Więcej chętnych niż miejsc

Grzegorz Bereziuk
2700 uczestników z 31 krajów - oto 33. Bieg Piastów
2700 uczestników z 31 krajów - oto 33. Bieg Piastów Marcin Oliva Soto
Tomasz Kałużny z Jeleniej Góry czwarty na mecie. Mgła, deszcz i śnieg, a ile przy tym radości.

W tegorocznej edycji imprezy wystartowało dwa tysiące siedemset osób z 31 krajów. Chętnych było dużo więcej i sporo czasu przed startem organizatorzy nie przyjmowali już zgłoszeń na żaden z dystansów.
- Z uwagi na brak wolnych numerów musieliśmy odmówić wielu osobom. A chętnych nie brakowało - przyznał twórca i dyrektor imprezy Julian Gozdowski.

Miłośnicy narciarstwa pokonywali trasę w mglistej scenerii. Ponadto rywalizacja toczyła się przy przejściowych opadach deszczu i śniegu. Mimo to z wyścigu wycofało się niewielu narciarzy. Bo na Polanie Jakuszyckiej jest jak na igrzyskach - liczy się udział.

Największym zainteresowaniem cieszył się bieg na 46 km. Wystartowało w nim 1728 śmiałków, a linię mety przekroczyło 1678. Rywalizację zdominowali reprezentanci Czech, którzy w biegu na 46 km zajęli całe podium. Zwyciężył Stanislav Rezac, a w gronie kobiet - Zuzana Kocumova.
Najlepiej z Polaków spisał się Tomasz Kałużny z Jeleniej Góry, który zajął czwarte miejsce.

Swojego reprezentanta na medalowym miejscu mieliśmy na dystansie 26 km. Drugie miejsce zajął Jakub Mroziński z Jeleniej Góry, który minimalnie przegrał z Austriakiem Josefem Honesem. W ostatnim wyścigu na 30 km stylem dowolnym zwyciężył Andy Liebner ze Stanów Zjednoczonych.
33. Bieg Piastów był pierwszą polską imprezą narciarską, która znalazła się w Światowej Lidze Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation).