18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chichot kukabury

Radosław Ratajszczak
Rubaszny śmiech, który niesie się daleko, to znak kukabury
Rubaszny śmiech, który niesie się daleko, to znak kukabury Tomasz Hołod
Dlaczego Niemcy i Anglicy nazywają egzotycznego ptaka, kukaburę, "śmiejącym się Jasiem"?

Z pewnością widzieli państwo rodzime zimorodki - to ptaszki wielkości wróbla o sporym dziobie. Ich krewny z Australii, kukabura, jest większy - gabarytami odpowiada gołębiowi albo kawce. Ma też duży dziób, dzięki któremu bez trudu połyka swoje ofiary.

O ile znane nam zimorodki są związane z wodą i aby zdobyć pokarm, nurkują, tak żyjące w Australii kukabury można spotkać na terenach suchych, a nawet pustyniach. A tam, jak wiadomo, z rybami krucho. Dlatego "śmiejący się Jaś" nie pogardzi małymi ssakami czy gadami. Ba! Australijskie zimorodki polują na wszystko, co są w stanie połknąć.

Rubaszny śmiech, który niesie się na odległość kilku kilometrów - oto charakterystyczny znak kukabury. Śmiech australijskiego zimorodka jest tak charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z żadnym innym ptakiem. Kiedy śpiewa, wydaje się, że to jakiś człowiek zaśmiewa się do rozpuku. Właśnie dlatego Niemcy nadali mu miano "lachende Hans", a Anglicy - "laughing Jack".

Także we wrocławskim zoo można usłyszeć perlisty chichot kukabury. W ptaszarni żyje parka australijskich zimorodków niebieskoskrzydłych. Jeszcze nie doczekaliśmy się ich potomstwa - nic dziwnego, nasze kukabury są bardzo młode. Szybko się zaaklimatyzowały i witają gości zoo charakterystycznym chichotem. Kukabury są dość rzadkie w ogrodach zoologicznych, dlatego mamy nadzieję, że nasza para wkrótce przystąpi do lęgów.

Kukabury gnieżdżą się w dziuplach, niekiedy norach ziemnych. Same ich nie budują; wolą skorzystać z tych zbudowanych już przez inne ptaki. Ponieważ w dziupli nie ma potrzeby ukrywania jaj, są one białe. Pani kukabura składa dwa lub trzy jaja. Nieporadne pisklę szybko rośnie dzięki mięsnym przysmakom, które przynoszą rodzice. Już po trzech, czterech tygodniach opuszcza gniazdo. W następnym sezonie lęgowym ptak musi sam szukać sobie żony albo męża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska