Chichot kukabury

  Chichot kukabury

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dlaczego Niemcy i Anglicy nazywają egzotycznego ptaka, kukaburę, "śmiejącym się Jasiem"?
  Z pewnością widzieli państwo rodzime zimorodki - to ptaszki wielkości wróbla o sporym dziobie. Ich krewny z Australii, kukabura, jest większy - gabarytami odpowiada gołębiowi albo kawce. Ma też duży dziób, dzięki któremu bez trudu połyka swoje ofiary.

  O ile znane nam zimorodki są związane z wodą i aby zdobyć pokarm, nurkują, tak żyjące w Australii kukabury można spotkać na terenach suchych, a nawet pustyniach. A tam, jak wiadomo, z rybami krucho. Dlatego "śmiejący się Jaś" nie pogardzi małymi ssakami czy gadami. Ba! Australijskie zimorodki polują na wszystko, co są w stanie połknąć.

  Rubaszny śmiech, który niesie się na odległość kilku kilometrów - oto charakterystyczny znak kukabury.
  Śmiech australijskiego zimorodka jest tak charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z żadnym innym ptakiem. Kiedy śpiewa, wydaje się, że to jakiś człowiek zaśmiewa się do rozpuku. Właśnie dlatego Niemcy nadali mu miano "lachende Hans", a Anglicy - "laughing Jack".

  Także we wrocławskim zoo można usłyszeć perlisty chichot kukabury. W ptaszarni żyje parka australijskich zimorodków niebieskoskrzydłych. Jeszcze nie doczekaliśmy się ich potomstwa - nic dziwnego, nasze kukabury są bardzo młode. Szybko się zaaklimatyzowały i witają gości zoo charakterystycznym chichotem. Kukabury są dość rzadkie w ogrodach zoologicznych, dlatego mamy nadzieję, że nasza para wkrótce przystąpi do lęgów.

  Kukabury gnieżdżą się w dziuplach, niekiedy norach ziemnych. Same ich nie budują; wolą skorzystać z tych zbudowanych już przez inne ptaki. Ponieważ w dziupli nie ma potrzeby ukrywania jaj, są one białe. Pani kukabura składa dwa lub trzy jaja. Nieporadne pisklę szybko rośnie dzięki mięsnym przysmakom, które przynoszą rodzice. Już po trzech, czterech tygodniach opuszcza gniazdo. W następnym sezonie lęgowym ptak musi sam szukać sobie żony albo męża.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama