W niedzielę wybieramy rady osiedli

  W niedzielę wybieramy rady osiedli

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  8 marca wrocławianie wybiorą 460 osiedlowych radnych. Kolejnych 338 już zdobyło mandaty.
  W najbliższą niedzielę mieszkańcy Wrocławia będą wybierać radnych osiedlowych. 65 lokali wyborczych w całym mieście zostanie otwartych o 8 rano. Głosować można do godz. 20, a wyniki poznamy najwcześniej w poniedziałek.

  Choć do głosowania jest uprawnionych ponad 378,3 tys. mieszkańców, komisja wyborcza spodziewa się wizyty najwyżej co piątego z nas. Wydrukowano w sumie 71 tysięcy kart do głosowania. To i tak optymistyczne plany, bo w ostatnich wyborach - w 2005 roku - frekwencja wyniosła zaledwie 4,5 proc.

  Do głosowania są uprawnieni wszyscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i są na stałe zameldowani we Wrocławiu.
  Głos oddać można tylko na swoim osiedlu. Oznacza to, że mieszkaniec Krzyków nie może głosować na kandydatów z Sępolna, a ten z Psiego Pola - na radnych z Kozanowa. Co zaskakujące, w lokalach wyborczych nie będzie list osób uprawnionych do głosowania, znanych ze wszystkich innych wyborów. Zamiast tego członkowie komisji wyborczych mają tylko zapisywać nazwiska wyborców, którzy zjawili się w lokalu wyborczym. Można więc spodziewać się sporego bałaganu.

  Wybierając się na głosowanie, zabierzmy dowód osobisty albo inny dokument stwierdzający tożsamość - może to być np. paszport. Jeżeli jednak dokumentu mieć przy sobie nie będziemy, nic straconego. W zamian możemy przyprowadzić dwie osoby, które potwierdzą naszą tożsamość i to, że mieszkamy na terenie działania danej komisji wyborczej. Ważne jednak, by osoby te były znane członkom komisji.
  W całym mieście mamy wybrać w sumie 460 radnych. O mandaty walczy 687 osób. Kolejnych 338 wrocławian swój mandat otrzymało już wcześniej, bez głosowania. Stało się to w tych okręgach, w których zgłosiło się mniej kandydatów niż czeka mandatów.

  Jak będziemy głosować? Żeby nasz głos był ważny, przy nazwisku swoich kandydatów musimy postawić znak "x". Możemy głosować na kilka osób jednocześnie - maksymalnie tyle, ile wybieramy w danym okręgu (szczegółowe informacje uzyskamy w komisji wyborczej).

  Miejskie Biuro Wyborcze zapewni dowóz do lokali wyborczych osobom niepełnosprawnym. Zgłoszenia przyjmowane będą pod nr. tel. 071-777-73-37 w piątek od godz. 10 do 15 oraz w dniu głosowania, czyli w niedzielę, od godz. 10 do 17 (pod tym samym numerem telefonu). Osobie niepełnosprawnej w głosowaniu, na jej prośbę, może pomagać np. opiekun. Nie może tego zrobić żaden członek komisji wyborczej ani mąż zaufania.

  Oficjalne wyniki wyborów poznamy dopiero 22 marca. Wcześniej Miejska Komisja Wyborcza będzie miała czas na rozpatrzenie ewentualnych protestów. To, że się pojawią, jest niemal pewne. Od samego początku wyborom towarzyszy bowiem spory chaos.

  Teoretycznie kadencja rad osiedlowych trwa cztery lata. Teoretycznie, bo tym razem może być krótsza. Miasto poważnie zastanawia się nad likwidacją we Wrocławiu osiedli i zastąpieniem ich znacznie większymi dzielnicami.


  Pełną listę kandydatów do wrocławskich rad osiedli znajdziesz TUTAJ

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama