Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIP: Zintegrowany Informator Pacjenta . NFZ daje nam kartę pacjenta online

Magdalena Kozioł
Czy ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta zmniejszy kolejki w rejestracjach przychodni?
Czy ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta zmniejszy kolejki w rejestracjach przychodni? fot. Marcin Osman
ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta to nowy pomysł Narodowego Funduszu Zdrowia. Od początku lipca online będziemy mogli w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta śledzić własną historię choroby, zabiegów i ich kosztów, wizyt u lekarza czy etapu rozpatrywania przez NFZ wniosku do sanatorium. Żeby mieć wgląd w swoje dane, trzeba mieć login i hasło. Przyzna je nam Fundusz.

- Ten system jest bardzo bezpieczny - zapewniła dzisiaj we Wrocławiu Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ. - W ZIP nie pojawi się imię i nazwisko pacjenta czy rozpoznanie choroby. Będzie tylko jej numer.

Każdy z zainteresowanych pacjentów dostanie indywidualny login i hasło, dzięki którym będzie mógł sprawdzić (albo sobie przypomnieć) wizyty u lekarza, drobne zabiegi, pobyty w szpitalu, badania diagnostyczne oraz laki jakie brał. Sprawdzi to nie wychodząc z domu przez internet.

Prezes Pachciarz mówi, że system został sprawdzony i skontrolowany przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. - Nie miał żadnych zastrzeżeń - podkreśla Pachciarz dodając, że ZIP przyniesie pacjentom korzyści.

Czego dowiemy się między innymi dzięki ZIP?

  • Czy jesteśmy ubezpieczeni.
  • Ile kosztowało udzielone nam świadczenie.
  • Ile kosztują leki i poziom ich refundacji.
  • Czy recepta, którą lekarz wypisał nam miesiąc temu jet jeszcze ważna.
  • Co dzieje się z naszym wnioskiem do uzdrowiska.
  • Na którym miejscu jesteśmy w kolejce do wyleczenia zaćmy, czy po endoprotezę.

W przyszłości NFZ zamierza zamieścić w ZIP także wysokość naszych składek zdrowotnych. Wymaga to jeszcze rozmów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Na razie pojawią się tylko ogólne informacje o tym jakie składki mają odprowadzane pracownicy, a jakie obywatele prowadzący działalność gospodarczą.

Jak działa ZIP? Czytaj więcej na kolejnej stronie

Za pośrednictwem systemu każdy ubezpieczony będzie mógł przejrzeć własną historię medyczną online począwszy od 2004 roku.

Wejście na stronę ZIP będzie bezpłatne, ale zanim otrzymamy hasło i login, musimy osobiście w NFZ złożyć specjalny wniosek i podać swoje dane. Ma to na celu zabezpieczenie informacji przed niepowołanymi osobami. Korzystanie z ZIP jest dobrowolne, ale NFZ będzie zachęcać wszystkich pacjentów do skorzystania z tego nowego portalu.

Wioletta Niemiec, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału NFZ we Wrocławiu: - Chcemy nawiązać współpracę z urzędami powiatowymi, marszałkowskim, wojewódzkim by tam również taki wniosek można było wypełnić.

Na razie nie jest jednak ustalone czy po login i hasło do ZIP zainteresowany będzie musiał jednak stawić się w NFZ (nie tylko we Wrocławiu, ale we wszystkich dolnośląskich delegaturach Funduszu: w Legnicy przy ul. Jana Pawła II 7, w Jeleniej Górze przy ul.Wolności 18 i w Wałbrzychu przy Al. Wyzwolenia 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska