Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: W szpitalu wojskowym wszczepiają znikające stenty (ZDJĘCIA)

Sylwia Foremna
Kardiolodzy interwencyjni z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Weigla we Wrocławiu od tygodnia wszczepiają pacjentom supernowoczesne stenty, które w ciągu dwóch lat ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. Zabieg ten przechodzą pacjenci, którzy mają np. zwężone tętnice wieńcowe i są zagrożeni zawałem serca.

Dzisiaj lekarze wszczepili szósty rozpuszczalny stent. Dzięki temu chory nie będzie musiał żyć z metalową częścią w organizmie, jaką był stosowany dotąd stent klasyczny.

Tętnice wieńcowe odżywiają serce, doprowadzając do niego krew. Gdy "wkradnie" się do nich miażdżyca nastąpi zwężenie tętnic. A nagłe zamknięcie tętnicy wieńcowej równoznaczne jest z zawałem. Dlatego lekarze radzą, by nie lekceważyć bólu w klatce piersiowej i natychmiast dzwonić po pogotowie.

By ratować życie pacjentów ze zwężonymi tętnicami wieńcowymi dotychczas lekarze wszczepiali stent metalowy powlekany lekami tzw. rusztowanie, które zapobiegało ponownemu zwężaniu się naczyń. Niestety, miał swoje wady, bo gdy u pacjentów (ok. 30 proc.) następował nawrot zwężenia kardiochirurgom ciężko było wszczepić bypassy.

- W przypadku nowoczesnego stentu wykonanego z polimeru kwasu mlekowego, po którym po dwóch latach nie ma śladu, w przypadku postępującej miażdżycy kardiochirurdzy będą mogli wszczepić bez problemu by-passy - wyjaśnia prof. Krzysztof Reczuch, szef Pracowni Hemodynamiki Ośrodka Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Tłumaczy, że zabieg ten wykonywany jest przez nakłucie tętnicy promieniowej na dłoni, przez dojście cienkim cewnikiem do serca. Przekonuje, że pacjent po około dwóch godzinach może być już uruchomiony.

Pierwszym pacjentem u którego w zeszłym tygodniu kardiolodzy interwencyjni wykonali zabieg wprowadzenia rozpuszczalnego stentu był 70-letni mężczyzna z miażdżycą.

W tym roku w szpitalu wojskowym uda się wstawić ponad 100 rozpuszczalnych stentów. Rocznie lekarze przeprowadzają tam w prawie 2 tys. zabiegów wszczepienia stentów w naczynia wieńcowe. - Kupiliśmy 150 rozpuszczalnych stentów. Są one o dwa, trzy razy droższe od stentów metalowych - informuje prof. Reczuch.

Koszt stentu metalowego mieści się w granicach 1500 - 1800 złotych. Do zabiegów wszczepienia stentów rozpuszczalnych kwalifikują się przede wszystkim młodzi ludzie, u których miażdżyca może postępować.

Szpital wojskowy jest pierwszym we Wrocławiu, który zastosował stenty rozpuszczalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: W szpitalu wojskowym wszczepiają znikające stenty (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska