Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Pokoju to symbol niezłomności

Zygmunt Mułek
Świątynia w Jaworze może pomieścić aż sześć tysięcy osób
Świątynia w Jaworze może pomieścić aż sześć tysięcy osób Piotr Krzyżanowski
NASZA AKCJA. Prezentujemy finalistów plebiscytu na symbol Dolnego Śląska. Dziś Kościół Pokoju w Jaworze.

Rozmowa z księdzem Tomaszem Stawiakiem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworze.

Wszyscy zachwycają się Kościołem Pokoju. Dlaczego ta świątynia jest taka wyjątkowa?

Kościół Pokoju jest niepowtarzalny, unikatowy. Został wzniesiony ponad 350 lat temu. Tylko z gliny i drewna. Bez użycia kamieni i cegieł. I do tego jeszcze na sześć tysięcy miejsc. Dla ewangelików jest symbolem trwania i niezłomności. Oddali mu całe serce.

Po wojnie z Kościoła Pokoju zginęło wiele cennych przedmiotów...

Mieszkający tutaj ewangelicy opiekowali się kościołem, były odprawiane msze. Pod koniec lat 50. minionego wieku wyjechali. Jedna z kobiet zabrała ze sobą cenne naczynia liturgiczne. Wróciły do nas jednak w ubiegłym roku. W latach 80. złodzieje ukradli cenny obraz przypisywany Willmanowi. Zaginęła też biblioteka. Cały czas kościół remontujemy i odnawiamy. Chyba będzie tutaj zawsze coś do zrobienia. Ale jesteśmy bliżej przywrócenia mu dawnej świetności niż dwadzieścia lat temu.

Kościół Pokoju to cel wielu wycieczek. Ilu turystów tu przyjeżdża?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił wzrost o jedną trzecią. Z tego prawie połowa to turyści zagraniczni. Nie tylko z Niemiec, ale także z innych europejskich krajów. W tym roku w jednym z zabytkowych budynków otworzymy stylową restaurację i kawiarnię. To jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność tego miejsca.
Kościół to także niezwykła przestrzeń dla artystów.

Odbywają się tutaj Koncerty Pokoju, na które przyjeżdżają muzycy z całego świata. Co ważniejsze, to miejsce spotkań ekumenicznych. W tym roku 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, będą modlitwy o pokój. Przyjadą biskupi wszystkich wyznań. Mam nadzieję, że będzie to wielkie wydarzenie. Bez żadnej polityki.

Czy Kościół Pokoju może być symbolem Dolnego Śląska?

Nasz kościół, obok siostrzanej świątyni w Świdnicy i wrocławskiej Hali Ludowej, są najważniejszymi zabytkami regionu. Został wpisany do rejestru Światowego Dziedzictwa Kultury UNESC O w 2001 r. Kościół Pokoju jest symbolem Dolnego Śląska chociażby dlatego, że tylko tutaj mógł zostać wzniesiony, bo takie były uwarunkowania historyczne. Jest nierozerwalnie związany z Dolnym Śląskiem i jego historią.

Ważne głosy
W finale można głosować na obiekty we Wrocławiu: Ostrów Tumski, Rynek, Halę Ludową, zoo, Stadion Olimpijski, pomnik Fredry; oraz w regionie: Śnieżkę, zamek Książ, kościół Wang, Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne, zamek Czocha, Kościoły Pokoju (Świdnica, Jawor), zamek Chojnik, opactwo Lubiąż, wiadukt w Bolesławcu, Twierdzę Kłodzką, zamek Bolków, stawy milickie, Szczeliniec Wielki. Nazwę wpisujemy na kuponie (drukujemy go w piątkowej "Polsce-Gazecie Wrocławskiej") albo wysyłamy esemes: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na nr 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska