Boją się uchodźców. Chcą budowy płotu na granicy z Ukrainą

  Boją się uchodźców. Chcą budowy płotu na granicy z Ukrainą

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Elektroniczny płot miałby chronić granicę Polski z Ukrainą przed uchodźcami. Chodzi o ochronę odcinka o długości 535 kilometrów.
  Okolice polsko - ukraińskich przejść granicznych, nz. w Medyce, są strzeżone przez ogrodzenia i dodatkowo monitorowane.

  Okolice polsko - ukraińskich przejść granicznych, nz. w Medyce, są strzeżone przez ogrodzenia i dodatkowo monitorowane. ©Norbert Ziętal

  Przedstawiciele czternastu organizacji, głównie z Podkarpackiego, zwrócili się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o natychmiastowe rozpoczęcie budowy płotów granicznych. Chodzi o elektroniczny system zabezpieczeń, jaki funkcjonuje na Węgrzech, na tamtejszej granicy z Serbią. Zdaniem inicjatorów elektroniczny płot na granicy z Ukrainą powstrzyma potencjalną falę uchodźców.

  Zapałowski: Będziemy mieli problem


  - Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę ministra na problem, który już za kilka miesięcy może się stać problemem fundamentalnym. Albo będziemy skutecznie chronić granicę, albo będziemy mieć problemy, jakie obecnie ma Europa Zachodnia.
  Wiele wskazuje na to, że wiosną może ruszyć fala uchodźców. Będzie temu sprzyjać niestabilna sytuacja na Ukrainie oraz uszczelnianie granic z innych państwach europejskich - mówi dr Andrzej Zapałowski.

  Pod pismem podpisali się również przedstawiciele m.in. jarosławskiego oddz. Związku Sybiraków, Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Przemyśla, Podkarpackiego Związku Piłsudczyków, okręgu krośnieńskiego partii KORWiN, przemyskiego okręgu Ruchu Kontroli Wyborów, Stowarzyszenia Wojsk Kolejowych. Także organizacji spoza regionu. Stowarzyszenia Pomordowanych na Wołyniu z Zamościa czy Świebodzińskiego Związku Kresowego.

  - Imigranci przez południe Polski będą się chcieli dostać do Niemiec. Tymczasem bardzo prawdopodobne jest, że Niemcy po ponownym wprowadzeniu kontroli granicznych, „okopią” się na granicy z Polską. Wówczas staniemy się miejscem dla setek tys. imigrantów - twierdzi Zapałowski.

  Dodaje, że taki wariant już kilka miesięcy temu był przedstawiany przez zachodnich dziennikarzy wraz z krążącą wśród arabskich uchodźców mapą. Zaznaczona na niej droga do Niemiec, z południa Europy prowadziła przez Podkarpackie.

  - Policzyłem stan osobowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Zakładam, że połowa z tych ludzi pracuje w administracji lub na przejściach granicznych. Dzieląc na zmiany wychodzi, że kilometra granicy w terenie pilnuje zaledwie dwóch funkcjonariuszy - argumentuje Zapałowski.

  Do MSWiA list został wysłany we wtorek. Na razie nie ma odpowiedzi. Straż Graniczna wstrzymała się z komentarzem w tej sprawie.

  Kiedyś była „sistema”


  Resztki poradzieckiej sistemy, czyli elektronicznych ogrodzeń, zachowały się na niektórych odcinkach polsko - ukraińskiej granicy. Pomimo oficjalnej przyjaźni, ZSRR odgradzały się m.in. od Polski, systemem elektronicznych ogrodzeń, tzw. sistemą. Jej zerwanie, bądź nawet mocniejsze szarpnięcie, natychmiast uruchamiało alarm i powiadamiało służby graniczne. Resztki sistemy zachowały się m.in. pod Przemyślem, w okolicach Malhowic. Jeszcze kilkanaście lat temu sistema była czynna, jak jest obecnie, nie wiadomo.

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie obawa, to nienawiść

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Za płotem opowiadają się stowarzyszenia "wołyńskie" i wszyscy inni nienawidzący Ukraińców.
   Nie mają pojęcia o realnym sensie takiego płotu, oni po prostu nienawidzą Ukraińców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba wreszcie pozbyć się węża w kieszeni

   George (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   i wydać pogranicznikom kule dum-dum plus ogłosić 10'000 zł za głowę jednego muslima niezależnie od płci i wieku. Szybciutko problem terrorystów zniknąłby. Bo jedno jest pewne - albo my, albo oni -...rozwiń całość

   i wydać pogranicznikom kule dum-dum plus ogłosić 10'000 zł za głowę jednego muslima niezależnie od płci i wieku. Szybciutko problem terrorystów zniknąłby. Bo jedno jest pewne - albo my, albo oni - po 30-40 latach w Europie będą żyli ludzie lub człekopodobne insekty o ksywie muslimy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest już oficjalnie 400 000 to taka sama emigracja za chlebem

   a drugie tyle na czarno tak samo jak Polacy do krajów UE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   dla nich rodzina to wszystko i mają niecałe 40 lat ...!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyda się

   też na (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   banderowców!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Makrela tupnie,Walcman huknie

   Klipa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   I znów magdalenkowe bohatery będą mieć pełne hajdawery. Po ci niby pojechali na kilka godzin do Banderowa jeśli nie złożyć pokłony usraelskiemu namiestnikowi Syjonu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wróg jest już w Polsce

   oiik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   przyjechał z sowietami na czołgach w 1944 roku. Teraz jego 3 pokolenie zaczyna zastępować rodziców. Wystarczy zobaczyć jak kwiczą kiedy ktoś próbuje ich oderwać od koryta... to ten gorszy sort...rozwiń całość

   przyjechał z sowietami na czołgach w 1944 roku. Teraz jego 3 pokolenie zaczyna zastępować rodziców. Wystarczy zobaczyć jak kwiczą kiedy ktoś próbuje ich oderwać od koryta... to ten gorszy sort "Polaków".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten gorszy sort POLAKÓW

   to Galicja poza PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   zawsze myśląca przeciwko tzw. Warszawce i desantowi z Warszawy i tzw, kresowiaków

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak najbardziej tak

   ŁodzianinPK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   POPIERAM !!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   gostek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Popieram
   W końcu to zewnętrzna granica UE - trzeba jej pilnować nie tylko ze względu na plany uchodźców ekonomicznych ale także dlatego że tego wymaga od nas Unia. Zobowiązaliśmy się do tego...rozwiń całość

   Popieram
   W końcu to zewnętrzna granica UE - trzeba jej pilnować nie tylko ze względu na plany uchodźców ekonomicznych ale także dlatego że tego wymaga od nas Unia. Zobowiązaliśmy się do tego wchodząc do strefy Schengen. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biedna Wawa

   gryz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   trzeba postawić płot przed Warszawą-kacapstwa jest tu tysiące co chwile słyszę kacapstwo-jest też bardzo duzo ich gówniarstwa ok 20 lat same europejce z kołchoza. kto ich tu wpuścił ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamy już takiego małego pana...

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Kiedy on zapuści wąsik ? Brązowe koszulki już jadą kontenerem z Szanghaju.....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUL?

   Żarłok z PO vel KOD vel Targowica (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   No tak miał zapędy wojownicze nasz Bushido Boy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama