Marcinkowice. Nie chcą Romów za sąsiadów. Burmistrz nie...

  Marcinkowice. Nie chcą Romów za sąsiadów. Burmistrz nie zazdrości Romom

  Zdjęcie autora materiału

  Paweł Szeliga

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chcemy żyć spokojnie, jak dotąd. Liczymy, że wójt nam w tym pomoże - mówiła Barbara Antkiewicz (na zdjęciu). Razem z setką marcinkowiczan protestowała

  Chcemy żyć spokojnie, jak dotąd. Liczymy, że wójt nam w tym pomoże - mówiła Barbara Antkiewicz (na zdjęciu). Razem z setką marcinkowiczan protestowała przeciwko osiedleniu we wsi Romów. ©Paweł Szeliga

  Ponad sto osób protestowało przeciwko osiedleniu 20-osobowej rodziny romskiej w Marcinkowicach. Żądali, by wójt Chełmca odmówił im meldunku i sugerowali kupno domu w innej miejscowości.
  Chcemy żyć spokojnie, jak dotąd. Liczymy, że wójt nam w tym pomoże - mówiła Barbara Antkiewicz (na zdjęciu). Razem z setką marcinkowiczan protestowała

  Chcemy żyć spokojnie, jak dotąd. Liczymy, że wójt nam w tym pomoże - mówiła Barbara Antkiewicz (na zdjęciu). Razem z setką marcinkowiczan protestowała przeciwko osiedleniu we wsi Romów. ©Paweł Szeliga

  - Nie chcemy mieć Romów za sąsiadów - krzyczeli wczoraj mieszkańcy Marcinkowic w Urzędzie Gminy Chełmiec. Sprzeciwiali się sprowadzeniu do wsi rodziny romskiej i domagali się stanowczej reakcji wójta Bernarda Stawiarskiego. Ten przekonywał, że w Polsce każdy ma prawo mieszkać tam, gdzie chce.

  - To skandal, że nikt z nami nie konsultował tak poważnego kroku, a o całej sprawie dowiedzieliśmy się w piątek z „Gazety Krakowskiej” - oburzała się Danuta Tobiasz. - Dom, który kupiło Romom miasto Limanowa, stoi przy głównej drodze, prowadzącej do szkoły. Dzieci już boją się tamtędy chodzić, ich rodzice nie śpią po nocach.

  Wójt Stawiarski był zaskoczony gwałtowną reakcją ludzi, którzy sugerowali, że skoro już do transakcji doszło, to powinien odmówić meldunku Romom. - Nikogo nie można dyskryminować ze względu na pochodzenie - tłumaczył Bernard Stawiarski. - Nie mogę odmówić meldunku, tak jak nie mogę wstrzymać przeprowadzki. Ten dom sprzedała prywatna osoba, a kupiło go miasto Limanowa. Wójtowi nic do tego.

  Marcinkowiczanin Józef Sikorski był oburzony, że państwo kupuje Romom dom, a nie oferuje tak rozbudowanej pomocy Polakom z ubogich rodzin. Kupno nieruchomości za 220 tys. zł sfinansowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w ramach pomocy dla mniejszości romskiej. - Ja całe życie ciężko pracowałem i do wszystkiego musiałem dojść sam - mówił Józef Sikorski. - Tymczasem inni dostają takie prezenty, fundowane za publiczne pieniądze.

  Delegacja zdesperowanych marcinkowiczan po proteście w Chełmcu pojechała do Limanowej, by spotkać się z burmistrzem Władysławem Biedą. To on wyszukał dom w ich wsi, chcąc wyprowadzić z miasta romską rodzinę. Lokum przy ul. Wąskiej, gdzie dotąd mieszkała, zostanie rozebrane. - Mieszkańcy Marcinkowic twierdzą, że znaleźli dom, do którego można by przeprowadzić romską rodzinę - mówi burmistrz Bieda. - Nie wskazali lokalizacji, ale podkreślili, że stoi na uboczu, z dala od ludzi.

  Usłyszał od marcinkowiczan, że są gotowi odkupić dom, do którego Limanowa przesiedla romską rodzinę. Uzyskane z tej transakcji pieniądze przekazaliby miastu, aby mogło nabyć inny wskazany przez nich budynek. Nie powiedzieli, skąd będą mieli pieniądze na przeprowadzenie tak kosztownej transakcji.

  - Wstępnie przyznałem, że mogę rozważyć takie rozwiązanie, pod warunkiem, że romska rodzina się na to zgodzi - przyznaje Władysław Bieda. Szukał dla niej domu w całej Małopolsce. Inne wystawione na sprzedaż były jednak zbyt drogie, a miasto miało z ministerstwa określoną kwotę na ten cel.

  Zygmunt Oraczko, głowa 20-osobowej romskiej rodziny, która właśnie sprowadza się do Marcinkowic, nie wie, skąd taka histeryczna reakcja polskich sąsiadów. Wczoraj montował karnisze i ustawiał meble w trzypiętrowym domu, które miasto przekazało mu w użyczenie. Zamieszka tam z żoną Talą i rodzinami trzech synów. Najmłodszy z nich Tobiasz, przez lata żył na ulicy Wąskiej w piwnicy razem z szóstką dzieci. Na podłodze było klepisko, ściany lepiły się od wilgoci.

  - Nie rozumiem, dlaczego ludzie nas tutaj nie chcą - wyznaje Zygmunt Oraczko. - Przecież od lat żyjemy między Polakami. Staramy się nie stwarzać problemów. Jestem na rencie, ale łapię się dorywczych prac. Tak samo moi synowie. Córka Amanda była kelnerką w restauracji „Panorama” w Nowym Sączu. Nie jesteśmy pasożytami. Chcemy żyć jak ludzie.

  Emocji towarzyszącym przeprowadzce nie pojmuje również Mieczysław Szczerba, prezes Stowarzyszenia Bergitka Roma w Nowym Sączu. Rodzinę Oraczków zna od wielu lat i uważa, że nie będzie sprawiać żadnych problemów w Marcinkowicach.
  - Romowie to nie terroryści, a budzą tak histeryczne reakcje - podkreśla Szczerba. - A co by było, gdyby do wsi sprowadzono nie Cyganów, tylko uchodźców z Bliskiego Wschodu? My przynajmniej jesteśmy swoi, a oni zupełnie obcy.

  Mieszkańcy Marcinkowic podkreślają, że nie mają uprzedzeń do Romów. W ich wsi żyje romska rodzina darzona szacunkiem. Jej głową była zmarła przed laty Jaga, więźniarka obozu w Oświęcimiu. - Wychowywała sieroty, których rodzice zginęli w obozie - opowiada ks. Józef Babicz, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach. W obecny konflikt się nie angażuje, choć stara się zrozumieć swoich parafian. - Obawiają się sąsiadów, bo pojawiły się doniesienia, że sprawiali problemy w Limanowej, gdzie zdarzały się interwencje policji - dodaje ks. Babicz.

  Bernard Stawiarski długo nie mógł ochłonąć po wczorajszej wizycie delegacji z Marcinkowic. Był zaskoczony ich determinacją.
  - Jeśli Romowie zostaną w tej wsi, to szczerze nie zazdroszczę im sąsiadów, którzy tak bardzo ich tam nie chcą - kwituje wójt.

  Komentarz


  Straszyło się dawniej dzieci Cyganką, że porwie je, jak będą niegrzeczne. Mówiło się im, że grzechem jest cyganić. Dziś wstyd jest wierzyć w takie zabobony, więc narzekamy na nieróbstwo Romów. Oburzamy się, że rząd funduje im domy i utrzymanie za nasze ciężko zarobione pieniądze. Burmistrz Limanowej podrzuca Romów (tak należy mówić) wójtowi Chełmca, kupując im dom w Marcinkowicach. A mieszkańcy wioski chcą za wszelką cenę przegonić przybyszów.

  Nie popadajmy w szaleństwo. Nie bójmy się słać dziecko do szkoły koło domu Cyganów. Bracia Chrześcijanie, idzie Boże Narodzenie, a wy chcecie przegnać ze swojej wioski 20-osobową rodzinę? Ksiądz proboszcz Was nie powstrzyma, on umywa ręce.
  Monika Kowalczyk

  Czytaj także

   Komentarze (100)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda słów

   niedowiarek ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy to prawda, że to wszystko na złość - tym niepokornym co raczyli mieć swoje zdanie....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejne domy w Marcinkowicach kupione dla Romów i czekają na remont

   Luk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   W Marcinkowicach zostały kupione kolejne domy dla Romów, Limanowa w ten sposób pozbywa się problemów a Marcinkowice zamieniają się w Maszkowice.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do luk

   Zatroskany marcinkowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Luk czy wiesz cos moze wiecej o kolejnych zakupionycj domach? O ktorych budynkach mowisz? Gdzie one sa?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marcinkowice - Maszkowice

   Mati (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeden w okolicach cmentarza a drugi taki stary, zielony na wierzchowinie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak jak Mati mówi i jeszcze jeden

   Luk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dokładnie tak jak mówi Mati, jeden koło cmentarza, jeden na Wierzchowinie i rozwarzany jest jeszcze jeden na drodze w kierunku scieżki przyrodniczej. W najbliższym czasie Stawiarski organizuje...rozwiń całość

   Dokładnie tak jak mówi Mati, jeden koło cmentarza, jeden na Wierzchowinie i rozwarzany jest jeszcze jeden na drodze w kierunku scieżki przyrodniczej. W najbliższym czasie Stawiarski organizuje potajemnie rozmowy a wszystko trzymane jest w ogromnej tajemnicy, żeby ładnie wszystko zaklepać!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sąsiedzi

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   I wszystko byłoby faszyzmem i ksenofobią, gdyby nie osada w Maszkowicach. I liczne sytuacje udokumentowane w Internecie, które nader rzadko przedostają się do mediów głównego nurtu. z powodów...rozwiń całość

   I wszystko byłoby faszyzmem i ksenofobią, gdyby nie osada w Maszkowicach. I liczne sytuacje udokumentowane w Internecie, które nader rzadko przedostają się do mediów głównego nurtu. z powodów politycznej poprawności. Limanowa po cichutku kupiła legalnie dom (bo mogła) i równie legalnie relokowała uciążliwych obywateli. I nic wójtowi Chełmca do tego. Niemniej reakcje mieszkańców są zupełnie zrozumiałe. Nieodległa przyszłość pokaże, kto miał rację. Generalna uwaga: Konstytucja RP gwarantuje wszystkim obywatelom równe prawa. W praktyce grupa zdrowej, zdolnej do pracy "mniejszości" (większość Cyganów zwanych od pewnego czasy politycznie poprawnie Romami, jest na rencie) otrzymuje profity z podatków ciężko pracującej większości, która nigdy podobnej pomocy nie doświadczy. Po coż im kształcić się i pracować, skoro starczy nic nie robić prócz twardego żądania pomocy dla biednej, pogardzanej, biednej, bitej, nielubianej (niepotrzebne skreślić) mniejszości? Są jak te ptaki niebieskie, które nie sieją, nie orzą a wszystko co trzeba, darmo dostaną. To konserwacja i utrwalanie stylu życia. Z moich i waszych podatków, drodzy Czytelnicy...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wójt na taczkę!

   lala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   biednym polskim rodzinom zabiera się dzieci bo nie maja warunków do życia....a takiej mątwie która w życiu do pracy się nie wzięła i nie weźmie daje się dom i rentę...ciekawe za co!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dać Romom ten dom!!

   brawo Romowie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Oni, czyli Romowie, robią dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :"good job"
   Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami. Ku zadowoleniu okolicznych
   piesków i...rozwiń całość

   Oni, czyli Romowie, robią dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :"good job"
   Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami. Ku zadowoleniu okolicznych
   piesków i ich właścicieli,czyli tzw."psiarzy", bo pieski te mają co wąchać i co lizać, a właściciele, którzy im mordy
   liżą, też!! smacznego!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja pierniczę!!!

   bogda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   a podobno Polakom odbieraja dzieci, gdy rodzice nie mają kasy na ich utrzymanie. Czy ktoś odważyłby się w tej sytuacji? w poprawnie politycznej Polsce? serce boli

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chory Naród

   wwq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

   Chory naród naprawdę żeby tak ludzi traktować tylko dlatego że mają ine pochodzenie o się w pale nie mieśći. Ludzie idźcie się leczyc bo polska zawsze będzie zaściankowa!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ty

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   To chyba ty jesteś chory ciekawe jak byś zareagował gdyby to koło ciebie się wprowadziła taka rodzina.
   Wiem co to za rodzina znam ich z Limanowej z Wąskiej. Ciągłe przesiadywanie koło sklepu picie...rozwiń całość

   To chyba ty jesteś chory ciekawe jak byś zareagował gdyby to koło ciebie się wprowadziła taka rodzina.
   Wiem co to za rodzina znam ich z Limanowej z Wąskiej. Ciągłe przesiadywanie koło sklepu picie alkoholu i non stop bijatyki. Życzę Ci abyś kiedyś miał jako sąsiadów romów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie za pochodzenie

   janosik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   się tak traktuje, tylko za pasożytnictwo społeczne. Może być z krwi Polak, ale jeśli ma łeb, dwie ręce i się miga od roboty, to dla mnie chwast.
   "Prace dorywcze" - bez jaj.
   Jak ten gość utrzymuje...rozwiń całość

   się tak traktuje, tylko za pasożytnictwo społeczne. Może być z krwi Polak, ale jeśli ma łeb, dwie ręce i się miga od roboty, to dla mnie chwast.
   "Prace dorywcze" - bez jaj.
   Jak ten gość utrzymuje 6 dzieci z prac dorywczych??? I pewnie jeszcze ZUS i podatki płaci :)
   Nie rozśmieszaj nas....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedy rozum śpi budzą sie upiory

   waceq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9145309,nowy-sacz-zaatakowal-romow-za-sniada-cere-grozi-mu-wiezienie,id,t.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jony

   Jony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Kowalczyk ty masz dużo czasu przeczytałem jeden komentarz i wiem że to ty, udowodniłaś nie raz już ze jesteś hieną


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego sie nie podpiszesz imieniem i nazwiskiem?

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   czego się wstydzisz internetowy napinaczu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jony

   Jony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Kowalczyk ty masz dużo czasu przeczytałem jeden komentarz i wiem że to ty, udowodniłaś nie raz już ze jesteś hieną

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama