Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop rodzicielski 2013 [NOWE ZASADY, PORADNIK]

Redakcja
Urlop rodzicielski, macierzyński, dodatkowy, wychowawczy... Czym się różnią? Choć ustawa nie weszła jeszcze w życie - zgodnie z planem ma wejść 17 czerwca - to już budzi duże zainteresowanie rodziców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło specjalny serwis, w którym publikuje pytania o urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2013. Oto niektóre z nich:

Jaki będzie pełny wymiar urlopu rodzicielskiego? Czy trzeba będzie go wykorzystać od razu w całości, czy będzie można również w częściach, a jeśli tak, to w ilu i czy będą musiały być one równe?
Pełny wymiar nowego urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 26 tygodni. Można będzie wykorzystać go w całości na raz lub podzielić na części, następujące bezpośrednio po sobie, nie więcej jednak niż trzy i nie krótsze niż 8 tygodni. Części te zatem nie będą musiały być równe.

Czy urlop rodzicielski będzie można wykorzystywać w dniach, czy tylko w tygodniach?
Urlop rodzicielski będzie można wykorzystywać w tygodniach, przy czym minimalny wymiar jednej jego części nie będzie mógł być krótszy niż 8 tygodni.

Czy na urlopie rodzicielskim rodzice będą mogli "przeplatać się" opieką nad dzieckiem, tak żeby np. najpierw zajmowała się nim mama, potem tata, a potem znowu mama?
Tak, jako że nowy urlop rodzicielski będzie można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, z pierwszej z nich będzie mogła skorzystać mama dziecka, z drugiej jego tata i z trzeciej znowu mama.
W takim przypadku należy jednak pamiętać, że części te będą musiały następować bezpośrednio po sobie i każda z nich nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni.

Czy roczny urlop będzie można podzielić tak, żeby pierwsze 6 miesięcy wykorzystała mama, a kolejne 6 - tata dziecka?
Tak, można. To sami rodzice będą decydować jak wykorzystają urlop przysługującym z tytułu narodzin ich dziecka.
Należy tylko pamiętać, że pierwsze 14 tygodni od porodu przysługuje (i nadal będzie) wyłącznie mamie dziecka.
Jeśli po tym czasie zdecyduje się ona wrócić do pracy, to niewykorzystaną część podstawowego urlopu macierzyńskiego udziela się jego tacie.
Niezależnie od tego tacie wychowującemu dziecko przysługuje (i nadal będzie) 2- tygodniowy urlop ojcowski, który może wykorzystać do ukończenia przez nie 1 roku życia.

Jak jeszcze inaczej rodzice mogą podzielić między sobą taki urlop?
Dodatkowy urlop macierzyński będzie można wykorzystać w jednej lub dwóch częściach, a urlop rodzicielski w jednej, dwóch lub trzech częściach, w obu przypadkach następujących bezpośrednio po sobie.
Do samych rodziców należeć będzie decyzja, czy urlopy te w całości wykorzysta jedno z nich, czy i ewentualnie w jaki sposób podzielą je między sobą.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?
Może to wyglądać np. tak: cały dodatkowy urlop macierzyński, czyli 6 tygodni wykorzystuje mama, albo też pierwsze 3 tygodnie mama a kolejne 3 - tata.

Cały urlop rodzicielski, czyli 26 tygodni wykorzystuje tata, albo 8 tygodni mama, potem 8 - tata i kolejne 10 - mama.
Czy mama i tata dziecka będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie?

Tak, nowe przepisy przewidują taką możliwość.
Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego w takim przypadku nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni, co oznacza, że w tym samym czasie oboje rodzice będą mogli korzystać z takiego urlopu maksymalnie 13 tygodni (13 tygodni urlopu rodzicielskiego mamy dziecka i 13 tygodni urlopu taty dziecka daje łącznie 26 tygodni).

Jaka jest różnica między urlopem rodzicielskim a wychowawczym?
Podstawowe różnice między nowym urlopem rodzicielskim a urlopem wychowawczym dotyczą odpłatności za te urlopy oraz czasu i sposobu ich wykorzystywania.
Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego będzie przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 % lub 60 %, urlop wychowawczy - urlopem bezpłatnym.
Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
Natomiast urlop wychowawczy można wykorzystywać w dowolnym terminie od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 4 roku życia (od 17 czerwca 2013 r. - 5 roku życia).
Urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni będzie można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, następujących bezpośrednio po sobie i nie krótszych niż 8 tygodni.
Urlop wychowawczy w wymiarze do 3 lat - w czterech częściach, dowolnej długości, pomiędzy którymi mogą wystąpić przerwy.

Kiedy przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości 80 %, a kiedy w wysokości 100 i 60 % i od czego ta wysokość będzie zależeć?
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego będzie zależeć od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
Nowe przepisy przewidują dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.

W jakim przypadku będzie można pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80%?
Zasiłek w takiej wysokości będzie przysługiwać jeśli nie później niż 14 dni po porodzie zadeklaruje się chęć wykorzystania wszystkich 52 tygodni urlopu związanego
z narodzinami dziecka.

Jak się o niego ubiegać?
Nie później niż 14 dni po porodzie należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.

Czy będzie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego z prawem do zasiłku w wysokości 80%, jeżeli 17 czerwca 2013 r. będzie się już na dodatkowym urlopie macierzyńskim udzielonym na obecnych zasadach?Nie, ponieważ o taki wariant urlopu należy wnioskować nie później niż 14 dni po porodzie.
W tym przypadku będzie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego z prawem
do zasiłku w wysokości 60%, a przed nim, na pisemny wniosek złożony do pracodawcy, również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w uzupełniającym wymiarze z zasiłkiem w wysokości 100 %.

Czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego? A w trakcie rodzicielskiego?
Tak, ale dopiero w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, u pracodawcy udzielającego tego urlopu i w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Nowe przepisy zachowują możliwość łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego
z pracą również w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu i u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.
Na tych samych zasadach będzie możliwe podejmowanie pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego.

URLOP RODZICIELSKI - czytaj więcej w serwisie rodzicielski.gov.pl

Na podstawie serwisu rodzicielski.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Urlop rodzicielski 2013 [NOWE ZASADY, PORADNIK] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska