Wyspy Tonga: setki ewakuowanych z powodu niszczycielskiego...

  Wyspy Tonga: setki ewakuowanych z powodu niszczycielskiego cyklonu

  Sylwia Arlak AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Fatalnie rozpoczął się rok dla mieszkańców archipelagu na południowo- zachodnim Pacyfiku. W sobotę mieszkańców wysp Tonga nawiedził wielki cyklon tropikalny Ula. Setki ludzi w pośpiechu opuszczało swoje domy – podaje stacja ABC. Najgorsza sytuacja panuje na północnej wyspie Vava’u. Z wiatrem o prędkości 150 km na godzinę, cyklon zakwalifikowano do kategorii 3.
  Sytuacja jest ciężka, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nie ma ofiar w ludziach. Sprawdzamy szpitale i inne ośrodki, aby móc potwierdzić te informacje – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Krajowego Biura Zarządzania Kryzysowego, Siaosi Sovaleni. - Mieliśmy 11 ośrodków ewakuacyjnych, przeniesiono do nich ponad 390 osób – dodał mężczyzna.
  Cyklon zrywa dachy i sieć energetyczną, wyrywa drzewa z korzeniami i niszczy uprawy. Zamknięto też główny port dla lotów krajowych. Najnowsze prognozy powinny jednak choć trochę uspokoić mieszkańców – od niedzieli cyklon zacznie słabnąć, kieruje się bowiem w stronę Fidżi.

  Dyrektor Biura Meteorologicznego Tonga Ofa Fa'anunu przyznał z ulgą, że nie ma dużej wilgotności. Ta dodatkowo nasiliłaby działanie cyklonu, wówczas ogłoszono by piątą, maksymalną kategorię zagrożenia. Centrum Ostrzeżeń Ds. Cyklonów informuje jednak o możliwości powodzi na obszarach nizinnych i wciąż bardzo silnych wiatrach.
  W styczniu 2014 roku ten sam archipelag nawiedził cyklon Ian. Wówczas zginęła jedna osoba, a 4 tys. kolejnych zostało bez dachu nad głową.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak rzetelnosci.

   Piotrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ten cyklon to jest nalozony na mape przy Somalii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tonga na Indyjskim

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a dlaczego mpa pokazuje Somalię,Jemn z Sokotą i cyklo na oceanie Indyjskim

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama