Skarby egipskiej Atlantydy. Archeolog przez przypadek odkrył...

  Skarby egipskiej Atlantydy. Archeolog przez przypadek odkrył zapomniane miasto Thonis (Herakleion)

  Tom Whhiple

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przez ponad milenium Thonis istniał tylko w legendach. Tętniący życiem starożytny port, zbudowany nad Morzem Śródziemnym u ujścia Nilu, opisywał słynny historyk Grecji Herodot, którego nazywano Ojcem historii. Jego historię odtwarzano na podstawie jedynie fragmentarycznych wzmianek zawartych w tekstach historycznych i płaskorzeźb, z czasem jego istnienie zaczęto poddawać w wątpliwość.  Zapomniane egipskie miasto, przez Greków nazywane Herakleionem, odkrył przez czysty przypadek francuski archeolog, Franck Goddio, który badał nietypową aktywność magnetyczną, jaką zaobserwowano w nurtach Nilu. Na doskonale zachowanej kamiennej steli upamiętniającej budowę miasta, wyryto nazwę Thonis. Od tego się wszystko zaczęło.

  Nurkując w wodach Nilu francuski archeolog w głębokiej warstwie mułu dostrzegł wpatrujące się w niego kamiennym wzrokiem egipskie bóstwa - na morskim dnie spoczywały posągi faraona Ramzesa Wielkiego, zwanego przez Greków Ozymandiasem. Franck Goddio odnalazł w ten sposób jeden z największych skarbów, egipską Atlantydę.

  Bezcenne skarby z miasta odkrytego dziesięć metrów pod wodą, w trzymetrowym mule, po raz pierwszy zostaną pokazane teraz w Wielkiej Brytanii na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Brytyjskie.

  NOWE ODKRYCIA ARCHEOLOGÓW. ZNALEŹLI SKARBY X WIEKU I SPRZED 2700 LAT


  - Pokażemy naprawdę niesamowite przedmioty, których nigdy wcześniej nie prezentowano poza Egiptem - mówi Aurelia Masson-Berghoff, kuratorka wystawy, która zostanie otwarta w maju następnego roku. - Taka okazja może się już nie powtórzyć.

  Zanim Aleksandria i jej latarnia morska stały się bramą Egiptu, kupcy i podróżni przybywali do tego kraju przez port Herakleion/Thonis, gdzie witał ich wspaniały, monumentalny pięciometrowy posąg Hapi, bóstwa Nilu. Wraz z drugim zaginionym miastem, Kanopos, archipelag u ujścia Nilu był największym portem w Egipcie.
  Herakleion zbudowano na niestałym lądzie, przez co obszar zanurzał się, by całkowicie zniknąć pod wodą
  - Herakleion zbudowano na niestałym lądzie - mówi dr Masson-Berghoff. - Obszar powoli zanurzał się i z czasem znalazł się całkowicie pod wodą. Wydaje się, że proces przyspieszyła jakaś katastrofa, być może było to silne trzęsienie ziemi czy gwałtowne podniesienie się poziomu morza.

  W VIII w n.e. o tym wspaniałym mieście nikt już praktycznie nie pamiętał. Gruba warstwa mułu chroniła skarby przed licznymi rabusiami , którzy zapuszczali się w tej rejony i innymi szkodnikami tamtych czasów, i przynajmniej częściowo przed fanatycznym wandalizmem pierwszych chrześcijan. Dzięki temu dziś uzyskaliśmy znakomicie zachowany obraz życia w epoce, o której tak naprawdę niewiele wiemy - czasach, gdy kultury grecka i egipska łączyły się dzięki słynnej królowej Kleopatrze.

  - Za rządów Kleopatry Grecja i Egipt związały się, tu widzimy początki tego procesu. Greccy kupcy przyjeżdżali do Egiptu i przyjmowali niektóre lokalne wierzenia - tłumaczy dr Masson-Berghoff.

  Wspomniany już Francka Goddio, wielki pasjonat i prawdziwy pionier podwodnej archeologii, zainteresował się magnetycznymi anomaliami na zachód od ujścia Nilu dopiero pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.

  - Odkryliśmy wielką ścianę, a na północ od niej drugą. I na południe jeszcze jedną. To była główna świątynia - mówił wtedy podekscytowany Goddio. Na terenie świątyni płetwonurkowie niemal od razu natknęli się na tablice z nazwą miasta. Wtedy badacz zorientował się, że dokonał niezwykłego odkrycia.

  Z wszystkich wydobytych artefaktów - badacz uważa, że odnaleziono dopiero dwa procent miasta - największe wrażenie robi pięciometrowy posąg boga Hapi. Rzeźba była tak naturalna, że na moment zapomniał, że to kamień. -

  To było niesamowite. Oczyściliśmy posąg jeszcze pod wodą, a gdy go wydobywaliśmy, woda wylewała się strugami ze środka. Pomyślałem sobie: „Och, jaka szkoda, jak wyschnie szata nie będzie się przyklejać”.

  - Proszę sobie wyobrazić przybyszów z Grecji, którzy przybywali do Egiptu i widzieli mityczne bogactwa tego kraju. Widok gigantycznego posągu, witającego okręty wpływające do portu, musiał robić na nich wszystkich z pewnością ogromne wrażenie. Wkrótce nasi zwiedzający doświadczą tego samego.

  Tłumaczenie: Lidia Rafa

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eee słabe, my mamy za to złoty pociąg!

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Eee słabe, my mamy za to złoty pociąg!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam mieszane uczucia...

   art (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Znalezisko jest oczywiście bezcenne, wyjątkowe i wspaniałe, ale biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, które dotknęły niektóre najcenniejsze zabytki ludzkości, myślę sobie, że było by chyba lepiej,...rozwiń całość

   Znalezisko jest oczywiście bezcenne, wyjątkowe i wspaniałe, ale biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, które dotknęły niektóre najcenniejsze zabytki ludzkości, myślę sobie, że było by chyba lepiej, gdyby zatopione poczekały na lepsze czasy.
   Teraz wystarczy, że wpadną w ręce szybko radykalizującego się świata islamskiego i podzielą smutny los bezcennych posągów Buddy z Bamjan i świątyń w Palmyrach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ZOMO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   oraz demokracja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coś pięknego !!!!!

   Ciekawe , czy u nas kiedykolwiek będzie ta wystawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Podwodne zdjęcia przyprawiają o dreszcze... Przepiękne to podwodne miasto.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama