Świebodzki pod młotek

  Świebodzki pod młotek

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  PKP może zarobić nawet pół miliarda złotych. Na wiosnę teren za dworcem trafi pod młotek.
  Materiały podobne
  Jeszcze na wiosnę kolej będzie chciała sprzedać teren za Dworcem Świebodzkim. Chodzi o obszar, gdzie co niedzielę jest wielkie targowisko.

  PKP właśnie wysłały pismo do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o otwarcie obszaru dworca. Co to znaczy? Do tej pory to miejsce było "strategicznie ważne dla kraju". To oznacza, że nie można było tam nic budować ani sprzedawać. Ministerstwo ma przychylić się do wniosku PKP.
  - Wtedy teren dworca pójdzie pod młotek jeszcze wiosną - zapowiada Beata Kuczyńska, rzecznik prasowa oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP we Wrocławiu.

  Oznacza to, że policzone są dni kupców, którzy teraz tam handlują. Mieli się wyprowadzić do końca ubiegłego roku. Ale kolej pozwoliła im pracować w tym miejscu do czerwca 2009. Baraki i rudery, które tam teraz stoją, zostaną zrównane z ziemią.

  Co można wybudować na terenie dworca? Z koncepcji planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że budynki mieszkalne, biurowe, a także handlowe. Wiadomo też, że zniknie część ulicy Robotniczej. Chodzi o odcinek od pl. Orląt Lwowskich do ul. Smoleckiej. W tym miejscu powstaną budynki.
  - Centrum handlowe, biurowce i apartamentowce - wylicza Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia.

  Wyremontowany zostanie też sam zabytkowy dworzec. Urzędnicy chcą, aby spełniał on swoje pierwotne funkcje. Znowu mają z niego ruszać pociągi. Planuje się, że na Świebodzki dojedziemy wprost z lotniska na Strachowicach. Nad terenem dworca ma przebiegać estakada, która połączy pl. Strzegomski z ul. Szpitalną. Jednak nie jest to jeszcze przesądzone.

  Cena za 32-hektarową działkę może być gigantyczna.
  - To atrakcyjny teren - mówi Leszek Michniak, prezes Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. - Można powiedzieć, że to sam środek miasta, bardzo blisko Rynku - tłumaczy nasz ekspert.

  Jeśli PKP zdecyduje się sprzedać cały teren jako jedną wielką działkę, to może liczyć nawet na 320 mln zł. - Ale cena wzrośnie, jeśli PKP zdecydują się podzielić teren - dodaje Michniak.
  Wtedy za jeden mkw. będzie można dostać nawet 1600 zł, a to znaczy, że PKP mogą uzyskać zawrotną sumę 512 mln zł.

  Jednak tak wysoka kwota może się okazać problemem kolejarzy. Może nie być chętnych na kosztowną inwestycję. Pokazuje to przykład Kępy Mieszczańskiej, którą wojsko chciało sprzedać za 390 mln zł. Nie było żadnych chętnych, więc żołnierze obniżyli cenę o kilkadziesiąt milionów.


  Bez estakad
  Nad dworcowymi terenami nie powinno być estakad, bo to utrudni zagospodarowanie tego miejsca. W czwartek wypowiedzieli się tak u nas wrocławscy architekci: Michał Goncerzewicz i Maciej Lose.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świebodzki pod młotek

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 16

   Ciekawe kiedy cokolwiek się zacznie?Chyba dużo wody jeszcze upłynie zanim zaczną coś robic,właśnie a co z mieszkańcami ulicy Robotniczej?Dostaną mieszkania zastępcze,kto tym się zajmie???Miasto czy...rozwiń całość

   Ciekawe kiedy cokolwiek się zacznie?Chyba dużo wody jeszcze upłynie zanim zaczną coś robic,właśnie a co z mieszkańcami ulicy Robotniczej?Dostaną mieszkania zastępcze,kto tym się zajmie???Miasto czy kolej? Nie było żadnej wzmianki na ten temat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pseudoarchitekt

   Wrocławski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   Ten pseudoarchitekt Lose nie powinien zabierać głosu w temacie o którym nie ma zielonego pojęcia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z lokatorami okolicznych domów

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   jak zwykle ani słowa o ludziach mieszkających na Robotniczej. Ok 30 rodzin żyje w niepewności co będzie dalej? Sprzedadzą nas razem z terenem, dostaniemy coś w zamian, nasze budynki ominą????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SKANDAL !!!!!!!!!!!

   MIESZKANIEC WROCŁAWIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   Ja jestem zwolennikiem estakad,i bardzo proszę nic nie robić za plecami mieszkańców, jakaś grupa architektów z minionej epoki będzie dyktować co ma być a co nie!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwykła jezdnia

   Sig Sauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

   estakada to chybiony pomysł. Lepiej po prostu połączyć DOŁEM Szpitalną i pl. Strzegomski. Normalna jezdnia, wśród biurowców. Estakada sprawi, że nie powstaną tam budynki wcale.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak nie górą, to dołem

   mlodywroclaw.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Zamiast estakady można zbudować tunel - koszta większe, ale za to mniejsza ingerencja w przestrzeń i mniej związanych z tym ograniczeń.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Estakadzie tak

   ko557 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Oczywiście że powinna powstać Estakada łącząca Szpitalną i Robotniczą. Obecnie tory kolejowe dezitegrują miasto rozdzielając rejon Grabiszyńskiej z rejonem Legnickiej/Strzegomskiej. Cały ruch...rozwiń całość

   Oczywiście że powinna powstać Estakada łącząca Szpitalną i Robotniczą. Obecnie tory kolejowe dezitegrują miasto rozdzielając rejon Grabiszyńskiej z rejonem Legnickiej/Strzegomskiej. Cały ruch między tymi dzielnicami przechodzi przez ścisłe centrum (pl. Jana Pawła II, plac Orląt Lwowskich. Tak nie może być. Już Niemcy planowali tu połaczenie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Estakadzie nie

   Kytutr

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   Mam nadzieję, że estakada nie powstanie, bo jak słusznie zauważyli architekci Goncerzewicz i Lose, spowodowałaby degradację tego terenu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo