Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wy pytacie, ZUS odpowiada

Redakcja
Odpowiedzi na Wasze pytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje Emilia Nowakowska, rzecznik prasowy legnickiego oddziału ZUS.

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać swoim pacjentom elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Dziś seria pytań i odpowiedzi związanych z elektronicznymi zwolnieniami.

Czy od stycznia 2016 r. w elektronicznym zwolnieniu lekarskim (e-ZLA) pracodawca będzie widział kod choroby? Aktualnie kopia zwolnienia lekarskiego przeznaczona dla pacjenta nie zawiera tych danych.
Kadrowa z Legnicy

Nie. Zwolnienie elektroniczne przeznaczone dla płatnika składek nie będzie zawierało numeru statystycznego choroby.

Czy jeśli lekarz wystawi e-ZLA i zostanie ono wysłane do ZUS i pracodawcy, to pacjent ma możliwość rezygnacji z takiego zwolnienia i przyjścia do pracy albo skorzystania urlopu wypoczynkowego zamiast zwolnienia lekarskiego?
Czytelniczka

Wystawione zaświadczenie lekarskie świadczy o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby albo o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny:
następuje po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny;
jest dokumentowane w dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.).
Jeśli po wystawieniu e-ZLA ubezpieczony stwierdzi, że nie będzie korzystał z tego zwolnienia lekarskiego, to kwestia ustaleń w tym zakresie między pracownikiem a pracodawcą nie pozostaje w gestii ZUS.

Ile czasu ma lekarz na przesłanie e-ZLA do zakładu pracy?
Kamil

Zwolnienie lekarskie jest wystawione w momencie podpisania go przez lekarza z wykorzystaniem tzw. kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W portalu Platformy Usług Elektronicznych podpisanie zwolnienia jest zintegrowane z jego wysyłką do ZUS, a także do płatnika składek. ZUS udostępnia bezpłatnie zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na jego profilu na PUE nie później, niż w dniu następującym po dniu otrzymania przez pacjenta zaświadczenia.

Co zrobi lekarz, jeśli e-ZLA nie dotrze do systemu ZUS? Może się zdarzyć taka sytuacja.
Czytelnik z Legnicy

Lekarz otrzyma z ZUS urzędowe poświadczenie przedłożenia każdego elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA), które wpłynęło do ZUS. Jeśli takiego poświadczenia lekarz nie otrzyma, powinien wystawić e-ZLA ponownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska