Nie gaśnie spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. W środę...

  Nie gaśnie spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. W środę wyrok ws. listopadowej nowelizacji

  Tomasz Plaskota (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego
  1/2
  przejdź do galerii

  Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ©Piotr Smolinski

  Weekend w polskiej polityce upłynął pod znakiem Trybunału Konstytucyjnego. Strony sporu deklarują dążenie do kompromisu, czas zweryfikuje te zapowiedzi. W środę, 9 grudnia, Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał w sprawie listopadowej nowelizacji ustawy o Trybunale, która weszła w życie w sobotę i wyborze pięciu sędziów rekomendowanych przez PiS.
  W czwartek Trybunał Konstytucyjny na wniosek posłów Platformy orzekał o zgodności z Konstytucją ustawy o TK z 25 czerwca 2015 r. uchwalonej przez koalicję PO-PSL. Sędziowie TK orzekli, że zawarte w tym akcie prawnym przepisy dotyczące wyboru sędziów są częściowo niezgodne z Konstytucją. Trybunał orzekł również, że wybór dwóch dodatkowych sędziów, których kadencja skończyła się w grudniu, był niezgodny z Konstytucją. Stwierdził też, że zgodne z przepisami Ustawy Zasadniczej są zapisy o braku ograniczenia kadencji prezesa TK.

  - Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że poprzedni Sejm prawidłowo wybrał tych trzech sędziów, których kadencje rozpoczynały się w listopadzie. Dlatego, że trzech sędziów Trybunału kończyło w listopadzie swoją kadencję, było to jeszcze przed inauguracją obecnego Sejmu i obecny Sejm nie mógłby ich wybrać, bo było już za późno. Obowiązuje zaś zasada, że sędziego Trybunału Konstytucyjnego wybiera się zanim wygaśnie kadencja jego poprzednika, żeby w chwili, kiedy jeden sędzia Trybunału odchodzi, drugi natychmiast zajmował jego miejsce. Natomiast poprzedni Sejm nie mógł wybrać tych dwóch sędziów, których kadencje miały się rozpocząć 2 i 8 grudnia, a to dlatego, że tego wyboru powinien był już dokonać Sejm nowy. Zatem trzech sędziów, którzy zostali wybrani jesienią na miejsca zwolnione w listopadzie było wybranych prawidłowo, natomiast dwóch pozostałych nie i tych pozostałych powinien wybrać Sejm obecny. Uważam, że są to dwaj pierwsi spośród obecnie wybranej piątki - powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich, sędzia Maciej Strączyński.

  Trybunał stwierdził również, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie może w żaden sposób ani odwlekać, ani odmawiać przyjęcia od sędziów Trybunału ślubowania. - Prezydent ma obowiązek wykonać te czynności natychmiast i nie przysługuje mu w tym względzie żadne prawo weta, sprzeciwu, ani niczego w tym rodzaju. Jest tylko notariuszem niejako przyjmującym ślubowanie - mówi sędzia Strączyński.

  Prezydent zgodnie z prawem powinien przyjąć ślubowanie od tych trzech sędziów, którzy zostali wybrani na kadencje rozpoczynające się 6 listopada, a więc jeszcze przed inauguracją bieżącego Sejmu, natomiast dwa pozostałe mandaty nie zostały obsadzone wówczas skutecznie. - Można moim zdaniem przyjąć, że obsadzili je dwaj pierwsi, spośród pięciu sędziów, których Sejm powołał w środę. Trzej pozostali nie powinni zostać uznani za wybranych, ponieważ nie ma wolnych stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym na które można by ich powołać - ocenia sędzia Strączyński. Status tych trzech pozostałych sędziów wybranych przez PiS jest taki sam jak status tych dwóch dodatkowych sędziów wybranych w poprzednim Sejmie. - Ten wybór nie jest skuteczny, ponieważ nie można wybrać sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce, które nie jest zwolnione. Zgodnie z prawem zarówno dwoje ostatnich wybranych we wrześniu, jak i troje ostatnich wybranych w grudniu nie powinno być uznanych za sędziów Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla sędzia Strączyński.

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o TK przegłosowana głosami PiS i Ruchu Kukiz '15. Przedstawiciele opozycji, posłowie PO, Nowoczesnej i PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Do najważniejszych kwestii, które reguluje nowelizacja należy zapis, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta, co powinno nastąpić w ciągu 30 dni od wyboru. W nowelizacji znalazł się również zapis, że po trzech miesiącach od wejścia ustawy w życie, wygasa kadencja prezesa i wiceprezesa, prof. Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata. Nowy prezes TK ma zostać powołany przez prezydenta spośród przynajmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK na trzyletnią kadencję.

  W środę, 9 grudnia, Trybunał Konstytucyjny oceni czy nowelizacja, która weszła w życie w sobotę 5 grudnia była zgodna z ustawą zasadniczą, a także czy wybór pięciorga nowych sędziów dokonany przez Sejm 2 grudnia był zgodny z prawem. Przypomnijmy, że chodzi Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julię Annę Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WAZNE!

   POLSKA TIMES (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   [ISIS MARIUSZ MAX KOLONKO]
   Mariusz Max Kolonko wydał obwieszczenie odnośnie terroryzmu z Paryżu. Wiele, bardzo ważnych informacji ukrywają oraz zmieniają media. Każdy wpis w internecie o tym jak...rozwiń całość

   [ISIS MARIUSZ MAX KOLONKO]
   Mariusz Max Kolonko wydał obwieszczenie odnośnie terroryzmu z Paryżu. Wiele, bardzo ważnych informacji ukrywają oraz zmieniają media. Każdy wpis w internecie o tym jak było naprawdę zostaje automatycznie usunięty przez amerykański rząd. Aby pokazać Wam całą prawdę Mariusz Max Kolonko wydał to jako Ebooka który nie podlega filtracji. Naprawdę warto przeczytać, uwaga tylko dla dorosłych! Zobacz tutaj :

   kogobooks.pl/2/6811
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest w firmie „TK” naczelny kierownik zmiany, nijaki Pepliński

   Kaya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kierownk zmiany, Pepliński, ma przy sobie dwóch uległych zastępców oraz odwiecznie mu oddanego koleżkę. A który kierownikiem w innym dziale firmy, i hobbystycznie zapalony myśliwy.

   Kierownik...rozwiń całość

   Kierownk zmiany, Pepliński, ma przy sobie dwóch uległych zastępców oraz odwiecznie mu oddanego koleżkę. A który kierownikiem w innym dziale firmy, i hobbystycznie zapalony myśliwy.

   Kierownik zmiany, Pepliński, wraz z dwoma uległymi zastępcami, stworzyli dzieło o impeachment naczelnego szefa firmy. A co na taką ewentualność, jak im nowy nie będzie pasował do ich gustu. Następnie, dzieło oddali ocenie podległej załodze. Załoga jak to załoga, kierownikowi zmiany się nie sprzeciwi. I stąd, ona nie wykazała i tego, iż załogą mądrzejszą od kierownika zmiany. I w następstwie, większość załogi dzieło kierownika o impeachment zatwierdziała, i przy tym wcale nie zważając na liczne głosy przeciwne od pozostałej części załogi.

   Owe dzieło o impeachment wymagało jeszcze podpisu drugiego kierownika zmiany, czyli tego zasiadającego w innym dziale firmy, i hobbystycznie myśliwego. Ale u tegoż kierownika nie było z podpisem dzieła żadnych przeciwności, i swojego veto nie postawił. Albowiem, szykował się sam na bycie w dalszym ciągu szefem firmy, bo mu fucha przypadła do gustu.

   Obecnie ta załoga firmy, więc która dzieła o impeachment nie akceptowała i nie podpisała, ma w firmie już liczbową przewagę. A zatem, nie ma dzisiaj żadnych przeszkód ku temu, ażeby ta załoga, i to liczbowo przeważająca, napisała teraz takie stosowne zarządzenie o impeachment kierownika zmiany, nijakiego Peplińskiego, i co wraz z jego zastępcami.

   Czyli, załogo PiS, Wy idźcie pilnie już do wydajnej roboty, a nie narzekajcie. Ot, co!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezydent

   obłuda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Przekupne durnie ( 500 zł ) wybrały durniów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ala

   Ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Trolle z PO przechodzą samych siebie. A może tak PO rozliczyć z trzymania się konstytucji ?? Albo rozliczyć Komara z tej przysięgi
   "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej...rozwiń całość

   Trolle z PO przechodzą samych siebie. A może tak PO rozliczyć z trzymania się konstytucji ?? Albo rozliczyć Komara z tej przysięgi
   "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem."
   PO za tym co Ewka robi jeszcze w Polsce? Przecież obiecywała wyjechać z Polski jak PiS wygra. Czyli te przedwyborcze obietnice też były kiełbasą wyborczą.???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa prosta

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Sprawa jest bardzo prosta. tak jak powiedział w TV Pan Kornel Morawiecki, a mianowicie: przewodniczący Rzepliński wraz z dwoma współpracownikami, powinni się zachować HONOROWO i zrzec się...rozwiń całość

   Sprawa jest bardzo prosta. tak jak powiedział w TV Pan Kornel Morawiecki, a mianowicie: przewodniczący Rzepliński wraz z dwoma współpracownikami, powinni się zachować HONOROWO i zrzec się stanowisk w TK - za to, że się sprzeniewierzyli bezstronności politycznej sędziów TK. Na zamówienie PO uczestniczyli w pisaniu ustawy, właśnie o TK, i zostali na tym przyłapani - jak mali krętacze. Oni są skończeni ze swoją wiarygodnością, więc niech się podadzą do dymisji i zwolnią miejsca dla trzech kandydatów z PO.
   Jak niezawisły jest TK to widać po sposobie wypowiedzi byłych przewodniczących Zolla i Stępnia, ich angażowaniu się po stronie PO, a przeciw PiS. Oni nie powinni przedstawiać własnych odczuć i sympatii, ale oceniać stan prawny danej sytuacji. A tymczasem tak pieją pochwały dla PO, że aż wstyd.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla ciebie liczy się to, co powiedział K. Morawiecki?

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Dla mnie ważniejsze są Konstytucja i ustawy. Morawicki plecie bzdury jak mały Jasio w piaskownicy. Dobro i szczęście narodu są dla niego ważniejsze od prawa. Dokładnie takie same ideały...rozwiń całość

   Dla mnie ważniejsze są Konstytucja i ustawy. Morawicki plecie bzdury jak mały Jasio w piaskownicy. Dobro i szczęście narodu są dla niego ważniejsze od prawa. Dokładnie takie same ideały przyświecały NSDAP i Hitlerowi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest Pan Kornel Morawiecki

   Też Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Widać, ze jesteś młodą osobą, której brakuje szacunku dla innych ludzi. To jest Pan Kornel Morawiecki. Tak to się porobiło, że nikt nikogo nie szanuje i o tym właśnie PiS też mówi, że to się musi...rozwiń całość

   Widać, ze jesteś młodą osobą, której brakuje szacunku dla innych ludzi. To jest Pan Kornel Morawiecki. Tak to się porobiło, że nikt nikogo nie szanuje i o tym właśnie PiS też mówi, że to się musi zmienić. Retoryka PO nie powinna mieć miejsca - oni wszystko przekręcą. A poza tym nikt nie ma nic przeciwko Konstytucji i Trybunałowi Konstytucyjnemu, ale ludzie tam zasiadający muszą być nieskazitelni i apolityczni w trakcie pełnienia funkcji i po zakończeniu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczególnie nieskazitelny jest ten prawnik ze SKOK-ów

   marysia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ze skoków wyprowadzono 3 miliardy zł i ten prawnik pilnował, żeby wszystko było zgodnie z prawem. Teraz ma orzekać w TK. Włos się na głowie jeży.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu nie ma żadnego sporu.

   Peacemaker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   NSDA-PO zrobiła tą hucpę aby się uchronić przed odpowiedzialnością za 9 lat rujnowania Polski zgodnie z Huj Dupa itd. Ale się wydało i Kaczor sprząta śmieci. Stąd ten wrzask bo chodzi także o...rozwiń całość

   NSDA-PO zrobiła tą hucpę aby się uchronić przed odpowiedzialnością za 9 lat rujnowania Polski zgodnie z Huj Dupa itd. Ale się wydało i Kaczor sprząta śmieci. Stąd ten wrzask bo chodzi także o 25.000 zł/mc dla aparatczyków z TK. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedno jest pewne że mamy głupka za prezydenta.

   Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   Jedno jest pewne że mamy głupka za prezydenta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedno jest pewne że mamy głupka za prezydenta.

   Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   Jedno jest pewne że mamy głupka za prezydenta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PISlamowi mówimy stanowcze nie

   prawdziwy POLAK a nie zdrajca z PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   maliniak do dymisji i pod trybunał stanu

   Zgodnie z art. 130 Konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi następującej treści:

   Obejmując z woli Narodu...rozwiń całość

   maliniak do dymisji i pod trybunał stanu

   Zgodnie z art. 130 Konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi następującej treści:

   Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że

   UWAGA!!!

   dochowam wierności postanowieniom Konstytucji,

   będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

   pretensje do

   ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa
   tel.: (+48) 22 6215035, faks: (+48) 22 6216767
   e-mail: biuro@pis.org.pl

   ul. Wiejska 10
   00-902 Warszawa
   Telefon: (48 22) 695-29-00
   Fax: (48 22) 695-22-38
   Mail: listy@prezydent.pl

   PS
   jak chcecie wysłać anonimowo maile to np: www.anonymailer.net zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podstawowe pytanie: „Państwo Sędziów”, czy Rzeczpospolita Polska?

   # (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Albo przywracamy Narodowi, jako suwerenowi, jego własne państwo, albo chcemy żyć w stajni Augiasza, uznając to za normalny stan dla teoretycznego państwa, zwanego kolokwialnie: „****, **** i...rozwiń całość

   Albo przywracamy Narodowi, jako suwerenowi, jego własne państwo, albo chcemy żyć w stajni Augiasza, uznając to za normalny stan dla teoretycznego państwa, zwanego kolokwialnie: „****, **** i kamieni kupa”.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama