Politechnika Wrocławska ma nowe laboratorium (ZOBACZ)

  Politechnika Wrocławska ma nowe laboratorium (ZOBACZ)

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Laboratorium Informatyki Biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej wirtualna rzeczywistość jest na wyciągnięcie ręki
  1/10
  przejdź do galerii

  W Laboratorium Informatyki Biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej wirtualna rzeczywistość jest na wyciągnięcie ręki ©Biuro Prasowe Politechnika Wrocławska

  W nowej pracowni uczą się studenci I roku inżynierii biomedycznej. W Laboratorium Informatyki Biomedycznej prowadzone będą badania związane m.in. z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu lekarzy i we wczesnym diagnozowaniu choroby Alzheimera.
  Pracownia została zorganizowana na potrzeby nowej specjalności, która została w tym roku akademickim uruchomiona na kierunku inżynieria biomedyczna.

  - Informatyka biomedyczna jest związana z wykorzystaniem komputerów w medycynie - mówi dr hab. Mirosław Łątka z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. - Nie chodzi tylko o tradycyjne zastosowania jak bazy danych czy elektroniczne karty pacjenta, ale także o zaawansowane przetwarzanie sygnałów, na przykład w badaniu czynności fizjologicznych podczas snu.


  Innym przykładem zastosowania informatyki biomedycznej jest wczesna diagnostyka choroby Alzheimera. Dzięki odpowiednim urządzeniom i programom można wykryć np. zaburzenia równowagi czy orientacji przestrzennej, będących jednym z pierwszych objawów choroby. Naukowcy z politechniki prowadzą te badania razem z lekarzami z Uniwersytetu Medycznego.

  Laboratorium Informatyki Biomedycznej będzie też wykorzystywane w szkoleniu lekarzy. Wirtualna rzeczywistość ma zastosowanie w neurochirurgii.

  - Przygotowując się do operacji mózgu neurochirurg może na przykład przetestować różne rozwiązania właśnie przy użyciu wirtualnej rzeczywistości - dodaje naukowiec.

  Pracownia wyposażona jest w komputery z kartami graficznymi o najwyższych możliwościach, w okulary 3D czy platformę posturograficzną, wykrywającą m.in. drżenia ciała.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama