Wytrwałość ludzka, determinacja, wynalazki i obyczaje. Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego

Zdjęcia archiwalne oraz rekonstrukcje, wypowiedzi świadków historii i ekspertów. Zapraszamy do obejrzenia czteroodcinkowego programu historycznego, wyprodukowanego przez Polska Press we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dowiedz się więcej
Zwiń
Obejrzyj wideo
Miedziowa spółka ze sportowym zacięciem

Miedziowa spółka ze sportowym zacięciem

Grażyna Szyszka

Gazeta Wrocławska

Gazeta Wrocławska

Miedziowa spółka ze sportowym zacięciem
1/12
przejdź do galerii
KGHM Polska Miedź to lider w produkcji miedzi i srebra w Europie, a także jeden z największych pracodawców w regionie. Działająca od 50 lat spółka miała ogromny wpływ na rozwój miast i poziom życia ich mieszkańców. Ale Polska Miedź to nie tylko wielki, liczący się na światowych rynkach zakład pracy. Aby zrekompensować wpływ firmy na środowisko, w ramach programu społecznej odpowiedzialności, KGHM jest mecenasem sportu, a także inicjatorem wielu prozdrowotnych projektów kierowanych do dzieci i dorosłych.
- W naszej firmie społeczna odpowiedzialność istnieje od lat - mówi Sylwester Peno, Główny Specjalista Departament Komunikacji i CSR . - Nie ukrywamy też, że działalność KGHM ma wpływ na środowisko, dlatego nasze projekty prozdrowotne kierujemy bezpośrednio do mieszkańców regionu, po to, by były one zauważalne, odczuwalne. a przede wszystkim przynosiły wymierną korzyść dla tych, którzy chcą z nich korzystać.

Wspomniane projekty są realizowane w ramach programu EKO-Zdrowie. Jednym z jego priorytetów jest promocja profilaktyki zdrowotnej i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Są to bezpłatne zajęcia sportowe i badania medyczne, promowanie profilaktyki zdrowotnej oraz organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych. - Są one kierowane do jak największej liczby odbiorców i w różnym przedziale wiekowym - dodaje Sylwester Peno. - Chcemy zasłużyć na miano „dobrego sąsiada”, czyli firmy szanującej oczekiwania i dbającej o potrzeby mieszkańców regionu, jednego z najważniejszych interesariuszy spółki.

Lekcje nauki pływania dla dzieci

Jednym z projektów KGHM są lekcje nauki pływania organizowane dla dzieci w wieku 5 – 10 lat. W czwartej już edycji pływania uczą się dzieci z pięciu miast: Lubina, Legnicy, Głogowa, Polkowic i Rudnej. W sumie 300 dzieci w jednym cyklu organizacyjnym, nabywa podstawowych umiejętności poruszania się w wodzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z klubów pływackich regionu, posiadających licencje Polskiego Związku Pływackiego. - Pomaga nam w tym mistrz pływacki Radosław Kawęcki, którego KGHM jest sponsorem - mówi Sylwester Peno. - W ramach naszej współpracy Radek Kawęcki, chętnie spotyka się z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych i regionalnych klubów pływackich. Okazja porozmawiania z jednym z najlepszych pływaków świata oraz uczestnictwo z nim w treningu na pływalni, to wielkie wydarzenie oraz inspiracja do kariery sportowej dla wielu młodych adeptów pływania. Do tej pory z mistrzem mieli okazję spotkać się i trenować uczniowie z klas o profilu pływackim szkół w Lubnie, Głogowie, Chojnowie, Polkowicach, Rudnej, oraz w Legnicy.

Zajęcia nordic walking 40+


Kolejnym popularnym wśród mieszkańców regionu programem jest nordic walking. Zajęcia odbywają się cyklicznie w różnych miastach regionu i bierze w nich udział kilkaset osób powyżej 40 roku życia. - Pierwsza edycja projekt była skierowana do osób powyżej 50-go roku życia, ale po licznych sygnałach o tym że młodsi też chcą brać w nich udział, postanowiliśmy obniżyć wiek uczestników - przyznaje Sylwester Peno. Spotkania prowadzą doświadczeni instruktorzy z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Aktualnie trwa czwarta edycja projektu w sześciu miastach regionu: Chojnowie, Głogowie, Jaworze, Lubinie, Legnicy i Ścinawie.

Zajęcia piłkarskie dla chłopców


Jednym z filarów społecznej odpowiedzialności KGHM jest szkolenie młodych adeptów piłki nożnej. Zajęcia prowadzone pod okiem doświadczonych specjalistów z Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Do tej pory zorganizowano trzy edycje zajęć, które odbyły się w dziesięciu mniejszych miastach regionu: Bolesławiec, Chojnów, Chocianów, Jawor, Polkowice, Przemków, Prochowice, Rudna, Ścinawa i Złotoryja. Uczestniczyło w nich ok. 200 jedenasto – i dwunastoletnich chłopców. Dla najlepszych przewidziano zaproszenia na testy do ośrodka Akademii Piłkarskiej w Lubinie.

Zajęcia fitness dla osób z nadwagą

Nowy, działający od wiosny 2015 roku projekt skierowany jest do osób w wieku 18 - 55 lat, które zmagają się nadwagą. Udział w zajęciach fitness poprzedziły kwalifikacje lekarskie, obejmujące badania medyczne i konsultacje lekarsko-pielęgniarskie. Wyłoniły one dwie 30-osobowe, które wzięły udział w zajęciach z wykwalifikowanymi instruktorami fitness w Lubinie i Głogowie. Systematyczne, trzymiesięczne treningi wzbogacone zostały konsultacjami z dietetykiem oraz prelekcjami lekarskimi na temat nadwagi oraz ich następstwach. Rekordzistka projektu, biorąca udział w zajęciach w Lubinie schudła 16 kg w ciągu trzech miesięcy!

Drużyna piłkarzy amatorów KGHM

Od połowy 2014 roku działa drużyna piłkarzy amatorów miedziowej spółki. Zespół został wyselekcjonowany przez trenerów Akademii Piłkarskiej KGHM podczas organizowanego przez KGHM Zagłębie Lubin turnieju „O puchar Prezesa Zarządu Zagłębie Lubin S.A. 2014", organizowanego dla Oddziałów i Spółek grupy kapitałowej KGHM. Drużyna składa się z 17 zawodników, pracowników Polskiej Miedzi. Zespół reprezentuje spółkę w oficjalnych turniejach piłkarskich (futsalowych) organizowanych na terenie całego kraju.

Podmioty, wydarzenia, imprezy sportowe sponsorowane przez KGHM:
Zagłębie Lubin S.A. – piłka nożna (nazwę KGHM nosi również Akademia Piłkarska działająca w strukturach klubu Zagłębie Lubin)
KS Cuprum Lubin S.A. – siatkówka
MKS Zagłębie Lubin S.A. – piłka ręczna
KS SPR Chrobry Głogów Sp. z o.o. – piłka ręczna
MSPR Siódemka Legnica – piłka siatkowa
Trefl Sopot S.A. – koszykówka
KGHM Euromaster Chrobry Głogów – futsal
Radosław Kawęcki – mistrz świata i Europy w pływaniu
Łukasz Kubot – tenis ziemny - zwycięzca turnieju debla Australian Open
Stowarzyszenie Bieg Piastów w Jakuszycach – narciarstwo biegowe