie.

  Największy sojusznik Arabii Saudyjskiej na zachodzie, Stany Zjednoczone wezwały liderów zwaśnionych stron do deeskalacji konfliktu. Wcześniej prezydent Iranu Hasan Rouhani nakazał aresztowanie i ściganie osób biorących udział w ataku na ambasadę, jednocześnie potępiając wykonanie wyroku na szyickim duchownym.

  W sobotę w Arabii Saudyjskiej odbyła się egzekucja w sumie 47 terrorystów, w tym jednego z liderów Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej Farisa al-Zahraniego i Nimra al-Nimra. Obydwu skazano na karę śmierci w 2014 roku. Decyzja ta wywołała falę protestów w świecie islamu.

  IRAN WRZE PO SERII SAUDYJSKICH EGZEKUCJI. ATAK NA AMBASADĘ W TEHERANIE [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Przeciwko egzekucji szejka protestowali nie tylko szyici na wschodzie Arabii Saudyjskiej, ale i tłumy w Bahrajnie, Iranie i Indiach. Najgorsza sytuacja miała miejsce jednak w Iranie, tu demonstranci wdarli się do ambasady saudyjskiej w Theranie.

  Zanim policji udało się usunąć ich z budynku, zdążyli wywołać pożar w jego pomieszczeniach. Manifestanci zaatakowali także konsulat saudyjski w Maszhad w południowo-zachodniej części Iranu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak się rozpocznie

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Jak się rozpocznie wojna między Saudami a Iranem to już nie będzie paru milionów uchodźców jak w Syrii ale dziesiątki milionów. A co robi warszawski „Frontex” żeby uszczelniać granice zewnętrzne,...rozwiń całość

   Jak się rozpocznie wojna między Saudami a Iranem to już nie będzie paru milionów uchodźców jak w Syrii ale dziesiątki milionów. A co robi warszawski „Frontex” żeby uszczelniać granice zewnętrzne, za które jest odpowiedzialny? Za mało. Unia zaproponowała utworzenie Europejskiej Straży Wybrzeża, która zastąpiłaby nieudolnych Greków na granicy z Turcją ale Polska torpeduje tą słuszną inicjatywę to jakie jest rozwiązanie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwiązanie będzie jedno .Strzelać

   Marcos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   i to nie będa przelewki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama