W Jekaterynburgu otwarto ogromne muzeum Borysa Jelcyna....

  W Jekaterynburgu otwarto ogromne muzeum Borysa Jelcyna. Kosztowało przeszło 70 mln funtów

  Mark Franchetti

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Putin i Miedwiediew składają kwiaty pod pomnikiem Jelcyna
  1/4
  przejdź do galerii

  Putin i Miedwiediew składają kwiaty pod pomnikiem Jelcyna ©Alexander Astafyev

  Wielu Rosjan pamięta lata po rozpadzie ZSRR w 1991, jako czas kolejek po chleb, hiperinflacji i przestępczości. Wszystko to pod nadzorem przywódcy znanego z miłości do alkoholu. Córka Jelcyna chce ten obraz zmienić.
  W ubiegłym tygodniu 55-letnia Tatiana Jumaszewa zainaugurowała w jego rodzinnym mieście Jekaterynburgu działalność kosztującego 70 mln funtów centrum prezydenckiego Borysa Jelcyna. Ceremonia otwarcia miała uroczysty charakter. Z Moskwy przyleciały setki VIP-ów - wśród nich namaszczony kiedyś przez Jelcyna Władimir Putin.

  Centrum ma powierzchnię dwóch boisk piłkarskich. Głównym celem jego działalności jest zachowanie, badanie i studia nad spuścizną nieżyjącego prezydenta. Pieniądze wyasygnowało państwo, ale wpłat dokonali też niektórzy rosyjscy oligarchowie. Kompleks chce wzorować swoją działalność na amerykańskich bibliotekach prezydenckich.

  Głównym atrakcją jest muzeum poświęcone karierze Borysa Jelcyna. Stanowisko prezydenta sprawował on od czerwca 1991 roku do czasu zrzeczenia się go na rzecz Putina 31 grudnia 1999.

  - Obraz, w jaki przedstawia się mojego ojca i całe lata 90. jest stronniczy, a często głęboko niesprawiedliwy - mówi Jumaszewa. Centrum ma za zadanie go skorygować - z myślą o dzisiejszych Rosjanach i prawdzie historycznej. - Ludzie, zwłaszcza młodsze pokolenia, muszą mieć sposobność zdobycia wiedzy na temat tych wyjątkowo ciężkich czasów. Gdy chodzi o ich aspekty pozytywne, jak i negatywne.

  W muzeum zgromadzono 30 tys. przedmiotów i 130 tys. fotografii. Mamy tu rekonstrukcję skromnego moskiewskiego mieszkania Jelcyna, które zajmował zanim został prezydentem. Znajdziemy też model moskiewskiego trolejbusu, który kiedyś poprowadził chcąc kultywować swój wizerunek zwykłego człowieka. Dodajmy czarną prezydencką limuzynę marki ZiŁ, jaką otrzymał do dyspozycji po wyborze na najwyższy urząd i rekonstrukcję - wykorzystano autentyczne meble - jego kremlowskiego gabinetu.

  Odtworzono także barykady wznoszone w Moskwie w czasie nieudanego puczu Giennadija Janajewa w sierpniu 1991. To wtedy Jelcyn stojąc na czołgu wygłosił słynne przemówienie przeciw komunistycznym twardogłowym, którzy obalili Michaiła Gorbaczowa. Radziecki przywódca wrócił, ale kilka miesięcy później zastąpił go patron otwartego teraz kompleksu.

  W muzeum znajdujemy też replikę ówczesnego sklepu z pustymi półkami - symbol niedostatku, jaki cierpieli Rosjanie w okresie przejściowym po komunizmie.

  Odwiedzający mogą też obejrzeć słynną czarną teczkę zawierającą kody do broni nuklearnej. - Bardziej przypomina zabawkę, niż coś, gdzie leżą klucze do jądrowego armagedonu - mówi jeden ze zwiedzających muzeum.

  Podczas sprawowania urzędu Jelcyn doświadczył smaku uwielbienia, jak i klęski. Cieszył się rekordową popularnością - później gardzono nim i wyśmiewano.

  Zastosowaną terapię szokową, która miała przestawić gospodarkę na tory wolnorynkowe. Obwiniano o to, że doprowadziła do zubożenia Rosjan. Prywatyzacja majątku państwowego pozwoliła grupie oligarchów zyskać bajkowe bogactwa.

  Jelcyn miał też problemy zdrowotne oraz wielki problem alkoholowy. Z powodu tego ostatniego jego krytycy mówili i pisali, że prezydent przynosi Rosji tylko wstyd. Później przyznał on, że gdy podczas wizyty w Berlinie - zdarzenie stało się słynne na cały świat - w 1994 roku „dyrygował” orkiestrą wojskową, był po prostu pijany.

  Charakterystyczny dla tej epoki chaos często porównywano do tego, co działo się w Weimarskich Niemczech. To jaskrawy kontrast w stosunku do Rosji putinowskiej z jej polityczną stabilnością i wzrastającą stopą życiową. Chociaż dodajmy, że drugi z tych czynników Rosjanie zawdzięczają gwałtownemu wzrostowi cen ropy naftowej w pierwszej dekadzie tego wieku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy udostępniona zostanie publicznie

   # (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   oferta przekazania Polsce obwodu Kaliningradzkiego?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama