We Wrocławiu stawki OC rosną jak szalone. Przegoniliśmy...

  We Wrocławiu stawki OC rosną jak szalone. Przegoniliśmy wszystkich!

  Zdjęcie autora materiału
  Jerzy Wójcik

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Masz zarejestrowany samochód we Wrocławiu? Masz pecha, bo to miasto, gdzie najszybciej rosną ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Niezależnie od wzrostów i tak jesteśmy (po Warszawie) najdroższym miastem w Polsce. I jeszcze jedna, niestety znów zła informacja, tym razem dla zapominalskich - od 1 stycznia zapłacimy jeszcze większą karę za brak polisy OC. Dla samochodu osobowego będzie to maksymalnie 3700 złotych.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Wzrost cen OC eksperci zapowiadali już na początku 2015 roku, niestety spełniły się najgorsze scenariusze. Z raportu przygotowanego przez serwis Superpolisa.pl wynika, że wrocławscy kierowcy odczuli to najmocniej. Porównywarka cen ubezpieczeń zbiera dane z około 20 towarzystw i sprawdza różne profile kierowców (konkretny wiek i samochód) od kilku lat.

  Efekty? 33-letni właściciel opla (OC od 7 lat) o pojemności 1.7 litra jeszcze pod koniec 2014 roku płacił minimalnie 391 złotych, a teraz musi już wyłożyć 598 złotych w najlepszej dostępnej ofercie!
  Wzrost o 52 proc. robi przygnębiające wrażenie na tle innych miast w kraju. W większości dużych miast (Warszawa, Łódź, Kraków) stawki wzrosły o 30 proc. Z raportu wynika też, że Wrocław ma najwyższą minimalną stawkę OC w całym kraju.

  Oczywiście niewykluczone, że w pojedynczych przypadkach, kierowca o podobnych „parametrach” znajdzie korzystniejszą ofertę, ale będzie to zależało od indywidualnych zniżek i warunków zaproponowanych przez ubezpieczyciela. To właśnie firmy ubezpieczeniowe postawiły sobie ze cel zmniejszenie strat z polis komunikacyjnych, które od kilku lat są dla nich nierentowne. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń firmy zakończyły 2014 r. ze stratą z OC w wysokości blisko 800 mln zł, a już w tym roku udało im się zmniejszyć straty. Sytuacja poprawia się kosztem tego, że płacimy więcej. Wrocław jest wyjątkowy ze względu na duża liczbę wypadków w skali kraju. Ceny rosną z jeszcze jednego powodu.

  - Nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego nakazują ubezpieczycielom przestrzegać prawa i wypłacać pełne odszkodowania, tak by poszkodowany mógł naprawić auto używając nowych części - mówi Anna Popiołek, ekspert ds. ubezpieczeń.

  Firmy ubezpieczeniowe próbują wyjść na swoje na ubezpieczeniach OC. W Polsce - w porównaniu z zachodem Europy - stawki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego są wciąż o połowę niższe, ale ubezpieczyciele postanowili zmniejszyć straty.

  - Po zestawieniu swojej stawki teraz i tej sprzed roku, widzę wzrost o około 15 proc. - przyznaje Michał Leśniewski, kierowca z Psiego Pola ubezpieczający toyotę 1,4. - Wciąż jeżdżę bez wypadku, a stawka rośnie - dodaje.
  Niestety rośnie i będzie rosła od kilku do nawet ponad 50 procent. Powodów jest kilka, na jeden z kluczowych mają wpływ sami kierowcy - wypadki, a dokładniej stłuczki.

  Z danych wrocławskiej policji wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat aż o 38 proc. zmniejszyła się liczba wypadków (dla mundurowych to zdarzenie drogowe, po którym przynajmniej jedna osoba ma obrażenia ciała leczone dłużej niż 7 dni), jednak w tym samym czasie o blisko 20 proc. przybyło stłuczek. To właśnie na drobnych stłuczkach i kolizjach firmy ubezpieczeniowe tracą najwięcej. Przy wzroście liczby samochodów (o 50 tys. w ciągu trzech lat w powiecie wrocławskim), trudno oczekiwać, że zmniejszy się liczba kolizji.

  Czarne skrzynki w samochodach? Dzięki nim OC nie byłoby tak drogie


  Co zrobić, by oszczędzić przy kupnie polisy OC. Przede wszystkim poświęcić ofertom nieco więcej czasu, bo zdaniem ekspertów może się to bardzo opłacać. Różnego rodzaju internetowe porównywarki cen polis pokazują, że w ramach jednego miasta oferty wśród 20 różnych firm mogą się różnić nawet 0 1000 złotych przy ubezpieczeniu wartym około 700-800 złotych. To ogromna różnica.

  Co za tym idzie, nie warto z automatu przedłużać obowiązującej umowy z ubezpieczycielem, chyba, że oferuje on wyjątkową zniżkę za kontynuację. W wielu przypadkach jako „nowi klienci” ubezpieczyciela możemy dostać naprawdę atrakcyjną ofertę na dany rok.

  Na koniec kiepska informacja dla spóźnialskich, którzy wypowiedzieli polisę OC, a nie podpisali nowej, albo zapomnieli zapłacić kolejnej raty polisy. Od 1 stycznia maksymalna stawka kary za jazdę bez ważnej polisy rośnie z 3500 do 3700 złotych dla aut osobowych i z 5250 na 5500 złotych dla ciężarówek. Taka kara dotyczy kierowców, którzy jeżdżą bez OC dłużej niż 14 dni. Jeśli spóźniliśmy się z opłatą od 3 do 14 dni zapłacimy 1850 zł, a do 3 dni - 750 złotych (auto osobowe).

  Jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 70 proc. kierowców poruszających się autem bez ważnej polisy OC to osoby, które nie uregulowały kolejnej raty ubezpieczenia. Dlatego lepiej nie oszczędzać w ten sposób i nie zwlekać z opłatą, bo gdy zatrzyma nas policja, konsekwencje będą bardzo smutne.

  Czytaj także

   Komentarze (125)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racja?

   Doris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Myślę tak samo. Gdyby człowiek miał wybór czy chce ubezpieczenie czy nie ceny byłyby odpowiednie dla naszego portfela. A takto człowiek zanim zdecyduje się na jakąś firmę to mijają wieki...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawsze kupowałem w cenyOC.pl - nigdy nie było jakiejś drastycznej

   Tomek Sopot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   podwyżki ceny OC - co najwyżej musiałem zmienić towarzystwo (zresztą to nie problem - obsługa trwała 3min dłużej). Nie rozumiem dlaczego narzekacie zamiast korzystać z multiagencji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   Michu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja i tak opłacam wszystkie składki w compensie, dzięki temu czuję się pewniej. Nikt mnie nie zmusza, może tylko zdrowy rozsądek i żona ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Relikt komuny - jak abonament rtv

   hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gdyby ubezpieczenie OC nie było obowiązkowe, straty towarzystw ubezpieczeniowych byłyby mniejsze. Wszystko co obowiązkowe przynosi straty. Ale tego zmienić nie wolno - komuna musi trwać. Prawa do...rozwiń całość

   Gdyby ubezpieczenie OC nie było obowiązkowe, straty towarzystw ubezpieczeniowych byłyby mniejsze. Wszystko co obowiązkowe przynosi straty. Ale tego zmienić nie wolno - komuna musi trwać. Prawa do posiadania broni spokojny obywatel nie ma - a przestępca żadnego pozwolenia nie potrzebuje! Chore państwo, niewydolna administracja...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolizja a wypadek

   ad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "zmniejszyła się liczba wypadków (dla mundurowych to zdarzenie drogowe, po którym przynajmniej jedna osoba ma obrażenia ciała leczone dłużej niż 7 dni)"

   Co na to Dutkiewicz i jego "stłuczka" gdzie...rozwiń całość

   "zmniejszyła się liczba wypadków (dla mundurowych to zdarzenie drogowe, po którym przynajmniej jedna osoba ma obrażenia ciała leczone dłużej niż 7 dni)"

   Co na to Dutkiewicz i jego "stłuczka" gdzie leżał w gipsie 6 tygodni a motorniczy wiele tygodni na zwolnieniu?
   Praworządny kraj.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kierowcy wymeldują się z Wrocławia

   Potrzeba zachęcić a nie zniechęcić do meldunku we Wrocławiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   OC i podatek dochodowy będą będą płacić poza Wrocławiem. Chytry dwa razy traci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BURAKI wjeżdżając do Wrocławia powodują wypadki

   Wyrównać OC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   i płacą mniej. Nie ma sprawiedliwości i prawa w tym Wrocławiu. Dyskryminacja Wrocławian.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płacić blachosmrody i koreczki

   płacic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Płacić blachosmrody !!!!
   Więcej korków róbcie i płacić!!!
   Ale już!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Usuń

   dzieciaku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   tę słomę z butów albo dołóż nowej i wracaj tam - na wieś. Nie trolluj tu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TRZEBA MYŚLEĆ PRZY TYM CO SIĘ ROBI

   OC_dla_sprawiedliwości (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Dla mnie nie zrozumiałe jest to aby miasto dostało kare w postaci podwyżek OC. Częste stłuczki powstają z winny przyjezdnych. Jak np. w moim przypadku facet z rodziną z pod poznania zawraca z 2...rozwiń całość

   Dla mnie nie zrozumiałe jest to aby miasto dostało kare w postaci podwyżek OC. Częste stłuczki powstają z winny przyjezdnych. Jak np. w moim przypadku facet z rodziną z pod poznania zawraca z 2 pasa prosto mi pod koła. Oczywiście jego wina i tak dalej. A miejsce zdarzenia we Wrocławiu. I jakie miasto teraz obrywa za przyjezdnego (tzw. słoika) bo dochodzą do tego inni przejezdni np. studenci ? Dlaczego podwyżka nie leci do sprawy kolizji z innego miasta. I tak właśnie cierpi Wrocław, Warszawa, czy Poznań i inne miasta. Przemyślcie to proszę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tej buras:)

   poznanskie panstwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   pod Poznaniem (PZ) mieszka smietanka, ktora stac na luksusowe rezydencje. Taka u nas tendencja. Bieda mieszka w Poznaniu(PO). U was bieda mieszka w PWR a taka-sobie srednia klasa DW.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak sprawiedliwości

   qaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   35lat płacę ubezpieczenie ostatnio zrezygnowałem z AC, nie miałem żadnej stłuczki nie korzystałem z odszkodowań co na to ubezpieczyciel-dowalić składkę, za te pieniądze kupiłbym już nawet nowe auto.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale nie kupisz

   i zapłacisz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Nie kupisz i jeszcze dopłacisz.
   A tak w ogóle po co nowy samochód? Sąsiedzi już wszyscy mają?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   df

   fs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jeszcze cię trzyma?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama