Wystawa szopek w Pałacu Królewskim dla wszystkich

  Wystawa szopek w Pałacu Królewskim dla wszystkich

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prawie 130 szopek zgromadzono na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia.
  Kamienna szopka z Burkina Faso

  Kamienna szopka z Burkina Faso ©Muzeum Miejskie Wrocławia

  Historia szopek sięga średniowiecza. W 1223 roku w lesie niedaleko wioski Greccio (Włochy) po raz pierwszy pokazano miejsce narodzin Dzieciątka Jezus w otoczeniu żywych pasterzy i żywych zwierząt. Ta szopka na długo stała się wzorem wszystkich szopek bożonarodzeniowych na świecie.
  Zwyczaj budowania szopek rozprzestrzenił się w Europie, także na Śląsku. Tu najsłynniejszymi ich twórcami byli XVIII--wieczni snycerze: Michael Klahr i jego syn. Ich warsztat opuszczały przepiękne szopki skrzynkowe, które stały nie tylko w kościołach, ale także w prywatnych domostwach. Na wystawie szopek w Muzeum Miejskim Wrocławia możemy oczywiście zobaczyć wspaniałe śląskie szopki skrzynkowe. Obok nich są tradycyjne, polskie szopki krakowskie, przyciągające wzrok niesamowitymi kolorami.
  Jak podkreśla dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, polska tradycja szopkarska wiąże się właśnie ze stolicą Małopolski. To tam w połowie XIX wieku kolorowe konstrukcje tworzyli murarze i cieśle. Zwiedzając wystawę, nie można nie zwrócić uwagi na szopki z Azji, Afryki, Australii czy obu Ameryk. Skośnookie lub czarne Matki Boskie są równie, a może i nawet bardziej zachwycające niż nasze. I jeszcze jedno. Szopki są tak prezentowane, że bez problemu mogą obejrzeć je dzieci. Chwała za to organizatorom.
  Wystawa „Przybieżeli do Betlejem...” czynna jest od 6 grudnia do 31 stycznia w Pałacu Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35. Cena biletów: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, 30 zł rodzinny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama