Kultura. Przemysław Bluszcz na Strychu

  Kultura. Przemysław Bluszcz na Strychu

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Marta Malikowska (Frieda), Anna Błaut (Pepi) i Przemysław Bluszcz (K., geometra)

  Marta Malikowska (Frieda), Anna Błaut (Pepi) i Przemysław Bluszcz (K., geometra) ©fot. Tomasz Żurek/Wrocławski teatr współczesny

  Zamek z oryginału niedokończonej powieści Franza Kafki stoi w pobliżu wsi. Inaczej niż w najnowszej premierze Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
  Marta Malikowska (Frieda), Anna Błaut (Pepi) i Przemysław Bluszcz (K., geometra)

  Marta Malikowska (Frieda), Anna Błaut (Pepi) i Przemysław Bluszcz (K., geometra) ©fot. Tomasz Żurek/Wrocławski teatr współczesny

  "Zamek" Kafka pisał w 1922 roku, nie dokończył go z powodu załamania nerwowego. Bohater powieści - K., geometra, przybywa do wsi, gdzie nie znajduje zrozumienia mieszkańców. Próbuje dostać się do zamku nad miejscowością.
  Marek Fiedor, autor scenariusza i reżyser spektaklu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, dzisiejszy zamek postawił w centrum wielkiego miasta. Jego K. to człowiek szukający wolności, który uciekł od dawnego życia, zostawiając żonę i dzieci. Próbuje ułożyć sobie życie na nowo, szukając pracy, kochanki, przyjaciół. Jest wciąż w drodze, ale drodze rozumianej jako dążenie, nie jako wędrowanie.

  Franz Kafka swoją powieść pokazał Maksowi Brodowi, przyjacielowi, potem wykonawcy testamentu pisarza.
  - Max Brod pierwszy dał egzegezę jego twórczości jako alegorię - mówi Marek Fiedor. - Tytułowy zamek to łaska boża, K. to dwudziestowieczny Parsifal - dodaje Marek Fiedor. - Zaczynając pracę nad utworami Kafki, staram się oczyścić umysł - opowiada.
  Dziewięć lat temu Marek Fiedor wyreżyserował w poznańskim Teatrze Polskim "Proces".
  - K., geometra, dąży do zamku, czyli realizacji swoich celów. Dążenie jest stanem jego umysłu, chce być człowiekiem lokalnej wspólnoty, ożenić się. To ostatnie kłóci się z dążeniem do wolności - opowiada.
  W roli K., geometry, zobaczymy Przemysława Bluszcza. Kiedyś był aktorem legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, zagrał w wielu spektaklach znanych nie tylko w Legnicy, m.in. był Benkiem Cyganem w "Balladzie o Zakaczawiu". Dziś pracuje w warszawskim Teatrze Ateneum, gra także w filmach, m.in. w "Jesteś Bogiem", "Drogówce". Obok Przemysława Bluszcza wystąpią: Elżbieta Golińska jako oberżystka Gardena, Marta Malikowska w roli bufetowej Friedy, Zina Kerste jako klezmerka Olga, Anna Błaut jako pokojówka Pepi i Beata Rakowska (urzędniczka Giza).

  "Zamek" to pierwszy spektakl wyreżyserowany we Współczesnym przez Marka Fiedora jako dyrektora Teatru.

  Premiera "Zamku" zacznie się w sobotę o godz. 19, w niedzielę spektakl grany będzie o godz. 18 na Scenie na Strychu przy ul. Rzeźniczej 12. Bilety kosztują 24-32 zł (na premierę 50 zł).

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z Pomarańczykiem, panie Fiedor ?

   Nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 5

   szkoda pańskiego talentu na jakąś Kafke ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama