Publiczność i muzycy zagrają razem

  Publiczność i muzycy zagrają razem

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  O koncercie w NFM w czasie Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 mówi Agnieszka Franków-Żelazny, kurator ESK ds. muzyki.
  Agnieszka Franków-Żelazny

  Agnieszka Franków-Żelazny ©Łukasz Rajchert

  Weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury to będzie weekend z muzyką poważną?
  Z muzyką na wysokim poziomie. Projekt „Mercouri/Xenakis” mieści się w kategorii muzyki poważnej, to współczesna muzyka, zmuszająca do refleksji, przemyśleń, w której można się zagłębić metafizycznie.

  Jaki będzie koncert w Narodowym Forum Muzyki w piątek, 15 stycznia?
  W drugiej części publiczność usłyszy dwa utwory Iannisa Xenakisa: Ata oraz Jochaies, wykonane pod dyrekcją Ernsta Kovacica. W sobotę (16 stycznia) w Narodowym Forum Muzyki będzie koncert zamknięty, piątkowa część zostanie powtórzona w drugiej jego części. W pierwszej pokażemy coś wyjątkowego, prezentującego gościom ideę muzyczną programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, czyli połączenia tego, co najlepsze na świecie, w Europie, z naszym, wrocławskim. Pokażemy różnych artystów, ich talenty, pomysły, kompozycje. W pierwszej części tego koncertu zagrają Małe Instrumenty w nietypowej formie.

  Małe Instrumenty na pewno nie są typowe…
  Tak, ale ten koncert będzie wyjątkowy, zachęcimy publiczność do tworzenia muzyki, a o takie aktywne uczestnictwo w kulturze przecież chodzi w ESK. Paweł Romańczuk, lider Małych Instrumentów, jest muzycznym McGyverem, może zrobić coś z niczego.

  Tym razem też tak będzie?
  Tak. Skomponował utwór, który wrocławianie i goście usłyszą w czasie niedzielnej prezentacji projektu Spirits of Wrocław. Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia” – Ceremonii Otwarcia ESK, zaprosił Pawła Romańczuka do skomponowania utworu, który zabrzmi podczas finału wydarzenia w Rynku. Motyw z tego utworu Paweł pokaże w sobotę. Na bazie tego utworu cała sala NFM otrzyma odpowiednie instrumenty i w prosty sposób będzie je konstruować, a potem wykona z nami utwór. Pierwsza część koncertu jest poświęcona pokazaniu, że istnieje taka formacja – Małe Instrumenty. Zapraszając publiczność do wspólnego grania, zachęcimy wszystkich uczestników do tworzenia Europejskiej Stolicy Kultury. Oboje poprowadzimy tę część koncertu, Paweł pokaże, jak instrumenty tworzyć, a ja – kiedy publiczność ma grać. Zapowiada się ciekawie. Będą instrumenty melodyczne i perkusyjne, nietypowe, z wykorzystaniem takich narzędzi, które można kupić w sklepie z PCV (uśmiech). Będziemy grać dźwięki na bazie schematu melodycznego, który wymyślił Paweł Romańczuk z Małych Instrumentów.

  Małe Instrumenty są wizytówką ESK?
  We Wrocławiu są tak różne osobowości muzyczne, że w żaden sposób nie da się ich ze sobą porównać. Małe Instrumenty są jedną z takich osobowości, ale nie reprezentują wszystkich muzycznych nurtów miasta. Tu jest przecież symfoniczna sztuka, uważana za wysoką, obok niszowej, uważanej za mniej istotną. Ta ostatnia wcale nie jest taka łatwa, jak się ją czasem postrzega. Jeśli sami tworzymy muzykę, np. budując instrumenty, odczuwamy większą przyjemność zanurzenia się w muzyce. Koncert publiczności z Małymi Instrumentami jest potrzebny dla lepszego rozumienia muzyki.

  Kalendarium
  15 stycznia 2016
  Narodowe Forum Muzyki, godz. 19: koncert muzyki symfonicznej pod dyrekcją Ernsta Kovacica. W programie m.in. wykonanie utworów Iannisa Xenakisa: „Ata” oraz „Jonchaies”
  17 stycznia 2016
  Narodowe Forum Muzyki, godz. 12: koncert muzyki symfonicznej utworów Iannisa Xenakisa: „Ata” oraz „Jonchaies”, pod dyrekcją Ernsta Kovacica

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama