Polacy nabici w butelkę

  Polacy nabici w butelkę

  Andrzej Krajewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Strukturą i sposobem działania partie polityczne w Polsce przypominają nieboszczkę PZPR. Jeśli to się nie zmieni Rzeczpospolita nigdy nie będzie nowoczesnym i dobrze zarządzanym państwem.
  Od stycznia Rafał Dutkiewicz objeżdża cały kraj, starając się wspierać tworzenie struktur Ruchu Obywatelskiego Polska XXI. Takie poczynania prezydenta Wrocławia, któremu wyborcy powierzyli urząd po to, żeby zarządzał miastem, a nie budował nową partię, muszą budzić spore wątpliwości. Zwłaszcza że od momentu, gdy Dutkiewicz zaczął ujawniać swe wielkie ambicje polityczne, skończyła się dobra passa Wrocławia, w czym wielki udział mają władze centralne, coraz otwarciej dyskryminujące nadodrzański gród.


  Jednak aspiracje prezydenta przynoszą też jedną pozytywną zmianę - pobudzają do przemyśleń nad strukturą polskich stronnictw politycznych. Ruch Polska XXI, podobnie jak niegdyś PO, ma być tworzony oddolnie, w sposób demokratyczny, opierając się na aktywności obywatelskiej. Wedle Dutkiewicza wszystkie inne partie porzuciły ten sposób działania oraz styl myślenia i jest to prawda.
  Jeśli Polacy dokładnie przyjrzeliby się, komu wypłacają co roku ponad 200 mln złotych - bo łącznie tej wysokości dotacje z budżetu państwa otrzymują partie, które w ostatnich wyborach otrzymały ponad 3 proc. głosów - mieliby prawo czuć się co najmniej nabici w butelkę.

  Teoretycznie bowiem każdy obywatel może zapisać się do dowolnego ugrupowania i spróbować codziennie brać udział w życiu politycznym, a nie raz na kilka lat przy okazji wyborów. W praktyce obecnie szeregowi członkowie partii nie mają nic do gadania. Można rzec: "Wszelkie decyzje są podejmowane przez bardzo wąskie kierownictwo i potem przesyłane niżej. Wykonanie takich poleceń nie podlega dyskusji". Co ciekawe, cytat ten wziąłem z listu otwartego, jaki w marcu 1965 r. Jacek Kuroń i Karol Modzelewski przesłali członkom Podstawowej Organizacji Partyjnej na Uniwersytecie Warszawskim. Za zbyt szczere opisanie sposobu funkcjonowania PZPR ówczesne władze wlepiły im po 3,5 roku więzienia.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama