Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Coraz więcej chętnych na przedszkole w czasie wakacji. Dyrektorzy mają problem

Sylwia Foremna
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Piotr Krzyżanowski
We wrocławskich przedszkolach jest za mało miejsc podczas wakacji. W lipcu działa tylko połowa placówek, druga połowa czynna jest w sierpniu. Jak co roku rozwiązania tego problemu szukają dyrektorzy przedszkoli. Problem mają także rodzice.

Ten i następny tydzień to czas, kiedy rodzice przedszkolaków muszą w dyrekcji przedszkola złożyć podanie o opiekę przedszkolną podczas wakacji. Procedura jest co roku taka sama. Każda placówka przez jeden miesiąc nie pracuje. Połowa ma przerwę w lipcu, a druga połowa w sierpniu. W tym czasie wychowawcy idą na urlop i przeprowadzane są wtedy remonty, drobne naprawy.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jak pracują wrocławskie przedszkola w czasie wakacji (LISTA)

Podczas przerwy jednego przedszkola, drugie pełni dyżur. Rodzice drżą o to, czy w okresie wakacyjnym placówka zapewni opiekę im dziecku, a dyrektorzy kombinują, jak zrobić, by żadnego dziecka nie odesłać z kwitkiem. Płacą więc nadgodziny, albo przesuwają nauczycielom urlopy na okres zimowy.

Elżbieta Borowiec, dyrektor Przedszkola 95 przy ul. Lwowskiej we Wrocławiu tłumaczy, że w zeszłym roku musiała utworzyć dodatkową ok. 25 osobową grupę i płacić nadgodziny nauczycielom, bo na brak przedszkolaków podczas wakacji nie narzekała. W zeszłym roku przedszkole pracowało w lipcu a w sierpniu było nieczynne.

Pani Elżbieta ma nadzieje, że w tym roku nie będzie więcej chętnych niż miejsc, których przedszkole ma 100. Deklarację rodzice muszą złożyć do 20 czerwca. - W tym roku pracujemy w sierpniu i z doświadczenia wiem, że w okresie tym zazwyczaj mniej rodziców posyła przedszkolaki. Na pewno żadnemu rodzicowi nie odmówię opiek nad dzieckiem podczas wakacji. W przypadku braku miejsc, wymyślę jakieś inne rozwiązanie - przekonuje Borowiec.

Gdy Przedszkole 95 ma wolne to dyżur wtedy pełni Przedszkole 88 przy ul. Szczęśliwej i odwrotnie. Bożena Wiśniewska - Kość nie ukrywa, że czerwiec to nerwowy czas w ciągu roku. - Do 15 czerwca rodzice muszą się zdeklarować, czy będą posyłać pociechę na wakacjach do przedszkola, czy nie. Chętnych z roku na rok jest coraz więcej. Miejsc mamy tylko 100 i oprócz naszych podopiecznych w lipcu musimy zapewnić miejsca też dzieciom z przedszkola 95, a tam też jest ich setka - informuje pani Bożena.

Nie ukrywa, że niektórym rodzicom musi odmówić. - W pierwszej kolejności nie przydzielę miejsca tym dzieciom, których mama jest na przykład na urlopie macierzyńskim i spędza czas w domu - zapewnia pani Bożena.
Czytaj więcej na drugiej stronie stanowisko magistratu

Tłumaczy, że pierwszeństwo mają te dzieci, których jeden i drugi rodzic pracuje w czasie wakacji. Dodaje, że postara się nie odmówić nikomu miejsca i zorganizuje pracę tak, by wszyscy zainteresowani mieli zapewniona opiekę. - Gdy chętnych będzie więcej niż miejsc, to będę musiała odwołać komuś urlop i płacić nadgodziny. Nie jest to komfortowa sytuacja, bo urlop ten będę musiała oddać w roku szkolnym, co zaburzy organizację pracy przedszkola.

To, że z roku na rok coraz więcej rodziców chce posyłać swoje pociechy na wakacje do przedszkola czy zerówki potwierdza Mirosława Wołoszyn, wicedyrektor Przedszkola 115 przy ul. Strachocińskiej. - Staramy się, by dla nikogo nie zabrakło miejsca w przedszkolu czy zerówce. Ale nie ma co ukrywać, że przeważnie odbywa się to kosztem urlopów pań nauczycielek. Urlopu oddawane są wtedy na przykład w okresie świątecznym - wyjaśnia pani Mirosława.

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 11, do którego należy przedszkole 115 jest 100 miejsc dla przedszkolaków i 50 dla uczniów zerówki. W tym przypadku na zmianę dyżuruje zerówka z przedszkolem.

W okresie wakacji opłaty przedszkolne za godzinę opieki, zarówno w "macierzystej", jak i dyżurującej placówce, są takie same. Mogą się nieco różnić te za posiłki. W większości przedszkoli na czas wakacji odwołane są zajęcia dodatkowe, takie jak rytmika czy plastyka.

Czy nie można zorganizować tak pracy przedszkoli podczas przerwy wakacyjnej, by działało więcej placówek, tym samym było więcej miejsc dla przedszkolaków i wszystkie dzieci bez problemu miały zapewnione miejsce?

Urzędnicy z magistratu tłumaczą, że przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerwy wakacyjnej ustalonej w arkuszu organizacji przedszkola a rodzice na początku roku szkolnego są informowani o terminie przerwy wakacyjnej w przedszkolu.

- System ustalania przerw wakacyjnych wynika z w/w przepisów, a także z konieczności wykorzystania przez pracowników placówek należnych urlopów wypoczynkowych. Należy brać także pod uwagę zapisy Konwencji o prawach dziecka dotyczące jego prawa do wypoczynku i czasu wolnego - tłumaczy Arkadiusz Filipowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Informuje, że do Wydziału Edukacji nie wpłynęły żadne informacje od dyrektorów przedszkoli mówiące o konieczności ograniczania liczby przyjmowanych dzieci w czasie pełnienia wakacyjnego dyżuru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska