Wielki pożar w Buczynie!

  Wielki pożar w Buczynie!

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wielki pożar w Buczynie!
  1/39
  przejdź do galerii
  W Buczynie w gminie Radwanice strażacy gasili największy w historii powiatu pożar budynku mieszkalnego. Tak zwany młyn, w którym mieszka 10 rodzin, stanął w ogniu w środę po godz. 15. Dach budynku wspólnoty płonął jak pochodnia.
  Zanim strażacy przystąpili do gaszenia, musieli ewakuować pięć osób. Pozostali mieszkańcy zdążyli na szczęście sami uciec z płonącego domu.

  - Dwie osoby, w tym 20-letni chłopak wymagał pomocy lekarzy - informuje Piotr Woźniakiewicz z PSP w Polkowicach. – Młody mężczyzna został niegroźnie poparzony.

  Pożar wybuchł na poddaszu budynku. Strażacy przyznają, że z powodu złego stanu technicznego wiejskiej sieci wodociągowej, początki akcji nie były łatwe.

  - Czerpaliśmy wodę nie z hydrantów, a z pobliskiego stawu i z rzeki - mówi strażak.

  Ze względu na rozmiar tragedii, do gaszenia młyna zjechało się aż 18 jednostek straży pożarnych. Wszystkie z powiatu polkowickiego, ale też Głogowa, i Lubina. Dom, który płonął, stoi przy drodze krajowej nr 12, dlatego na prawie 10 godzin wyłączono ją z ruchu.

  Kiedy udało się zlokalizować pożar i w miarę poskromić ogień, mieszkańcy niższych kondygnacji mieli czas na wynoszenie najcenniejszych rzeczy.

  Gaśniczej akcji przyglądał się wójt gminy Paweł Piwko, który sam jest mieszkańcem Buczyny.

  - Udostępniliśmy pogorzelcom remizę strażacką - mówi. - Otrzymali posiłki i ciepłą herbatę. Większość z nich ma rodzinę we wsi, więc mieli się gdzie zatrzymać. Gmina na pewno nie zostawi ich bez wsparcia, również finansowego - dodaje.

  Przyczyny pożaru ma ustalić biegły z zakresu pożarnictwa. Nie wyklucza się jednak zwarcia elektrycznego lub nieszczelnego komina. O tym, czy budynek nadaje się do remontu zdecyduje inspektor nadzoru budowlanego.

  W czwartek mieszkańcy budynku ratowali co się da i przewozili do rodzin i znajomych. – Nie wiemy, czy tu wrócimy, ale raczej nie – mówią. – Nie ma do czego, bo ściany popękały, sufity pozarywane... . Tu raczej nie da się już mieszkać, a remont to koszty, jakich sobie nawet nie wyobrażamy. Całe szczęście, że to stało się w dzień, a nie w nocy, bo na pewno wielu z nas nie uszło by z życiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama