Polska młodzież nieco rzadziej sięga po alkohol i narkotyki....

  Polska młodzież nieco rzadziej sięga po alkohol i narkotyki. "Zadziałaliśmy efektywnie" [RAPORT]

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polska młodzież nieco rzadziej sięga po alkohol i narkotyki. "Zadziałaliśmy efektywnie" [RAPORT]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Dariusz Cmigielski / Polskapresse

  Polska młodzież rzadziej sięga po substancje psychoaktywne - wynika z ogłoszonych w poniedziałek wyników najnowszego badania ESPAD, mierzącego poziom używania przez młodzież narkotyków i używek. Najbardziej popularną używką wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wciąż jest alkohol.
  Wyniki badań są alarmujące, choć poprawiły się w porównaniu z poprzednimi latami. 84 proc. osób w wieku 15-16 lat (młodsza grupa) przyznaje, że chociaż raz w ciągu swojego życia piło alkohol. To spadek o 3 proc., w porównaniu z badaniem przeprowadzonym cztery lata temu. Z kolei wśród nastolatków między 17 a 18 rokiem życia (starsza grupa) do picia przyznaje się 96 proc. osób, co jest wynikiem zbliżonym do rezultatu poprzednich badań.

  Dziewczynki piją niemal tyle samo co chłopcy. - Jednak ta tendencja nie wskazuje na to, że dziewczynki pija więcej. Po prostu spadło spożycie alkoholu przez chłopców – wyjaśniał dr Janusz Sierosławski z Instytutu psychiatrii i Neurologii. Młodzież najchętniej sięga po piwo, a najrzadziej po wino.

  Wielu uczniów przyznaje się do przekraczania stanów nietrzeźwości – w ciągi 30 dni przed badaniem upiło się 13 proc. uczniów z młodszej grupy wiekowej i 20 proc. ze starszej.

  Trudniej jest natomiast zakupić alkohol nastolatkom, choć jego dostępność wciąż jest wysoka. Zwiększyła się również świadomość młodych ludzi w zakresie ryzyka szkód zdrowotnych i społecznych jakie może powodować alkohol.

  O wiele mniej niż alkohol rozpowszechnione są substancje nielegalne, jak narkotyki. Większość badanych nigdy nie sięgnęła po środki prawnie zabronione. Ci, którzy spróbowali, robili to incydentalnie, eksperymentując najczęściej z marihuaną lub haszyszem. Raz w ciągu całego swojego życia używało ich 24,3 proc. młodych uczniów i 37,3 proc. starszych.

  Na drugim miejscu pod względem zażywania nielegalnych substancji jest amfetamina – ok. 4,6 wśród uczniów gimnazjów i 8,3 proc. wśród uczniów szkół poziomu wyższego. Zarówno eksperymentowanie z substancjami nielegalnymi, jak ich okazjonalne używanie, jest bardziej rozpowszechnione wśród chłopców niż wśród dziewcząt. Także w przypadku używania wszelkiego rodzaju substancji nielegalnych młodzież coraz bardziej zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa.

  Rzadziej niż przetworów konopi młodzi ludzie używają dopalaczy. Wśród starszych uczniów ilość tych substancji psychoaktywnych zażytych w ciągu całego życia zmalała.

  - Wyniki są tak dobre, bo mamy coraz mądrzejszą młodzież – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. - Może ma w tej chwili inne aktywności i do tego, żeby być szczęśliwą nie potrzebuje ani piwa, ani wódki, ani narkotyków – dodał.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wałęsa też "zadziałał",czyli macie problem.

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jedynym czynnikiem wychowawczym była i jest Rodzina. Uparta w obronie opluwanych przez lewacki desant polskich tradycji,trwania w ostatniej,stojącej mu na drodze,permanentnie atakowanej...rozwiń całość

   Jedynym czynnikiem wychowawczym była i jest Rodzina. Uparta w obronie opluwanych przez lewacki desant polskich tradycji,trwania w ostatniej,stojącej mu na drodze,permanentnie atakowanej społeczności katolickiej,jedności w Bogu. Niepolskie nadal władze wzmocnione po 89r. już jawnie rękoma miejscowego robactwa rzucają jej kłody pod nogi. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama