Kobiety w wielkiej, europejskiej polityce

  Kobiety w wielkiej, europejskiej polityce

  Lidia Geringer de Oedenberg

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dzień Kobiet to okazja do podsumowania osiągnięć w dziedzinie polityki praw kobiet i równouprawnienia.
  Warto przypomnieć, iż idea Dnia Kobiet narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy obchodzono to święto dokładnie 28 lutego 1909 roku. Rok później w Kopenhadze - w czasie obrad Międzynarodówki Socjalistycznej - oficjalnie ustanowiono Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei powszechnych praw wyborczych dla kobiet na całym świecie.

  Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach na świecie. Włoszki obdarowywane są gałązkami srebrzystej akacji, Rosjanki czekoladą, Portugalki świętują na przyjęciach "tylko dla pań", Polkom zaś przez długi czas święto kojarzyło się z PRL-owskimi goździkami.


  Tymczasem idea Dnia Kobiet to nie jednodniowe święto z prezencikami. Chociaż trwające ponad wiek wysiłki ruchów kobiecych diametralnie zmieniły pozycję kobiet w społeczeństwie, wiele jednak pozostaje jeszcze do zrobienia w dziedzinie respektowania równouprawnienia!

  Kobiety przede wszystkim są wyraźnie niedoreprezentowane w polityce, w tym w europejskiej polityce. Posłanki stanowią zaledwie 30% składu Parlamentu Europejskiego (PE) - dodam, że w polskiej delegacji jest nas jeszcze o połowę mniej od średniej europejskiej - zaledwie 15%.

  Gorsi od nas są jedynie Maltańczycy i Cypryjczycy, którzy w swoich malutkich kilkuosobowych reprezentacjach nie znaleźli w ogóle miejsca dla płci pięknej. Szwedzi zaś wręcz odwrotnie: wysłali do europarlamentu więcej kobiet niż mężczyzn.

  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama